TWÓJ NOWY PUPIL GRYZIE? ODUCZ GO!

T

Adoptowałeś psa, który gryzie? Pupil z wieczną chęcią do kąsania – kto z nas tego nie zna! Jednak nie musi tak być! Tego, jak wszystkiego, zresztą, można zwierzaka oduczyć!

Tyczy się to przede wszystkim szczeniąt, chociaż nie zawsze. Jednak te pierwsze są niemal jak dzieci. Ciekawskie i wszystko im się podoba. Warto wziąć pod uwagę, że dopiero poznają świat. Jak to robią? Aha, dokładnie! Jak dzieci! Przez zęby! Teraz więc wyłącznie od Ciebie, człowieku, zależy jak poprowadzisz dalej ten proces!

pupil gryzie

Pupil gryzie dłonie – co robić?

Tymczasem, z pomocą przychodzi nam kilka sposobów! Jeśli jednak uważasz to za urocze zachowanie – nic z tych rzeczy. To nie przejdzie z wiekiem. Z czasem będzie tylko gorzej. Co więcej, warto też pamiętać o tym, że obok przyzwyczajeń, które zostaną – zostaną także kły. Tylko, że.. nieco większe.

Siła jest… kłem!

Co ciekawe, o sile gryzienia szczenięta dowiadują się już podczas interakcji z własnym rodzeństwem. Jeśli pupil gryzie za mocno brata czy siostrę – ten drugi zareaguje piskiem i odejdzie. 

W międzyczasie pies uczy się więc, że jeśli zrobi to zbyt mocno, oznacza to koniec zabawy. Kolejne podobne figle skończą się szybciej niż mu się wydaje. W efekcie maluch wie już, że przekroczył pewną granicę. Oduczając psa gryzienia, możemy stosować więc tę samą metodę.

Pierwsze kroki, by oduczyć pupila gryzienia

📌Po pierwsze – pozwól psu delikatnie złapać zębami dłoń. Jeśli zrobi to za mocno, koniecznie zareaguj głośnym “ała”. To może zabrzmieć nawet nieco teatralnie. Później z kolei szybko wycofaj ręce, dając do zrozumienia, że zabawa właśnie się skończyła. Jednak, kolejną próbę podejmij już po około 30 sekundach. Tym razem – wstań i odejdź od niego. 

Taka zabawa powinna powtórzyć się jeszcze raz – nim szczeniak zrozumie i będzie zdawać sobie sprawę, że gryzienie jest powodem, dla którego kończy się zabawa, a Ty uciekasz – minie trochę czasu. To jednak działa! Ale… potrzeba konsekwencji!

Pupil gryzie… więc Dłonie zastąp zabawką!

Szczeniaki, co prawda, są urocze, jednak potrafią zrobić coś za mocno. 

📌Dlatego też, do zabawy warto wykorzystać na przykład zabawki. Młode psy uwielbiają, a co ważniejsze – potrzebują gryzienia. Przede wszystkim jeśli mowa o okresie wymiany zębów. 

Nie zachęcaj więc pupila do gryzienia dłoni i stóp. Technika ała działa!

pupil gryzie

Trening w zamkniętej dłoni

📌W międzyczasie, można także spróbować ze smakołykami – weź kilka i zaciśnij dłoń w pięść. Bez względu na to, jak bardzo pupil próbuje się tutaj dostać – gryzia i kąsa – nie pozwól na to. Co prawda, to całkiem trudne wyzwanie, ale… skuteczne! Prawie jak metoda ała. Jeśli pies daje za wygraną i odsuwa się od dłoni – daj mu nagrodę w postaci smakołyków właśnie. Pies musi wiedzieć, że to nagroda za samokontrolę.

Tymczasem, zdarzają się także takie momenty, gdy pies wpadnie w szał gryzienia. Co wtedy? Wówczas warto przekierować uwagę psa na nową kość lub zabawkę. Jeśli obiekt nie okaże się aż tak interesujący – można zabrać go na spacer. Warto jednak nie budować tutaj negatywnych emocji, by pies nie miał złych wspomnień. Po powrocie należy powtórzyć zabawę!

Pod żadnym pozorem jednak nie krzycz na zwierzę, gdy Cię gryzie. To budzi jedynie stres w psie, który teraz zmienia taktykę – zamierza się bronić. To oznacza, że możesz oberwać mocniej…

Czytaj też: INTERPRETACJA KLUCZEM DO PSIEGO SERCA! JAK INTERPRETOWAĆ ZACHOWANIE PUPILA?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348