5 sposobów na… psa terrorystę. Czyli jak oduczyć wymuszania

5

Jak oduczyć psa wymuszania? To przecież bardzo dokuczliwy problem wielu psich opiekunów. Zwłaszcza, jeśli w okresie szczenięcym rozpieściłeś malucha i byłeś na… Każde jego zawołanie. Wciąż jednak jest kilka sposobów na psiego terrorystę.

Co ciekawe, jeśli masz psa z hodowli, albo adoptowanego – często chciałbyś mu dać jak najwięcej wszystkiego. A więc uwagi także. Co za tym idzie – w efekcie, wielu opiekunów ma przekonanie, że jeśli otoczą psa miłością – ten będzie zadowolony, a więc i nie będzie sprawiał problemów. Takie podejście jednak bardzo często prowadzi w pułapkę. Trzeba więc zachować zdrowy rozsądek i zrozumieć, jak niektóre z naszych działań mogą wpłynąć na kłopotliwe nawyki pupila.

Dlatego też warto zrozumieć, że pies potrafi skojarzyć zachowania z konsekwencjami. W efekcie, mogą powtarzać takie zachowania, które przynoszą korzyści. Więc jeśli coś przyniesie mu przyjemny efekt, zwyczajnie powtórzy tę czynność. 

Czytaj też: CIĄŻA PSA – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA NOWYCH MINI PUPILI?

Jak więc oduczyć wymuszania?

Wprowadź zasady

Zasady są po to, żeby ich przestrzegać. Zaczniijmy od tego, że musisz zastanowić się,czy chcesz wpuszczać psa na kanapę? A może nie chcesz, żeby pies wskakiwał do Twojego samochodu zawsze, gdy tylko otworzą się drzwi pojazdu? No właśnie. Warto więc nauczyć psa słowa proszę, które będzie dawało mu znak, że dopiero teraz może podjąć jakieś działanie.

W efekcie, stwórz zbiór reguł, które będą obowiązywały w waszym wspólnym świecie. A co najważniejsze – przestrzegajcie ich systematycznie. To da psu poczucie bezpieczeństwa i pewną przewidywalność sytuacji. Pomoże się mu bezpiecznie poruszać i podejmować odpowiednie decyzje.

Czytaj też: JAK ROZŁADOWAĆ PSI STRES?

Kontroluj dostęp do cennych rzeczy 

Brzmi to dość poważnie. Chodzi jednak o takie przedmioty, które mogą być cenne dla psa, a więc na przykład zabawka, spacer czy zabawa z Tobą. Kontrola dostępu z kolei oznacza, że pozwalasz mu dostać to, na czym mu zależy dopiero wtedy, gdy jest spokojny i, przede wszystkim, nie próbuje zachowaniem wymusić tego od Ciebie.

Może to być więc na przykład Twoja uwaga, zabawa,otrzymanie jedzenia. Jeśli więc pies szczeka na szafkę z zabawkami, by dostać ulubioną piłkę, albo drapie gdy przygotowujesz posiłek… Zignoruj go. Poczekaj, aż się uspokoi i dopiero wtedy go zawołaj i daj to, na czym mu zależało.

Tymczasem, także podczas spaceru pies może zachowaniem wymusić to, co dla niego korzystne. A więc na przykład pociągnąć Cię do krzaków, gdzie czuje ciekawy zapach. Wówczas zatrzymaj się albo nawet odejdź na pewną odległość, aż pies się uspokoi.

To z kolei pozwoli psu zrozumieć, że wymuszanie nie jest drogą do otrzymania tego, na co ma ochotę. Oczywiście, możesz wykorzystać także trening posłuszeństwa, by uspokoić zwierzaka. Jak to zrobić?

Zanim pozwolisz mu przywitać się z psim koleżką – poproś, by usiadł i odepnij smycz dopiero wtedy, gdy całkowicie pupil się uspokoi.

Gdy podobna sytuacja zdarzy się w domu, a pies jest podekscytowany – poproś, by poszedł na miejsce i zawołaj dopiero wtedy, gdy przygotujesz się na spacer.

jak oduczyć psa wymuszania?

Zaspokajaj psie potrzeby

Jak oduczyć psa wymuszania? Otóż przede wszystkim zaspokajaj psie potrzeby! Dopilnuj, by miał możliwość swobodnego biegania podczas spacerów. 

? Ciekawostka ?

Pamiętaj, że pies ma ogromną potrzebę węszenia i biegania

Możesz więc organizować psu wyciszające zabawy węchowe, na przykład szukanie zguby. Nie zapomnij także o solidnej dawce zabawy przeplatanej ćwiczeniami statycznymi.  Jeśli więc zapewnisz psu dużą dawkę przyjemnych aktywności, gdy masz na to czas – łatwiej uspokoi się w innych sytuacjach.

? Ciekawostka ?

To zawsze Ty, jako właściciel, musisz zaczynać i kończyć najfajniejsze gry i zabawy! Pies musi wiedzieć, że decyzja jest w Twoich rękach.

Ćwicz psią samokontrolę

Tutaj, cały na biało, wchodzi trening samokontroli. Pokazuj psu, że masz coś interesującego i pobudzającego. Na przykład zabawkę albo przysmak. Gdy ten się pobudzi – poczekaj aż się uspokoi i dopiero wtedy – gdy się wyciszy – daj mu zabawkę. Tak właśnie pies uczy się walki z frustracją i wyciszenia.

Ćwicz samotność

Samotność to kolejna kwestia, która sprawia, że cały ten proces, jak oduczyć psa wymuszania może nieco się zmienić. 

Wiele czworonogów ma duży problem z wyciszeniem w mieszkaniu. W domu więc dawaj psu gryzaki do żucia. Pamiętaj, że wydajesz smakołyki i zabawki tylko wtedy, gdy pies jest spokojny.

A w efekcie, stworzysz listę sytuacji, gdy pies się pobudza. Na przykład po spacerze, lub wtedy, gdy do domu przychodzi nowy gość albo Twój partner.

Jak trenować samotność? Na przykład ignorancją. Pamiętaj, że ignorancja to siła! Nie zwracaj więc na psa uwagi przez godzinę po powrocie ze spaceru. Nauczysz go więc, że czasami dobrze jest zająć się sobą samym.

jak oduczyć psa wymuszania?
Równocześnie doskonałym rozwiązaniem jest także wprowadzenie treningu klatkowego. Jak się za niego zabrać?

1️⃣  Kup specjalną klatkę dla psa. Umieść ją w miejscu, w którym Twój pies najchętniej odpoczywa, wyłóż ją kocem lub poduszkami.

2️⃣ W najdalszym kącie klatki przymocuj na mocnym sznurku ulubioną przez psiaka zabawkę do żucia. Następnie pozwól czworonogowi zapoznać się z klatką i podaj mu miskę z posiłkiem.

3️⃣ Gdy psiak oswoi się z nową przestrzenią – rzucaj mu tam smakowite kąski tak, by nie zauważył. Niech będą dla niego miłą niespodzianką. 

4️⃣ Podczas gdy zwierzak zajada się czymś, przyzwyczaj go do zamykania i otwierania drzwiczek. Zajęty przyjemnością zauważy to, ale nie zacznie się niepokoić i panikować.

5️⃣ Stopniowo wydłużaj czas zamknięcia drzwiczek, jednak zawsze wypuszczaj psiaka, zanim zdąży się zaniepokoić, że jest zamknięty.

Co ciekawe, po kilku dniach takich ćwiczeń możesz także przystąpić do innych sesji treningowych – na przykład in i out. Wydaj polecenie in, wrzuć do klatki smakołyk i pochwal psiaka, gdy wchodzi i zjada przysmak. Później wydaj polecenie out i zachęć do wyjścia, już bez przekąski. Wyraźnie jednak go pochwal, gdy to zrobi.

Jeśli pies nie wchodzi do klatki po wydaniu polecenia, po prostu czekaj (nie powtarzaj polecenia drugi raz). Jeśli sytuacja się nie zmieni, ukończ sesję, zostawiając psa bez słowa. Po chwili wróć do psiaka, a później nagródź go smakołykami oraz pochwałą.

Czytaj też: KASTRACJA PSA – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348