POWITANIE Z PSEM – JAK PRAWIDŁOWO DAWAĆ ŁAPĘ?

P

Pierwsze wrażenie jest ważne. Przecież doskonale o tym wiemy. Dlaczego więc nie bierzemy go pod uwagę w relacji z czworonogiem? Powitanie z psem to przecież pierwszy krok do bliższej interakcji. Właściciele psów to często również miłośnicy wszystkich napotkanych czworonogów. Jak jednak przejść przez powitanie z takim, obcym psem? Jak witać się z własnym? Sprawdź, jak odpowiednio podać łapę!

powitanie psa

Pierwsze koty (to znaczy psy) za płoty!

W efekcie spacerów w te piękne dni – mijamy także psiaki. Skoro tutaj jesteś, prawdopodobnie ten mem opisuje Ciebie… 

powitanie psa

Dlatego też – zoodoptuj przybywa z pomocą! 

Z mijanymi na spacerach czworonogami – chcemy się przywitać. Więc co robimy? Ano szalejemy, if you know what I mean (zerknij na zdjęcie wyżej). 

Koniecznie chcemy tego futrzaka pogłaskać czy wymiziać tego yorka na rękach swojej pańci. Na prawdę? Nigdy w życiu tego nie róbcie!

powitanie z psem

Powitanie z obcym psem – podaj łapę po piesku!

Warto w międzyczasie takiego wydarzenia pamiętać o kilku kwestiach…

📌 Zanim wejdziesz w interakcję z psem, o którym myślisz teraz wyłącznie w kontekście wytarmoszenia, zapytaj o zgodę opiekuna. Jeśli masz powyżej 2 lat, doskonale zdajesz sobie sprawę, że każdy pies jest inny. Co więcej, nawet ten dobry, kochany i co nigdy nie gryzie – ugryźć może. I to właśnie Ciebie. Być może pies zwyczajnie boi się obcych, albo po prostu akurat nie ma na to ochoty – bo takie miewa humorki.

📌 Jeśli jednak usłyszysz to wyczekiwane “TAK, możesz głaskać mojego psa” – koniecznie się opanuj. Chodzi oczywiście o emocje. Nie rzucaj się na czworonoga, bo… to on rzuci się na Ciebie. I to z zębami. Opanowanie i spokój pozytywnie wpłyną na psa. Każda dynamiczna reakcja może u niego wywołać nieprzemyślane reakcje…

📌 Dobrym wyjściem może okazać się… zawołanie psa do siebie. Przywitanie z psem, który sam tego chce to zdecydowanie mniejsze ryzyko.  To ważna zasada, to musi być przede wszystkim decyzja psa – czy ma ochotę podejść i przywitać się. Zawołaj go nawet wtedy, gdy ma do Ciebie zaledwie dwa kroki. W efekcie – ten czuje  kontrolę i pewność.

powitanie z psem

Pieskie savoir-vivre, czyli czego unikać podczas powitania z psem?

Co robić, to już jasne, jednak… Jeszcze ważniejsze jest to, czego się wystrzegać. O tym pisaliśmy już kilka razy, ale wciąż  – tego nigdy dość! 

📌 Nigdy nie patrz prosto w oczy psu! Nigdy! W kulturze kontaktów międzyludzkich, co prawda, dobrze jest patrzeć sobie w oczy. Pies jednak, mimo że też człowiek – nie lubi tego. Co więcej – traktuje jak atak. Warto w międzyczasie takiego powitania patrzeć na przykład na kark czy klatkę piersiową. Te wszystkie rady dotyczą oczywiście także psów, które odwiedzamy w schronisku! 

Co ciekawe, koniecznie także wystrzegaj się stawania nad głową psa – najlepiej znaleźć się z prawej czy lewej strony. No i, oczywiście, przykucnąć. Wszystko po to, by być na równi z psem. W efekcie ten nie będzie się czuł zdominowanym, więc… nie poczuje wobec nas agresji!

powitanie z psem

📌 Trzymaj ręce przy sobie! Wiem, brzmi to jak katorga w obliczu tego słodkiego futrzaka, który skacze nam po nogach… Nie, w ten sposób pies nie oswoi się z naszym zapachem. Co więcej – może obawiać się, na przykład, uderzenia. 

W efekcie, najlepiej trzymać ręce luźno przy sobie. Później z kolei można nieco wysunąć je w przód – najlepiej jedną dłoń. W międzyczasie nie dotykaj psa, a jedynie obserwuj jak reaguje. Jeśli zaczyna zbliżać nos do dłoni, liże ją lub w żaden sposób nie unika kontaktu – jesteśmy w domu! 

📌 Nie dotykaj psa po głowie! Powitanie psa i głaskanie go po głowie zdecydowanie nie idą ze sobą w parze. Nigdy. Tak jednak robi większość z nas. Głaskanie psa po czubku głowy to jeden z gorszych pomysłów. Możesz sobie na to pozwolić jedynie, jeśli bardzo dobrze znasz pupila. W zamian głaskania po głowie – przenieś pieszczoty na brodę, szyję czy klatkę piersiową.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348