Procedura adopcyjna zwierząt domowych

P

Adopcja nie jest szybka, łatwa i przyjemna. To nie jest jedynie sposób na bezpłatne pozyskanie zwierzaka. To proces, który powinien trwać, a przez który powinieneś przejść – zarówno Ty, jak i psiak, którego chcesz przyjąć pod własny dach. Sama procedura adopcyjna zwierząt ze schroniska to z kolei pierwiosnek jeśli chodzi o długoletnie zobowiązanie. 

Zastanów się więc, czy jesteś gotowy na takie zobowiązanie? Czy możesz poświęcić siebie i czas, by nowy lokator mógł oswoić się z nowym otoczeniem po swojemu: nabrać ogłady czy przyzwyczaić się do nowości. Adopcja takiego bezdomniaka to niewątpliwie dobry uczynek, który odciąży zarówno psiaka, jak i przepełnione schroniska. Jednak procedura adopcyjna w Polsce budzi sporo emocji. Wyjaśniamy dlaczego!

Czytaj też: GRYPA U PSA – CO MUSISZ O NIEJ WIEDZIEĆ?

Adopcja nie jest szybka, łatwa i przyjemna. To nie jest jedynie sposób na bezpłatne pozyskanie zwierzaka. To proces, który powinien trwać, a przez który powinieneś przejść - zarówno Ty, jak i psiak, którego chcesz przyjąć pod własny dach. Sama procedura adopcyjna zwierząt ze schroniska to z kolei pierwiosnek jeśli chodzi o długoletnie zobowiązanie. 

Procedura adopcyjna zwierząt domowych w Polsce

Schronisko z założenia to przede wszystkim miejsce dla niechcianych. Tutaj przeważnie takie bezdomniaki spędzają kilka lat, a nawet… Całe życie. 

Pracownicy i wolontariusze takich placówek zapewniają zwierzętom jedzenie, ciepły kąt i chociaż minimum miłości i czułości, na jaką mogą sobie pozwolić.

Co ciekawe, z założenia takie miejsce powinno być zaledwie tymczasowym domem dla psa czy kota. Jednak, niestety, jak pewnie się domyślacie – rzeczywistość jest zgoła inna…

Jeśli więc jednak Ty zdecydujesz się na adopcję – dajesz czworonogowi nową szansę, a przede wszystkim… Nadzieję. Nadzieję na to, że wreszcie będzie dobrze. Że wreszcie ktoś pokocha i podrapie za uszkiem…

Jak wygląda ochrona zwierząt według prawa?

Jeśli z kolei mowa o samej ochronie praw zwierząt w Polsce – ustawa z roku 1971 określa przede wszystkim zasady dbania o takiego zwierzaka. A co więcej – istnieją także oficjalnie opisane kary za ich nieprzestrzeganie.  

W międzyczasie pojawiły się także wytyczne postępowania ze zwierzakami niechcianymi – czyli właśnie tymi w schroniskach. I mimo, że wyłapywanie i zapewnianie opieki nad bezpańskimi zwierzętami było jasno określone w zasadach  – wciąż w Polsce długo istniały jeszcze pseudoschroniska. W efekcie, dopiero niedawna ustawa – az 2012 roku – wymusiła na gminach oficjalne ustalenie stałego budżetu na każde opuszczone zwierzę w ich samorządzie terytorialnym.

Adopcja nie jest szybka, łatwa i przyjemna. To nie jest jedynie sposób na bezpłatne pozyskanie zwierzaka. To proces, który powinien trwać, a przez który powinieneś przejść - zarówno Ty, jak i psiak, którego chcesz przyjąć pod własny dach. Sama procedura adopcyjna zwierząt ze schroniska to z kolei pierwiosnek jeśli chodzi o długoletnie zobowiązanie. 

Procedura adopcyjna zwierząt w Polsce rodzi się, gdy człowiek zrzeka się praw do czworonoga…

A dlaczego to robi? Otóż przyczyn i powodów zrzekania się praw do takiego zwierzaka jest wiele. Najczęściej są to na przykład:

 • brak czasu na dostateczną opiekę nad nowym zwierzakiem,
 • problem z zapanowaniem nad trudnym charakterem psa,
 • psiak to nieudany prezent świąteczny,
 • śmierć jednego z członków rodziny opiekującego się zwierzęciem i brak chętnego do wzięcia odpowiedzialności za czworonoga.

W efekcie, pies czy kot trafia albo na ulicę, albo do schroniska właśnie. Te z kolei mają w Polsce dwie twarze, w zależności od sposobu ich finansowania.

Po pierwsze – państwowe schroniska które powstały przede wszystkim dzięki prawodawstwu polskiemu. To zobowiązuje gminy do należytego zajęcia się i opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

Po drugie – prywatne. I tutaj zaczynają się schody, bo takie placówki muszą działać wyłącznie dzięki fundacjom charytatywnym czy sponsorom i prywatnym darczyńcom. Inaczej – nie dadzą sobie zwyczajnie rady – zarówno finansowo, jak i fizycznie.

Już teraz schroniska pękają w szwach i aż prosi się, by procedura adopcyjna zwierząt stała się zdecydowanie częstszym precedensem w kraju. 

💡Ciekawostka💡

W polskich schroniskach umiera co czwarte zwierzę. Wciąż brakuje pieniędzy na należytą opiekę dla zwierząt: podstawowe produkty czy stałe leczenie weterynaryjne.
Adopcja nie jest szybka, łatwa i przyjemna. To nie jest jedynie sposób na bezpłatne pozyskanie zwierzaka. To proces, który powinien trwać, a przez który powinieneś przejść - zarówno Ty, jak i psiak, którego chcesz przyjąć pod własny dach. Sama procedura adopcyjna zwierząt ze schroniska to z kolei pierwiosnek jeśli chodzi o długoletnie zobowiązanie. 

Adopcja to nie wszystko – możesz pomóc inaczej!

Co ciekawe, jeśli nie masz warunków, albo nie chcesz podjąć się adopcji zwierząt, a masz chęć pomocy – spokojnie możesz to zrobić. Na przykład darując kilka najpotrzebniejszych rzeczy:

 • smycze,
 • suchą lub mokrą karmę,
 • zabawki i miski,
 • stare i nieużywane koce,
 • kołdry czy materace.

Warto też, przed samym zakupem, zadzwonić do placówki, której chcesz pomóc i dowiedzieć się, czego potrzebują najbardziej!

💡Ciekawostka💡

Jeśli chcesz wspomóc tego typu schroniska lub fundacje dla zwierząt, możesz odprowadzić 1% podatku i przekazać go na pomoc wybranej placówce w Twoim mieście. 

Po drugie możesz udać się do placówki jako wolontariusz! Tych przecież zawsze i wszędzie potrzeba na pęczki! Mowa tutaj przede wszystkim o wyprowadzaniu psiaków, karmieniu czy spędzaniu z nimi czasu na nauce, na przykład, chodzenia na smyczy.

Jednak, zważywszy na to, że trafiłeś na ten artykuł – prawdopodobnie rozważasz proces adopcyjny zwierzęcia. A my zamierzamy nieco przybliżyć Ci ten temat!

Jaka w Polsce obowiązuje procedura adopcyjna zwierząt domowych?

Jeśli więc naprawdę chcesz adoptować zwierzę ze schroniska – to znaczy przemyślałeś wszystkie za i przeciw, masz na to potencjał finansowy i czasowy – czas na długą drogę adopcyjną.

Zanim procedura adopcyjna zwierzęcia się rozpocznie – musisz być jej pewien. Więc jeszcze jedno! Koniecznie podejmij tę decyzję po rozmowie ze wszystkimi domownikami. Twoje dotychczasowe życie przecież teraz się zmieni. 

💡Ciekawostka💡

Jedynym ograniczeniem adopcji zwierzaka jest wiek – musisz mieć ukończone 18 lat.

Teraz już – jeśli dotrwałeś do tego momentu – z pewnością wiesz, co to cierpliwość. Doskonale! Musisz się w nią przecież uzbroić jeśli chcesz przejść przez cały proces przyjęcia do rodziny bezdomnego psiaka.

Czytaj też: CZY PIES MOŻE PIĆ MLEKO?

💡Ciekawostka💡

Jeśli nie możesz adoptować bezdomniaka – przemyśl adopcję wirtualną! Możesz przecież zadeklarować się na wsparcie bezdomnego zwierzęcia, wpłacając na przykład 30 PLN/miesiąc na wybranego psiaka. 

Procedura adopcyjna: czy adopcja kosztuje?

Pytanie jest dość przewrotne, ponieważ każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z psiakiem wie, że oczywiście – zwierzę kosztuje.

Takie koszty jednak bez wątpienia się niższe niż zakup rasowego psa z hodowli. Cena ta uzależniona jest przede wszystkim od tego, w jakim wieku adoptujesz zwierzęcie. 

W efekcie, koszt samej procedury adopcyjnej waha się w okolicach od 20 PLN (za szczeniaka) do nawet 200 PLN (za psa rasowego). Jednak dokładne koszty poznasz bezpośrednio na stronie schroniska, które Cię interesuje. W międzyczasie pojawia się jednak jeszcze pytanie:

po pierwsze ✅ jak wybrać zwierzaka dla siebie?
✅ Czym kierować się zanim procedura adopcyjna w ogóle się zacznie?
✅ Na co zwrócić uwagę?
Aż wreszcie… ✅ Co jest ważne, a które kwestie można by pominąć?

Pod rozwagę bierzemy różny podział: od tego podstawowego, czyli wieku zwierzęcia, przez jego aktywność fizyczną, aż po kwestie związane z jego przeszłością czy tymi, jaki ma charakter.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, czyli wiek – zarówno szczeniak, jak i senior mają wady i zalety. Warto więc wziąć je pod uwagę podczas takiej poważnej decyzji. Jedno jest pewne: szczeniak pochłonia ogrom Twojego czasu. Równocześnie kształtowanie charakteru seniora i zmiana jego wzorców będzie wymagać Twojej stanowczości i konsekwencji. Co ciekawe, nierzadko niezbędna będzie także pomoc behawiorysty. 

Każdy ośrodek czy schronisko ma swoją indywidualną procedurę adopcyjną.

Jednak kilka kwestii nigdy się nie zmienia. 

 1. Wypełnienie ankiety przedadopcyjnej.
 2. Analiza ankiety może skończyć się na dwa sposoby:
  a. pozytywne rozpatrzenie – na podstawie odpowiedzi pracownicy wybiorą najbardziej odpowiadającego pupila,
  b. negatywne rozpatrzenie.
 3. Wizyta pracownika schroniska w potencjalnym domu zwierzaka zakłada:
  a. ocenę przyszłych warunków mieszkalnych.
  b. rozmowę o kosztach utrzymania oraz leczenia zwierzęcia.
 4. Podpisanie umowy adopcyjne
 5. Pomoc po adopcji.
 6. Wizyty poadopcyjne.

Procedura adopcyjna już za Tobą? Czas na vademecum wychowania nowego czworonoga!

Istnieje kilka złotych zasad, które pomogą Ci w pierwszych krokach z bezdomniakiem! Ważne jest Twoje podejście – nie ma złych psów, są tylko te, których ktoś nie potrafił wychować. Musisz więc uzbroić się w regularność i konsekwencję. A ponieważ psiak, który całe życie mieszkał w budzie – to dość zasadne – ma inne przyzwyczajenia. Może mieć więc na przykład problemy z odnalezieniem się jako psiak domowy.

Porady pomocne w wychowaniu czworonoga:
 • Poprawne zachowanie – nagradzaj psa głaskaniem bądź też przyjaznym tonem głosu.
 • Niepoprawne zachowanie – poprzez delikatnie podniesiony głos daj psu do zrozumienia, czego nie akceptujesz.
 • Nie przekładaj ludzkich zachowań na psy – czworonogi nie robią nic na złość, jedynie powielają zachowania, na które im pozwalasz.

💡Ciekawostka💡

Dorosłe psy mogą mieć podczas przenosin na przykład problem z apetytem. I to nawet przez kilka pierwszych dni po przeprowadzce. Niektóre psy potrzebują nawet kilku tygodni na asymilację w nowym otoczeniu.

Możesz także ubiegać się o psa rasowego ze schroniska – takie też się tutaj pojawiają. Takie zwierzęta jednak cieszą się bardzo dużym powodzeniem, ale jeśli masz konkretne plany, co do takiego zwierzęcia – na przykład, żeby był sportowy czy skłonny do polowań – warto poszukać takich ras.

💡Ciekawostka💡

Nierasowy psy jednak cieszą się zdecydowanie lepszym zdrowiem. Mają przecież bardziej zróżnicowane geny, niż rasowe psy, które przeważnie rozmnaża się wśród członków tej samej rodziny.

Pamiętaj też o tym, że każdy pies zasługuje na drugą szansę! Nie kupuj – adoptuj! 

Tymczasem, mimo że wszystko wydaje się kolorowe – są także sytuacje, w których – mimo, że kochamy zwierzaki – musimy jednak oddać je do schroniska… Jak to zrobić, by nie wylądował na bruku? 

By oddać psa do schroniska musisz wykonać następujące kroki:

 • zgłoś się osobiście do schroniska,
 • podaj przyczynę zrzeknięcia się praw do swojego psa,
 • przedstaw książeczkę zdrowia (listę szczepień, jak i historii przebytych chorób),
 • wypełnij ankietę dotyczącą przyzwyczajeń i zachowań zwierzaka,
 • uiść opłatę za pozostawienie zwierzęcia w schronisku.

💡Ciekawostka💡

Zwierzę, które trafi do schroniska, a nie ma książeczki zdrowia, zostanie poddane kwarantannie. W schroniskach i fundacjach znajduje się wiele młodych i starszych psów z niską odpornością. W efekcie, zwierzę z chorobą zakaźną może być przyczyną epidemii w całym obiekcie. 

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348