Pieskie życie, czyli jak zadbać o zdrowie pupila?

P

To, że Twój pies Cię potrzebuje jest jasne. Warto więc dbać o jego zdrowie – przede wszystkim od samego początku. Zdrowie pupila to niełatwy orzech do zgryzienia…

Zdrowie pupila najważniejsze

📌 Po pierwsze i ogólnie przyjęte, według ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, jesteś zobowiązany raz  w roku zaszczepić psa na wściekliznę. Warto tutaj rozważyć kontakt z własnym lekarzem także jeśli chodzi o choroby wirusowe. Co prawda, te nie są obligatoryjne, jednak dobrze powtarzać je co kilka lat – częściej oczywiście u młodych zwierząt.

📌 Po drugie – zdrowie psa to wieczne pchły, kleszcze i inni mniejsi obywatele sierści. Dlatego też, ważne byś zabezpieczał zwierzę przed nimi cały rok – nie tylko w lecie. Kleszcze, czyli nosiciele boreliozy przede wszystkim – są przecież aktywne także w zimie. Na rynku jest już mnóstwo preparatów – do wyboru, do koloru. Jednak tutaj należy wcześniej zapytać o opinię weterynarza.

📌 Dodatkowo, jeśli adoptowany pies jest Twoim pierwszym zwierzęciem, a co więcej nie masz zaufanej lecznicy – warto wesprzeć się znajomymi. Ci niejednokrotnie mają zdecydowanie większe doświadczenie jeśli chodzi o kontakt z weterynarzem.

zdrowie pupila

Zdrowy pies to szczęśliwy pies

W międzyczasie, obserwuj także swojego pupila. Jeśli zauważyć przedłużającą się apatię czy biegunkę, albo kaszel – bez zastanowienia udaj się do lekarza. Internetowe porady się tutaj raczej nie sprawdzą.

Jeśli pies poważnie zachoruje – istnieje tutaj szereg specjalizacji. Nie ograniczaj się więc do jednego weterynarza, ale szukaj alternatyw, zwłaszcza jeśli nie do końca wiadomo, co dzieje się pupilowi. 

W zdrowym żywieniu – zdrowy pies!

zdrowie pupila

Dodatkowo, dla zdrowia pupila niezbędna jest.. woda! A to Ci heca – powiesz. Jednak często o tym zapominamy. Wodę udostępnioną do picia należy wymieniać minimum raz dziennie. 

Jeśli z kolei chodzi o jedzenie – warto podzielić dzienną dawkę na co najmniej dwie części.

📌 Karmienie psa co najmniej dwa razy na dobę to dobre rozwiązanie.

📌 Pamiętaj też, by karmić psa po spacerze – najlepiej około godzinę.

W przeciwnym razie narażamy zwierzę na skręt żołądka. Ten z kolei objawia się ślinieniem, wzdętym brzuchem, wymiotami czy trudnościami z oddychaniem.

Co ciekawe, a niejednokrotnie bagatelizowane – w dniu adopcji nie powinieneś karmić psa. Ten, prawdopodobnie, był w schronisku karmiony raz dziennie – rano. Dlatego też, przez kolejne dni można podawać mu nieco mniejsze porcje.

Miska z jedzeniem nie powinna być też dostępna przez całą dobę. Nawet jeśli pupil nie tknie jedzenia. Po  15 minutach powinieneś ją usunąć z widoku. W ten sposób pies nauczy się pór karmienia i będzie można z łatwością kontrolować ilość zjadanego pokarmu.

Co ważniejsze – nie przekarmiaj psa, ponieważ otyłość u tych zwierząt jest poważną chorobą, która niesie za sobą naprawdę poważne konsekwencje!

zdrowie pupila

W międzyczasie, jeśli zamierzasz utrzymać zdrowie pupila w ryzach i karmić psa suchą karmą – zwróć uwagę na jej skład.

Dobrze jest kupować karmę w sklepach zoologicznych lub lecznicach weterynaryjnych. Tam właśnie są one najlepszej jakości. Zdecydowanie lepszej w porównaniu ze sklepami spożywczymi czy hipermarketami, gdzie dostępne są przede wszystkim mieszanki słabej jakości.

O tym, jaką karmą częstować zwierzaka, pisaliśmy już tutaj 👉 Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348