Pies z Ukrainy, czyli jak możesz pomóc czworonożnemu uchodźcy?

P

W obliczu wojny w Ukrainie z kraju uciekają nie tylko kobiety i dzieci, ale także czworonogi. Pies z Ukrainy to taki sam uchodźca, jak człowiek. Pomagania więc musi stać się zadość. Jak to zrobić? Jest szereg możliwości! Jest także szereg problemów, z którymi się wówczas spotykamy. Co więcej, jest też całe spektrum kwestii, które trzeba przemyśleć podczas oferowania pomocy czworonogom z Ukrainy. 

Mamy więc dla Was kilka wskazówek co robić, by pomagać z głową i by pomóc ów czworonogom spaść na cztery łapy w nowym kraju.

Pies z Ukrainy w Polsce, czyli tymczasowy dom dla czworonoga

Po pierwsze – mówi się wszem wobec o domach tymczasowych dla takich uchodźczych psiakach. Jest to przecież miejsce, w którym – zgodnie z nazwą – czworonogi przebywają przez jakiś czas. 

Co ciekawe, przeważnie taką datą graniczną jest przeniesienie go do innego – stałego już domu. Do prowadzenia domu tymczasowego jednak trzeba dobrze się przygotować. Jest to, co ważne, zadanie wymagające nie tylko nakładu finansów i czasu. Mowa przede wszystkim także o wiedzy i psychicznym nastawieniu.

Możesz więc przyjąć takiego psiaka do siebie, ale musisz uwzględnić kilka kwestii. 

? Pies z Ukrainy to szereg formalności –  w efekcie, podczas przyjęcia psa z Ukrainy do siebie trzeba mieć na uwadze kilka dokumentów. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprościło procedury wjazdu zwierząt do Polski. Okazuje się, że nie trzeba żadnych dokumentów, nawet potwierdzenia szczepienia czy chipu. W międzyczasie konieczne jest, by pamiętać o wypełnieniu oświadczenia na granicy

Tutaj z kolei podawany jest docelowy adres, pod którym będzie przebywać zwierzę.

Wszystkie procedury – a więc przede wszystkim chipowanie czy szczepienie – wykonywane są na koszt budżetu państwa, dlatego warto o to zadbać.

? CIEKAWOSTKA ?

Nie pozwalaj na to, aby pies dotarł do ciebie nielegalnie! Pies z Ukrainy, który w ten sposób pojawia się w Polsce, będzie zabrany do schroniska. W skrajnych przypadkach może także być uśpiony, dlatego ważne jest, aby nie zaniedbać formalności.

? Izolacja takiego psiaka z Ukrainy to też podstawowa kwestia. Chodzi więc przede wszystkim o chipy.  Jeśli pies z Ukrainy jest zachipowany i zaszczepiony przeciwko wściekliźnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wymóg izolacji go nie obejmuje. 

Z kolei jeśli jednak nie jest, albo nie da się udowodnić faktu szczepienia, zwierzę zostaje poddane kwarantannie. 

W efekcie, może ją odbywać w miejscu tymczasowego albo docelowego pobytu, czyli również w Twoim domu tymczasowym. Co ciekawe, w takim okresie możesz z nim wychodzić na spacery. Jednak przez 30 dni pies nie powinien opuszczać Polski.

Dodatkowo, zadbaj o to, aby raczej nie miał kontaktu z innymi psami, zwłaszcza jeśli wcześniej był bezdomny czy ma problemy w kontaktach ze zwierzętami.

? W międzyczasie przygotuj sprzęt i karmę, a więc…

Czego potrzebujesz, jeśli chcesz prowadzić dom tymczasowy dla psa z Ukrainy?

Przydadzą ci się:

  • dobrej jakości karma sucha i mokra. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie wiesz, w jakim stanie przyjedzie pies. Warto więc zrobić mały zapas obu produktów.
    ? Pilnuj tego, by karma nie pochodziła z marketu! ?
  • obroża, szelki i smycz. Chodzi o to, by w nowym miejscu zwierzę, przede wszystkim takie, które wykazuje objawy traumy, warto zabezpieczyć podwójnie. Należy więc wybrać długą smycz przepinaną, która z dwóch stron ma karabińczyki. Przypnij ją zarówno do obroży, jak i szelek;
  • adresówka. To tabliczka, na której trzeba wpisać swój numer telefonu i, opcjonalnie, adres;
  • preparaty przeciw kleszczom. Wszystko po to, by zabezpieczyć psa przed ugryzieniami pajęczaków, często skutkującymi chorobami;
  • legowisko, albo klatka kennelowa. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczne schronienie czworonogowi;
  • gryzaki, smakołyki – najlepiej naturalne;
  • zabawki do wylizywania. Co ciekawe, możesz je wypełnić mokrą karmą. Ich wylizywanie wycisza psa, w efekcie będzie on w stanie łatwiej przystosować się do nowych warunków.

? Miej także na uwadze inne nakłady finansowe.  Przecież opieka nad psem – nawet ta tymczasowa – wymaga pieniędzy. 

pies z ukrainy
Chipowanie i szczepienie – opłaty

Co prawda, podstawowe aspekty – na przykład chipowanie czy szczepienie – opłaca budżet państwa. Jednak pozostają jeszcze inne kwestie, ponieważ pies z Ukrainy może być w złym stanie.

Na przykład może wymagać opatrzenia ran, czy wizyty u groomera z uwagi na kiepski stan sierści. Czasami konieczna jest dodatkowo pewna inwestycja w usługi behawiorysty.


? CIEKAWOSTKA ?

Część tych kwestii – chipowanie i szczepienie – oferowana jest nieco taniej, gdy zarejestrujesz się jako dom tymczasowy w organizacji lub skontaktujesz z lokalnymi punktami oferującymi zniżki dla psów z Ukrainy.

W międzyczasie warto także zastanowić się nad własnymi możliwościami. Nie tylko finansowymi…

? Czy poradzisz sobie jako dom tymczasowy dla psa z Ukrainy? No właśnie… Nie ma przecież nic gorszego dla psa, który przyjechał z daleka i przeżył traumę, niż szybka zmiana domu. W efekcie, nim podejmiesz się oferty domu tymczasowego dla psa z Ukrainy, zastanów się, czy podołasz temu zadaniu.

Bardzo ważne jest to, byś miał wiedzę na temat zachowania zwierząt. Przede wszystkim tych, które mogły przejść traumę i stresujące wydarzenia, np. ostrzał czy bombardowanie.

Zastanów się więc, czy dasz radę psychicznie poradzić sobie z opieką nad psem, który może mieć różne problemy behawioralne. Jeśli nie jesteś tego pewien…

Weź do domu tymczasowego psa, który przebywa w schronisku czy fundacji w Polsce. W ten sposób zrobisz miejsce dla potrzebujących zwierząt z Ukrainy. I tak – to też jest pomoc uchodźcom-bezdomniakom!

Pies z Ukrainy – które schroniska przyjmują czworonożnych uchodźców?

Jeśli więc mowa o samych profesjonalnych schroniskach, które zadeklarowały możliwość przyjęcia bezdomniaków z Ukrainy – lista jest całkiem pokaźna. Obecnie pomoc psom i kotom z zagranicy oferują na przykład schroniska:

  • we Wrocławiu;
  • Psia Chata w Chorzowie;
  • Medor w Zgierzu;
  • VIVA w Korabiewicach;
  • TARA – Schronisko dla Koni;
  • schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej;
  • „Kundelek”;
  • na Paluchu w Warszawie.

Co ciekawe – takim schroniskom też możesz pomóc, jako osoba prywatna. Jak? To bardzo proste!

Jak pomóc schroniskom?

Wystarczy, że zaangażujesz się w pomoc:

  • finansową – wspieranie wybranej placówki pieniężnie nie musi być drogie – teraz liczy się każda, nawet najmniejsza pomoc;
  • przekażesz dary rzeczowe – dobrej jakości karmy suche i mokre, akcesoria spacerowe, preparaty przeciw pasożytom czy legowiska;
  • zaangażujesz się na przykład w lokalny transport zwierząt;
  • zaoferujesz się jako specjalista – może jesteś behawiorystą, weterynarzem czy zoodietetykiem?

Dodatkowo z tego miejsca chcemy także zaznaczyć – jeśli możecie zachęcamy Was do wysyłki  karmy do naszej fundacji Zoodoptuj w Andrychowie, która stale współpracuje i wspiera zarówno lokalne schroniska, jak i te w całym kraju.

? CIEKAWOSTKA ?

Potrzeba teraz dosłownie wszystkiego –  od karm, przez akcesoria, po transportery. Przydadzą się także na przykład podkłady, żwirki, koce. Jeśli nie wiesz, czego konretnie oczekują czworonogi – warto skontaktować się z lokalną placówką, której zamierzasz pomóc i zapytać o aktualne potrzeby.
? Warto też zaznaczyć, że psy, koty, fretki czy inne zwierzaki, które uciekają przed wojną z Ukrainy nie muszą mieć paszportów. ?
Co więcej, nie muszą być także zaopatrzone w wyniki badania serologicznego wykrywającego wściekliznę. 

Za minimalny wymóg, kiedy zwierzę może zostać wprowadzone na teren UE należy uznać zwierzę oznakowane mikrochipem, któremu towarzyszy dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem. (…) W celu ustalenia statusu zdrowotnego zwierzęcia towarzyszącego podróżnemu i objęcia stosownym nadzorem każdy podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia.

Oświadczenie jest bardzo proste i można znaleźć je na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii (również w języku ukraińskim).

Dodatkowo, jeśli opiekun zwierzęcia nie wie, gdzie będzie po przekroczeniu granicy – można takiego zwierzaka zaszczepić już na miejscu.

Co prawda, przepisy określają, że psy, koty i gryzonie przekraczające granicę Unii Europejskiej  powinny być zaczipowane i zaszczepione przeciw wściekliźnie. Powinny też posiadać aktualny wynik badania serologicznego w kierunku wścieklizny, paszport wydany w jednym z krajów unijnych lub świadectwo zdrowia zgodne ze standardami europejskimi.

pies z ukrainy

Zwierzęta z Ukrainy: aktualne zasady

Tymczasem jednak konflikt zbrojny spowodował, że przestrzeganie wszystkich powyższych zasad przez osoby przekraczające granicę jest praktycznie niemożliwe. 

Uchodźcy uciekają przecież przede wszystkim bez bagażu, a w chwili zagrożenia życia trudno myśleć o szukaniu dokumentów zwierzaka. 

W efekcie ? na granicy polsko-ukraińskiej obowiązuje jedynie minimalny wymóg: zwierzę musi być zaszczepione. ?
Jeśli właściciel nie posiada dokumentu potwierdzającego szczepienie, podpisuje odpowiednie oświadczenie, którego treść jest później sprawdzana przez weterynarzy. 

Dodatkowo Główny Lekarz Weterynarii w odniesieniu do psów, kotów i fretek wskazuje, że zwierzęta zmieniają miejsce pobytu w warunkach nadzwyczajnej konieczności mogą towarzyszyć ludziom w sytuacji spełnienia wszystkich wymagań UE, tj. zwierzę:

? CIEKAWOSTKA ?

Za minimalny wymóg, kiedy zwierzę może zostać wprowadzone na teren UE należy uznać zwierzę oznakowane mikrochipem. Najlepiej jeśli towarzyszy mu dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem. Kontroli spełnienia ww. wymagań dokonują funkcjonariusze celno-skarbowi.

Pies z Ukrainy: co zrobić, gdy podróżny nie jest w stanie wskazać adresu miejsca pobytu?

Tymczasem, są dwie sytuacje do rozważenia. Jeśli podróżny może wskazać miejsce pobytu –  informacja dotycząca przemieszczenia zwierzęcia zawarta w oświadczeniu przekazywana jest do właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Co więcej – wraz z dokumentem zawierającym decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego terytorialnie dla miejsca przekroczenia granicy zewnętrznej UE . Dokonuje on objęcia zwierzęcia izolacją. W międzyczasie także nadzoruje wykonanie czynności warunkujących spełnienie wymagań przez zwierzę tj.:

  • oznakowanie zwierzęcia (jeśli brak jest transpondera lub jest nieczytelny),
  • szczepienie przeciwko wściekliźnie (jeśli szczepienia nie można udokumentować lub jest nieważne),
  • pobrania krwi do badania serologicznego w kierunku oznaczenia poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie wykonanego przez zatwierdzone laboratorium.

Z kolei po uzyskaniu wyniku badania serologicznego – zwierzę może być zwolnione z izolacji a ponadto otrzymuje dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów.

Jednak w sytuacji, gdy podróżny nie jest w stanie wskazać adresu miejsca pobytu zwierzęcia na terenie Polski – urzędowy lekarz weterynarii musi dokonać oznakowania i zaszczepienia zwierzęcia w miejscu tymczasowego pobytu zwierzęcia wraz z właściciele/opiekunem po przekroczeniu granicy. 

? Dodatkowo, jeśli chcesz pomóc a nie wiesz, gdzie zacząć – na Facebooku pojawiła się grupa Pomoc dla zwierząt w Ukrainie, na której z pewnością znajdziesz różne formy pomocy, które akurat są preferowane. ?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
[email protected]
(+48) 736-438-348