5 sposobów na… co zrobić, gdy pies kradnie jedzenie?

5

Pies wyczuwa zapach jedzenia, słyszy otwierane pudełko, znajduje pokarm i robi wszystko, by go zdobyć. Niby nic, a tak to się zaczęło… I, być może próbowałeś, ale karcenie czworonoga za to, że kradnie jedzenie może wcale nie spotkać się z zachowaniem, którego oczekujesz. Co więc zrobić, gdy pies kradnie jedzenie?

Tymczasem, jak się okazuje – pies przede wszystkim nie wie, że zrobił coś źle. Co więcej, nie robi tego na przekór nam, a jedynie po to, by zdobyć pyszności i się nimi cieszyć.

5 SPOSOBÓW NA… CZYLI CO ZROBIĆ, GDY PIES BOI SIĘ BURZY?

Jak oduczyć psa kradzieży jedzenia?

Czego oczy nie widzą – tego sercu nie żal. Teraz, jak widać, okazuje się, że to jedno z bardziej prawdziwych powiedzeń. W efekcie – podstawa w procesie oduczania psa kradzieży jedzenia to… przechowywanie jedzenia poza zasięgiem czworonoga! 

Co prawda, brzmi oczywiście i banalnie, ale… Jak zwykle jest jakieś ale. Chodzi oczywiście o moment, w którym zwyczajnie zapominamy dokonać tego precedensu. Wyjmujemy mięso na obiad i… zostawiamy je na kuchennym blacie. A przecież, czy mama nie uczyła nas, że zdrowiej dla nas (i, jak się okazuje dla pupila też) jest rozmrażać go albo w lodówce, albo w.. wyłączonym piekarniku. Wtedy mamy już pewność, że mięso doczeka. Pies kradnie przecież tylko to, co widzi!

Co jednak jeszcze możemy zrobić? Jak nauczyć psa, że kradzież nie idzie w parze  z naszym, ludzkim, uznaniem?

Pieskie życie, czyli gdy pupil kradnie na umór…

📌 Po pierwsze: dobrze karm! Przecież głodny brzuszek to nieszczęśliwy brzuszek. To z kolei oznacza, że… pies też jest nieszczęśliwy. Gdy pupil kradnie – serwuje sobie momencik przyjemności.

W efekcie, udać się może przede wszystkim  regularne i dobre karmienie czworonoga. Taki brak motywacji ma zdecydowanie większą szansę na poradzenie sobie z problemem. Nie chodzi tutaj także o zwykły głód, a przede wszystkim o… atrakcyjne i zdrowe pożywienie! Jak to mówią – gdy dobrze karmią w domu, nie je się na mieście. 

💡 CIEKAWOSTKA 💡 warto karmić pupila zaraz przed rozpoczęciem szykowania obiadu czy przyjęcia dla gości. Wówczas najedzony zwierzak nie będzie szukał okazji do kradzieży.

📌 Po drugie: naucz zostawiania. Mowa oczywiście o komendzie zostaw. Gdy pies kradnie jedzenie musi wiedzieć, że takie hasło koniecznie powinno skutkować odrzuceniem tego, co właśnie trzyma, albo do czego się przymierza.

Jak to zrobić? Przede wszystkim ćwiczeniami! Schowaj smakołyk w dłoni, zamknij ją, a następnie powiedz zostaw.  W efekcie, jeśli zwierzak odsunie głowę od ręki – możesz nagrodzić go, ale koniecznie innym smakołykiem! Na przykład z drugiej ręki. 

💡 CIEKAWOSTKA 💡 bardzo ważne jest, by nagradzać psa za dobre zachowanie – bez kar i krzyku. Umiejętność zostawiania jedzenia na komendę przyda się także, gdy przyjdzie psu ochota na przykład na pieczywo.

5 SPOSOBÓW NA… CZYLI CO ZROBIĆ, GDY PIES BOI SIĘ BURZY?

Pies kradnie jedzenie? Przyłap go!

📌 Podglądanie też okazuje się kluczem do sukcesu! Warto przygotować się na test polegający na pułapce i obserwacji z ukrycia. W tym celu – zostaw smakowity kąsek w miejscu, z którego pies nie boi się kraść. Później schowaj się tak, by pies nie widział Cię, ale Ty byś mógł obserwować sytuację. Jeśli operacja się powiedzie – pies kradnie jedzenie. Wówczas należy uruchomić głośny nieznany mu dźwięk, na przykład uderzających garnków czy przykrywek.

💡 CIEKAWOSTKA 💡 sposób można zastosować jedynie 2-3 razy. Zadziała on albo od razu, albo.. wcale. Jednak w dłuższej perspektywie potrafi wywołać u zwierzaka niepożądane lęki. Co ważne, metoda nie jest także wskazana dla psów z natury lękliwych. 

📌 W międzyczasie – zapewnij rozrywkę! Przede wszystkim wtedy, gdy jesteś zajęty gotowaniem! Czworonóg potrzebuje mieć wypełniony pysznościami kong albo dużą, surową kość do żucia. Inny sposób to… przywiązanie psa do siebie! W efekcie – można przyciąć smycz do pasa, by mieć zwierzaka zawsze na oku. Ta metoda sprawdzi się przede wszystkim, gdy w domu będą goście, a w  wielu miejscach będzie jedzenie.

5 SPOSOBÓW NA… CZYLI CO ZROBIĆ, GDY PIES BOI SIĘ BURZY?

📌 Tymczasem, najtrudniejsze zostawiamy na koniec! Mowa oczywiście o posiadaniu dziecka i psa – złodzieja. Wówczas, trzeba działać dwutorowo i to najlepiej – jednocześnie. Dziecko uczyć, żeby nie biegać podczas jedzenia, a psa… zapoznać z komendą na miejsce

💡 CIEKAWOSTKA 💡 warto także położyć na podłodze linijkę, na przykład w wejściu do kuchni. Ta będzie wyznaczać granicę, przed którą pies nie powinien przejść. Jednak kiedy ją przekroczy – delikatnie zablokuj ciałem wejście i krokiem naprzód spraw, by pupil się wycofał.  Działanie musi być spokojne, ale… konsekwentne!

Czytaj też: 5 SPOSOBÓW NA… CZYLI CO ZROBIĆ, GDY PIES BOI SIĘ BURZY?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348