Jak objawiają się choroby odkleszczowe u psów?

J

Z roku na rok rośnie zagrożenie ze strony kleszczy. Liczebność tych pasożytów stale się zwiększa i coraz łatwiej jest spotkać osobniki będące nosicielami boreliozy, babeszjozy, kleszczowego zapalenia mózgu czy anaplazmozy. Jakie są objawy choroby odkleszczowej u psa? Co robić, by zwiększyć szanse swojego pupila na wyjście z tego bez szwanku?

Choroba u psa po kleszczu – co grozi naszym czworonogom?

U ludzi, gdy mowa o chorobach po ukąszeniu przez kleszcza, najczęściej wymienia się boreliozę. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jednak jedyna przypadłość, jaka może nas dotknąć po niefortunnym spotkaniu z tym pasożytem. 

Na terenie Polski wyróżnia się pięć najpopularniejszych chorób odkleszczowych u psów. Są to babeszjoza, borelioza, erlichioza, kleszczowe zapalenie mózgu oraz anaplazmoza. Każda z tych chorób jest bardzo poważna i oddziałuje na cały organizm zwierzęcia. W skrajnych przypadkach zbyt późno wdrożone leczenie może prowadzić nawet do śmierci czworonoga, kalectwa lub trwałych problemów zdrowotnych. O poszczególnych typach chorób odkleszczowych przeczytasz w artykule: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pasozyty/kleszcze/niebezpieczne-choroby-przenoszone-przez-kleszcze-psow

Choroba odkleszczowa u psa – objawy

Choroba odkleszczowa u psa przyjmuje różne oblicza. Każda z dolegliwości może charakteryzować się innymi objawami, jednak wiele z nich jest do siebie podobnych. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja, odpowiednia diagnostyka i błyskawicznie wprowadzone leczenie.

Co szczególnie istotne, objawy niektórych chorób odkleszczowych mogą pojawić się nawet kilka miesięcy od ukąszenia przez kleszcza. Dodatkowo nie zawsze będziemy w stanie dowiedzieć się, że nasz pupil został ukąszony – nimfy kleszcza, czyli niedojrzałe osobniki, mogą mieć zaledwie 0,5 milimetra grubości – to mniej niż ziarenko maku. Takiego pasożyta łatwo przeoczyć w gęstej sierści czworonoga.

Jakie są najczęstsze objawy chorób odkleszczowych? Przede wszystkim apatia, ospałość, gorączka, osłabienie apetytu, a także biegunka, wymioty czy problemy z oddawaniem moczu. Węzły chłonne mogą być zwiększone, a także może rozwinąć się anemia. Przy niektórych chorobach można zaobserwować również objawy neurologiczne, drgawki, zaburzenia chodu, przeczulica oraz kulawizna.

Choroba po kleszczu u psa – profilaktyka

Jeśli tylko zaobserwujemy pierwsze objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, by wykonać odpowiednie badania i jak najszybciej wdrożyć leczenie. Od tego jak szybko zareagujemy, zależy często życie i zdrowie naszego czworonoga.

Wielu chorób można uniknąć również dzięki stosowaniu odpowiedniej profilaktyki. Regularne, całoroczne zabezpieczanie psa przeciwko kleszczom przy pomocy tabletek, obroży lub kropli spot on znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania, chroniąc naszego psa przed ugryzieniem i transmisją chorób odkleszczowych.

Materiał przygotowany we współpracy z partnerem.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
[email protected]
(+48) 736-438-348