Obowiązkowe szczepienia dla kota

O

Mruczek też człowiek i choroby może się nabawić. I mimo że szczepienia dla kota w  Polsce nie są obowiązkowe – warto mieć na uwadze zdrowie własnego pupila. A więc zabezpieczyć go przed groźnymi dla zdrowia, a nawet życia chorobami zakaźnymi. Te z kolei są bardzo niebezpieczne dla naszych czworonogów. 

Wciąż jednak, niestety, panuje przekonanie, że nie trzeba chronić kociaków niewychodzących. Nic bardziej mylnego. Takie zwierzaki też są narażone na choroby zakaźne, ponieważ wiele patogenów możemy przynieść do domu na przykład na ubraniach.

Szczepienia dla kota w  Polsce nie są obowiązkowe – warto mieć na uwadze zdrowie własnego pupila.

W efekcie, takie szczepienia dla kotów są bardzo ważne, mimo że gros właścicieli uważa je za całkowicie niepotrzebny wymysł, zwłaszcza jeśli nie są oficjalne wymagane. 

Takie rozwiązanie może uchronić zwierzę przed wieloma trudnymi, a niekiedy nawet niemożliwymi do wyleczenia chorobami. 

Czytaj też: PIES Z UKRAINY, CZYLI JAK MOŻESZ POMÓC CZWORONOŻNEMU UCHODŹCY?

Szczepienia dla kota

Szczepienia dla kota: przeciwwskazania

Tymczasem, jeśli zwierzak jest chory – faktycznie nie można uskutecznić takiej profilaktyki. Wyjątek stanowią w tej kwestii choroby przewlekłe.

W efekcie, jeśli już bierzesz pod uwagę szczepienia dla kota – pamiętaj, by przed każdą szczepionką odrobaczyć zwierzę. W innym przypadku szczepionka z pewnością nie zadziała tak, jak powinna.

? Ciekawostka ?

Ze szczepienia dla kota powinieneś zrezygnować, gdy kotka jest w ciąży.

Jeśli chodzi o inne przeciwwskazania do profilaktyki dla kociaka – te wynikają już tylko z decyzji lekarza weterynarii. Szczególnym przypadkiem jest szczepionka przeciwko kociej białaczce wirusowej. 

? Ciekawostka ?

Przed podaniem szczepionki przeciw białaczce wirusowej trzeba wykonać test FeLV/FIV. W przypadku jeśli kot jest nosicielem wirusa – nie wolno go szczepić, ponieważ to może indukować rozwój choroby.

Szczepienia dla kota

Pierwsze szczepienia dla kota

Jeśli z kolei mowa o kocich maluchach – przez około 12 pierwszych tygodni życia wyposażone są przede wszystkim w przeciwciała ochronne, które przekazała im razem z mlekiem matki.

Dlatego też najodpowiedniejszy moment rozpoczęcia takiej sztucznej profilaktyki to 8-9 tydzień życia. Wówczas maluchom należy podać remedium przeciwko:

 • zapaleniu jelit,
 • katarowi kociemu – kociej nosówce,
 • zapaleniu gardła i krtani. 

Pierwsze szczepienia dla kota mogą być podawane albo jednorazowo, albo w formie 3 w 1. Średnia cena takiego zabiegu zależna jest od miasta oraz weterynarza prowadzącego. 

Z kolei te wyżej wymienione szczepienia należy powtórzyć w 12. i 16. tygodniu życia.

Rok później skazana jest tzw. dawka przypominająca. W ciągu życia, co ciekawe, konieczne jest podawanie takich dawek co 203 lata w przypadku kotów niewychodzących. Z kolei mruczkom przebywającym w nieco większych skupiskach i domach tymczasowym – co roku.

Na co zaszczepić kota?

A w zasadzie – przeciwko czemu. W zależności od tego, jaki tryb życia prowadzi kot, kalendarz szczepień prezentuje się nieco inaczej. 

I tak, jeśli chodzi o szczepienie kota domowego – można z powodzeniem ograniczyć się do powyższych szczepionek. 

? Ciekawostka ?

Nie zaleca się podawania kotom niewychodzącym preparatów przeciwko wściekliźnie, chlamydii i białaczce, ponieważ ryzyko zarażenia w ich przypadku jest nikłe.

Z kolei jeśli mowa o kotach wędrownych i tych, które wychodzą z domu – nawet do przydomowego ogródka – powinno obejmować powyższe preparaty. Warto stosować je także u kotów podróżujących lub na przykład  tych biorących udział w wystawach.

Daty szczepień kociaków

Wakcynę dla kota na wściekliznę wykonuje się najwcześniej w 12. tygodniu życia. Kolejną dawkę podaje się po roku, następne z kolei co 2-3 lata.

Preparaty na białaczkę przeprowadza się około 8.tygodnia życia, a przypominające po 3-4 tygodniach. Z kolei jeśli chodzi o doszczepianie się – taki precedens powinien być uskuteczniany co rok.

Porcja przeciwko chlamydii podawana powinna być w okolicach 8, 9 tygodnia życia, a kolejna po 3-4 tygodniach od pierwszej szczepionki.

Czytaj też: 5 PRAWD PIESKICH, CZYLI CO ZROBIĆ, GDY TWÓJ PIES JEST ZNUDZONY?

Szczepienia dla kota w Polsce

Tymczasem, jeśli chodzi o stricte prawne aspekty dotyczące szczepienia kotów – w Polsce nie istnieje taki obowiązek. 

Każdego czworonożnego domownika warto jednak zaszczepić. Więc jeśli jednak pójdziesz po rozum do głowy i postanowisz podjąć się takiego wydarzenia – warto wiedzieć jedno. Szczepionki dla kotów dzielimy na dwa rodzaje:

 1. zasadnicze,
 2. dodatkowe.

Jeśli chodzi o tą pierwszą grupę – WSAVA, czyli World Small Animal Veterinary Association – Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych  Zwierząt – zalicza do nich szczepienia przeciwko wirusowi panleukopenii, kociemu herpeswirusowi oraz przeciwko kociemu kaliciwirusowi.

Pierwsze takie dawki podaje się u 8-9 tygodniowych kociaków. Drugą dawkę szczepionki z kolei – po 3-4 tygodniach. Przypominająca doza powinna trafić do kociaka po roku, a następnie – w przypadku dorosłych kotów – taki precedens przeprowadza się co 2–3 lata.

szczepienia dla kota

? Ciekawostka ?

Szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów nie jest prawnym obowiązkiem w Polsce, tak jak dla psów. Wyjątkiem są jedynie kociaki przekraczające granicę podczas podróży. Takie osobniki muszą być zaczipowane, posiadać paszport oraz  aktualne remedium właśnie przeciwko wściekliźnie.

Jeśli z kolei mowa o kotach wychodzących czy dziko żyjących – w skupiskach kotów zaleca się także wakcynację przeciwko chlamydiozie oraz kociej białaczce. W przypadku wakcyny przeciwko białaczce przed podaniem szczepionki konieczne jest wykonanie testu, który wykluczy bezobjawowe zakażenie wirusem.

Po drugie – szczepienia zasadnicze, do których zaliczają się te przeciwko:

 • wirusowi panleukopeni kotów,
 • kaliciwirusowi kotów,
 • harpeswirusowi kotów.

Z kolei u dorosłych osobników warto powtarzać dawki przeciwko tym chorobom co trzy lata.

Co ciekawe, do dyspozycji mamy także antidota dodatkowe. Opcjonalnie zaleca się je co do białaczki, grzybicy i chlamydiozie.

_

Uproszczony schemat szczepień kociąt: 
 • 8-9 tygodni – szczepienie zasadnicze,
 • 12 tygodni – szczepienie zasadnicze,
 • 16 tygodni – szczepienie zasadnicze,
 • 1 rok – szczepienie zasadnicze przypominające.

Przedstawiony powyżej schemat, z różnych przyczyn, może zostać zmieniony przez lekarza. 

Schemat odrobaczania kociąt: 
 • 3, 5, 7, 9 tydzień,
 • następnie co miesiąc do ukończenia przez kota 6-go miesiąca,
 • od 6-go miesiąca co 3 miesiące. 

Czytaj też: PSIA DEPRESJA – ZOOBACZ, JAK SOBIE Z NIĄ PORADZIĆ

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348