Mata węchowa dla psa – doskonały prezent dla pupila!

M

Mata węchowa dla psa to zdecydowanie doskonały pomysł, a co ważniejsze – najbardziej przydatna zabawka, jaką tylko możesz sobie wyobrazić! Zalety pracy nad węchem są równie gigantyczne, jak samej maty! Co ciekawe, możliwości takiego gadżetu pozwalają wykorzystać go na szereg różnych sposobów.

Czytaj też: PIES DUŻO PIJE – CZY TO JEST POWÓD DO ZMARTWIENIA?

Sama mata pomaga na przykład podczas wielu problemów behawioralnych i bardzo często jest zalecana przez specjalistów. Jest dobra zarówno dla szczeniaka, jak i psa dorosłego czy szczeniaka. Ba! Stanowi też wspaniałe rozwiązanie dla psiaków niepełnosprawnych. Warto też pamiętać o tym, że wykorzystywanie węchu to jedna z podstawowych potrzeb każdego psa. Trzeba ją, w efekcie, realizować po to, by pies był w pełni szczęśliwy! Wynika to przede wszystkim z etogramu, czyli zestawu zachowań specyficznych dla konkretnego gatunku. 

W międzyczasie warto też dodać, że w sklepach można znaleźć bardzo spory wachlarz produktów. Rynek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zabawa węchowa to dla psiaka coś zupełnie nowego i, co ważniejsze – niezwykłego. Standardowo jednak właściciele opierają się przede wszystkim na zabawach fizycznych, a nie węchowych czy ogólno umysłowych. Sama mata z kolei służy przede wszystkim do stymulacji psychicznej, czyli treningu umysłu psa.

💡Ciekawostka💡

Zabawa węchowa sprawdzi się przede wszystkim u psów lękliwych, z problemami pewności siebie, nadpobudliwych czy z innymi zaburzeniami – na przykład niepełnosprawnościami. 

Co to jest mata węchowa i do czego się przydaje?

Co to jest mata węchowa i do czego się przydaje?

Pytanie na początek to przede wszystkim – co to jest mata węchowa? Przede wszystkim mówi się, że jest to zabawka, która umożliwia trening węchu. Powinna jednak składać się z podstawy oraz materiału, w którym można ukrywać przysmaki. W sklepach można znaleźć jednak szereg różnych mat, dzięki czemu wybór jest naprawdę duży i każdy znajdzie coś dla swojego psiaka.

Cały precedens w kontekście wykorzystania maty węchowej opiera się o to, by ukryć przed psem coś smacznego. Oczywiście tak, by przysmak nie był widoczny, ale możliwy do znalezienia, jeśli wykorzysta do tego pożądany zmysł. Cała magia z kolei opiera się o wykorzystanie psiego nosa, który jest potężnym narzędziem. To najpsiejszy element egzystencji Twojego pupila! I, niestety, nie zawsze wykorzystywany przez człowieka. A to bardzo szkoda, ponieważ psy mają naturalną potrzebę realizowania się w takiej zabawie.

Spójrz na to tak – tylko na spacerze, tak naprawdę, pies może sobie powąchać. To tutaj pozwalasz mu puścić wodzę fantazji. Jednak nawet wtedy bardziej zachęcasz do aportowania, szarpania czy biegania, żeby trochę się pomęczył. Nie ma tutaj miejsca na węch, prawda? 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że u wielu psów właśnie zabawy węchowe dają najlepsze rezultaty. Ulubioną aktywnością u psów często okazuje się na przykład tropienie, ale niestety tutaj ćwiczenia są bardzo wymagające. nie zawsze przecież jest ku temu odpowiednia pogoda, treningi często odbywają się daleko, trzeba mieć pozoranta. Są to kwestie, których często nie można dopełniać każdego dnia.

Mata węchowa to zabawa w każdym momencie dnia

Mata węchowa jednak jest prosta i pozwala na ćwiczenie w każdych możliwych warunkach. Co ważniejsze – nie wymaga specjalnego przygotowania i działa zawsze. Niezależnie od pogody. 

💡Ciekawostka💡

W zależności od stopnia zaawansowania psa, poziomu trudności i wielkości maty czy ilości smaczków – jedna sesja z psem powinna trwać od 5 do 15 minut. Po takim treningu możesz zacząć kolejny. 

Takie ćwiczenie węchowe to doskonały czas do obserwowania psa podczas pracy. Podchodzi on do maty i czuje, że jest tutaj jakiś smaczek, jednak go nie widzi. Zbliża nos do maty i zaczyna ogarniać, co się wydarzyło! Wykorzystując nos z kolei lokalizuje przysmak i zanurza się w matę.

💡Ciekawostka💡

Musisz pamiętać jeszcze o jednej kwestii! Niektóre psy nakręcają się na zabawy fizyczne. Szarpanie, przeciąganie i bieganie powoduje potem problemy z uspokojeniem się. Czasami pojawiają się też kłopoty ze snem, frustracja i tym podobne objawy. To bardzo prosta droga do tego, by wychować nadpobudliwego psa. 

Taka praca węchowa w większości przypadków działa jednak przeciwnie. Nie nakręca, ani nie pobudza fizycznie psa. Uspokaja, wycisza i męczy psychicznie. Warto więc wprowadzić dodatkowo sesje węchowe w kontekście psa problemowego lub takiego, który kiepsko radzi sobie z emocjami.

mata węchowa

Pamiętaj też, że mata węchowa to zabawa i aktywność, która faktycznie może pomóc w szeregu problemach. Wielu opiekunów pomogło psom właśnie przez zastosowanie takiego rozwiązania. Kiedy taka zabawa może przydać się Twojemu psu?

Pies je zbyt szybko

Gdy pupil jest zachłanny – to nie jest bezpieczne zachowanie, ponieważ może doprowadzić nawet do skrętu żołądka. Mata węchowa z kolei może być wykorzystana w tym kontekście, jako miska na jedzenie. Pies nie widzi pokarmu, więc musi je znaleźć dzięki węchowi. To zdecydowanie uspokaja go podczas posiłku.

Pies nie chce jeść

W wielu przypadkach niechęć ta jest pewnym znudzeniem, a co ważniejsze faktem, że jedzenie zwyczajnie jest, nie trzeba go zdobywać. Mata węchowa dodatkowo może być powodem, dla którego pies zyska nieco więcej apetytu! Fajnie jest przecież zdobywać przysmaczki!

Po trzecie – bronienie zasobów

Bardzo dużo psiaków ma taki problem, że zaciekle broni swoich zasobów. Nie można przy nich siedzieć podczas jedzenia, czy – nie daj Boże – zabrać gryzaka. Wówczas warczą i uciekają. Warto więc rozważyć tutaj matę węchową i bezpośrednio przy psie dokładać kolejne porcje. 

Pies nadpobudliwy

…to także przyczynek do tego, by zastanowić się nad taką zabawką. Żadna ilość spacerów czy biegania czasami nie pomaga. Tutaj – cała na biało wchodzi mata. Wystarczą, jak się okazuje, zaledwie 2-3 sesje, które uspokoją psa. 

Po urazie

Rozważ też takie zabawy dla psa po zabiegu czy urazie, który uniemożliwia dotychczasowe spacery. Psy, które nie mogą dopełnić dnia spacerem często są sfrustrowane. Jednak spokojnie – mata węchowa zdaje tutaj egzamin na szóstkę. To jednak trening i wysiłek, pamiętaj o tym!

Gdy pies jest stary i dobija senioringu – nie chce już nic

Ani spacerów, ani biegania czy skakania. To naturalne, jednak nie można doprowadzić do sytuacja zalegania na kanapie stanie się codziennością. Mata węchowa nie wymaga siły, nie obciąża stawów czy organizmu w ogóle. Można więc spokojnie i bezpiecznie z niej korzystać, a pies z pewnością spędzi dobrze czas!

Czytaj też: JAK CZYTAĆ SKŁAD KARMY?

Mata węchowa dla psa i kota!

Okazuje się, że ten gadżet dla psa może też sprawdzić się dla kota! Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kociaki też uwielbiają wykorzystywać swój węch i, co ważniejsze, zdobywać pożywienie! 

O takiej zabawce można naprawdę pisać wiele, bo to jedna z aktywności, którą wykonywać można naprawdę regularnie. Czasami możesz psu podać tak śniadanie, czy skorzystać z niej po spacerze na uspokojenie, lub wieczorem przed spaniem. To też doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o deszczowe dni. Nie jest to duży wydatek jeśli zestawisz go z korzyściami, jakie za sobą niesie. Więc powiemy Ci jedno – spróbuj! Powodzenia!

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348