Bezdomny oswojony! Jak podejść do czworonoga po przejściach?

B

Ile psów tyle rodzajów nieufności. Każdy może mieć problem z czymś innym – to zrozumiałe. Bezdomny pies też może być oswojony! Potrzebuje jednak naszej pomocy!

To, że pies wprost ze schroniska jest bojaźliwy jest jasne. Bezdomny czworonóg często ma ku temu wyraźne podstawy. Kiedy spotykamy takiego psa, w pierwszej chwili na usta ciśnie się nam myśl, że zwyczajnie ktoś źle go traktował. To niby oczywiste, ale z drugiej strony… wcale nie musiało tak być! Czasami przyczyną może być na przykład wypadek samochodowy, którego efektem jest brak pewności siebie i strachliwość.

bezdomny pies

Dodatkowo, zapalnikiem może być też słaba socjalizacja, czyli brak różnego rodzaju doświadczeń w początkowej fazie życia – między czwartym, a szesnastym tygodniem. Wówczas liczy się przede wszystkim to, z iloma osobami miał wówczas kontakt szczeniak, ile środowisk i sytuacji poznał. 

Liczą się tutaj oczywiście nie tylko pozytywne doświadczenia, bo przecież te nieprzyjemne zostawiają często mocniejszy ślad.

Co ciekawe, na bojaźliwość psów wpłynąć może także genetyka. Taka nieufność staje się przeważnie bazą do rozwoju wszelkiego rodzaju fobii.

Czytaj też: LĘK SEPARACYJNY – ZOBACZ, JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ!

Bezdomny pies – jak przełamać pierwsze lody?

Jeśli chodzi o zasady postępowania z lękliwymi psami – są takie same niezależnie od tego, czy pies  jest bezdomny zgarnięty z ulicy czy ze schroniska czy kupiony w hodowli. 

📌Po pierwsze musisz zademonstrować, że zwyczajnie nie jesteś dla niego zagrożeniem. Jak tego dokonać? To bardzo proste!

Nie patrz na psa – jeśli nie możesz się powstrzymać, rób to tylko kątem oka. Często bezpośredni kontakt wzrokowy jest traktowany przez psa nawet jako groźba!

✔️Kucaj lub siedź bez ruchu – sprawiasz wówczas wrażenie, że to nie pies jest najmniejszy. Jeśli już jednak musisz się poruszyć – staraj się robić to jak najwolniej, by nie spłoszyć czworonoga.

📌Po drugie – postaraj się, by pies kojarzył Twoją obecność z przyjemnością!

✔️Na początku przynoś jedzenie i oddalaj się na tyle, by lękliwy pies mógł w spokoju zjeść. Co ciekawe, przy pierwszych próbach może się okazać, że będziesz musiał odejść całkowicie, by ten chociaż tknął pokarm. Później stopniowo możesz próbować rzucać mu jedzenie z niedalekiej odległości, aż w końcu uda się to bezpośrednio z ręki.

WAŻNE: pamiętaj, że na żadnym etapie oswajania bezdomnego psa nie można patrzeć wprost na niego. Nie spiesz się. Jeśli chcesz, by naprawdę nabrał do Ciebie zaufania – musisz uważać, by go nie przestraszyć. 

Jeśli bezdomny pies jest na tyle nieufny, że nie udaje się go zwabić jedzeniem – warto podać mu leki, by go złapać. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, musisz też zdawać sobie sprawę, że po jakimś czasie efekt się skończy.

Chodzi o to, by pies nie zniknął Ci z oczu, nim lek zacznie działać. Ten, bowiem, może narazić go przede wszystkim na dezorientację, a czasami nawet chwilową niemożność poruszania się. Tutaj każdą dawkę trzeba skonsultować bezpośrednio z lekarzem weterynarii.

Bezdomny pies, a lęk przed smyczą…

Nikt z nas nie lubi być ciągnięty za cokolwiek. Pies także. Gdy bezdomny pies boi się opiekuna – powinieneś po prostu go ignorować. No i oczywiście, jak powyżej, postarać się, by pies kojarzył Cię z przyjemnością jedzenia.

📌W międzyczasie warto ograniczyć do minimum powodu do stresu! Jeśli konieczne jest jednak prowadzenie psa na smyczy – a ten nie pozwala podejść do siebie w żadnej sytuacji – możesz na stałe przypiąć do obroży gładką linkę. To z kolei pozwoli skrócić czas łapania psa do minimum. Co więcej, wykluczy także możliwość ucieczki. 

Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że każda przedłużająca się łapanka psa, nawet, gdy próbujesz zrobić to spokojnie – zwiększa lęk przed ludźmi. Warto wtedy po prostu chwycić sznurek i łagodnie, ale zdecydowanie wyprowadzić psa z domu. W efekcie, dzięki lince właśnie, wszystko powinno trwać krócej i zminimalizować czas stresogenny dla czworonoga.

Jeśli jednak to wciąż jest bardzo uciążliwe doświadczenie – możesz także ograniczyć liczbę spacerów do minimum. Należy jednak koniecznie unikać sytuacji, w których podejmiesz próbę wyprowadzenia psa, a na jego opór – zrezygnujesz. To wyłącznie nasili jego lęk, wbrew temu, co mogłoby się wydawać.

Jeśli więc zdecydowałeś się na spacer – stanowczo, ale delikatnie, dokończ precedens. Wszystko dlatego, że jeśli zrobisz tak, jak pies chce – ten będzie myślał, że jego opór i lęk jest… zasadny!

Bezdomny pies równa się strach przed dotykiem?

Tempo interakcji powinien nadawać pies. Zaczekaj więc, aż sam nabierze odwagi, by podejść do Ciebie, powąchać czy zjeść smakołyk blisko Ciebie. Dopiero wtedy jest czas na Twój krok do nawiązania aktywnego kontaktu.

📌Jeśli pies obawia się dotyku to trzeba zacząć taki kontakt od miejsc, których stosunkowo najmniej broni – na przykład pod brodą, pod uszami czy na przedpiersiu. Co więcej – nagradzaj każdy kolejny krok. Pełnowartościowy kontakt fizyczny ma miejsce dopiero gdy pies go zaakceptuje. Wcześniej tylko wzmaga poczucie zagrożenia. Jeśli czworonóg go polubi – odczucia fizyczne staną się swego rodzaju nagrodą.

Dlatego też, w czasie pracy ze zwierzętami, bez względu na cel trzeba unikać wzmacniania zachowań niepożądanych. 

Najpowszechniejszym zachowaniem, które przejawia pies, gdy boi się ludzi jest szczekanie i warczenie. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim nie zwracać na niego uwagi. W efekcie – jeśli nie będzie reakcji – agresywne zachowanie zacznie słabnąć.

📌Bezdomny pies wymaga jednak więcej pracy. Pracując z lękliwym czworonogiem, trzeba zwrócić uwagę na jego stan emocjonalny. Jeśli jest bardzo przestraszony i spięty – szanse, że czegokolwiek się nauczy są bardzo nikłe. Pozostaje więc stopniowo oswajać go ze strasznym zjawiskiem, nie dopuszczając jednocześnie do kulminacji strachu. Na przykład uczyć go skupiania się na właścicielu zamiast na budzącym strach domowniku.

Sprawdzić mogą się dodatkowo leki. One powinny pomóc zwierzęciu rozluźnić się i uczyć na podstawie doświadczeń. Wówczas Tobie, jako właścicielowi będzie łatwiej nawiązać z nim kontakt. Z kolei sama terapia behawioralna stanie się owocna i, czasem, w ogóle możliwa.

Czytaj też: ZDOBĄDŹ ZAUFANIE PSA!

bezdomny pies

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348