Wymioty u psa – kiedy udać się do weterynarza?

W

Wymioty u psa to dość standardowa przypadłość. Często zdarzają się one na przykład po spacerze, gdy pies podje trawę. Inni z kolei – zwymiotuje przed posiłkiem i… Nie wiążą się z tym żadne konsekwencje. Co ciekawe, wymioty u psa czasami mają miejsce w efekcie podróży samochodem czy przeżywania silnego stresu. Są też takie przypadki, kiedy to pies zaczyna wymiotować niemal bez przyczyny.

Wówczas, właściciele najczęściej podejrzewają, że pupil zwyczajnie coś zjadł albo zaraził się infekcją. W efekcie – domownicy obserwują takiego delikwenta i zastanawiają się, czy to już nadszedł czas na wizytę u weterynarza. Należy więc wiedzieć jedno – nie wszystkie wymioty są takie same. Jest to często objaw chorób. 

💡Ciekawostka💡

Wymioty występują zarówno przy lekkich niestrawnościach, jak i groźnych chorobach neurologicznych. Treść wymiotów może być różna. Na tej podstawie z kolei można wyróżnić wymioty ostre, przewlekłe i krwawe. 

Ponieważ ciężko jest zdecydować, z jakimi wymiotami mamy do czynienia – zacznijmy od podstaw. Wymioty u psa to objaw polegający na opróżnieniu żołądka i jelit nagle. Aktywny zwiastun, w efekcie którego uruchamiany jest praca tłoczni brzusznej, a więc mięśni brzucha, klatki i przepony. Jest to więc swego rodzaju odruch obronny organizmu, powstający w efekcie działania konkretnej przyczyny.

Wymioty u psa - przyczyny

Wymioty u psa – przyczyny

Jeśli więc chodzi o przyczyny wymiotów – wśród nich wymienia się podstawowe, jak choroba lokomocyjna, czy spożycie substancji wywołujących wymioty, na przykład leki doustne czy toksyczne substancje chemiczne.

Równocześnie, do przyczyn zaliczamy też:

  • niedrożność w przewodzie pokarmowym,
  • ciała obce w żołądku lub jelitach,
  • nowotwór,
  • skręcenie jelit,
  • rozszerzenie i skręt żołądka,
  • wgłobienie jelit,
  • zapalenia i podrażnienia narządów jamy brzusznej,
  • choroby toczące się poza układem pokarmowym, takie jak: mocznica, choroby wątroby, zapalenie trzustki, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, zapalenie otrzewnej,
  • przejedzenie,
  • nadwrażliwość pokarmowa,
  • zaburzenia behawioralne,
  • silne zaparcia.

Co ciekawe, w zależności od przebiegu można rozdzielić wymioty na ostre, przewlekłe i te z domieszką. Jeśli z kolei chodzi o treść – można je podzielić na:

💚pokarmowe – występują najczęściej w pierwszej fazie wymiotów ostrych, a także – w wymiotach przewlekłych. Co więcej – treść może być niestrawiona lub też częściowo nadtrawiona. Co za tym idzie – przyczyną wymiotów najprawdopodobniej jest choroba żołądka lub też fakt zjedzenia czegoś szkodliwego. 

💚żółcią – najważniejszym czynnikiem, który tutaj poddano rozliczeniu, jest kolor – takie wymioty są koloru żółtego lub żółtobiałego, często z widoczną pianą. Pojawiają się w II fazie wymiotów ostrych lub przy wymiotach przewlekłych. 

Co ciekawe – pojawiają się także wymioty u psa typową żółcią, które świadczą o problemach jelitowych.

💚kałowe – rodzą się w dalszym odcinku przewodu pokarmowego, a dokładniej z jelita cienkiego. Mogą występować dwojako – przy wymiotach ostrych, jak i przewlekłych. Co ważne – bardzo często mają miejsce w międzyczasie niedrożności dalszego odcinka przewodu pokarmowego czy przy zaparciach.

krwiste – z zawartością krwi. Wyróżnia się je także wraz z wymiotami ostrymi i przewlekłymi. Stanowią poważny objaw choroby.

Wymioty ostre u psa

Wymioty ostre u psa

Wymioty nagłe pojawiają się z dnia na dzień i są częste – powyżej trzech razy na dobę. Co ciekawe, najczęściej pojawiają się u osobnika, który zaszarżował z drażniącymi substancjami albo zatruł się pokarmem.

Ostre wymioty występują także w przebiegu chorób zakaźnych, takich jak na przykład parwowiroza. Co więcej – charakteryzują czasami także ostre zapalenie jelit albo innych narządów jamy brzusznej. 

Wymioty ostre początkowo są złożone z treści żołądka i jelit, następnie pojawia się jedynie sok żołądkowy lub żółć. 

Taka sytuacja zdecydowanie wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Możesz także zauważyć, że pies będzie zdecydowanie bardziej osłabiony. Często – mimo, że większość właścicieli tak myśli – nie towarzyszy im biegunka czy inne objawy. Jeśli więc pies wymiotuje często bez innych objawów – warto udać się na konsultację!

💡Ciekawostka💡

Pacjentów z wymiotami ostrymi można podzielić trzy stany – dobry, ciężki i takich, u których przyczyną wymiotów jest oczywista. Od tego zależy dalsze postępowanie.

Jeśli z kolei chodzi o badania, jakich warto się podjąć podczas takich objawów – należy rozważyć badania kliniczne, obrazowe RTG i USG, oraz, oczywiście, badania krwi. 

W efekcie – gdy pojawia się obecność ciała obcego na RTG – wiemy, jak postępować. Najczęściej jednak nie znamy przyczyny wymiotów u psa.

Nie jest więc prosto dojść do tego, co się wydarzyło. Dlatego niezbędny jest szereg badań diagnostycznych. Najważniejsze jednak w pierwszym momencie jest to, by ustabilizować takiego pacjenta. A co ważniejsze – zahamować odruch wymiotny. 

Wymioty przewlekłe

To sytuacja, która ma miejsce minimum 7 dni, a w której wymioty nie są intensywne i zazwyczaj występują raz dziennie. Stan takiego czworonożnego pacjenta nie jest ciężki, jednak wymioty mogą znacząco wpływać na kondycję zdrowotną. Taki objaw jest wskazaniem do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Gdy wymiotom towarzyszą inne objawy, takie jak na przykład brak apetytu czy gorączka i biegunka – należy koniecznie pokazać się z psem u weterynarza.

💡Ciekawostka💡

Niepokojący może być dla właściciela także brak stolca przez 2-3 dni, ponieważ nie każda niedrożność przewodu pokarmowego wywołuje ostre wymioty. Zwlekanie z kolei może przyczynić się do zapalenia czy nawet martwicy przewodu pokarmowego.

Przewlekły wymioty u psa to przeważnie treść pokarmowa, która częściowo jest strawiona, albo całkowicie niestrawiona. Zdarzają się równocześnie też wymioty żółcią, na przykład w zespole porannych wymiotów. Wśród przyczyn takich przewlekłych wymiotów znajdują się niedrożność jelit, choroby zapalne żołądka czy niewydolność i choroby wątroby, a także zapalenie otrzewnej.

Przyczyn takich jest na tyle dużo, że diagnostyka chorób przewlekłych wymaga często bardzo dużo czasu. Podstawowe postępowanie jednak w takich wypadkach nie różni się bardzo od postępowania podczas wymiotów ostrych. Zaczynamy od badania klinicznego pacjenta i badań krwi, a także obrazowych. Leczenie celowane z kolei prowadzi się dopiero, gdy diagnostyka wskazuje konkretną chorobę. Jeśli nie – wdraża się leczenie objawowe.

Wymioty z krwią 

Wymioty z krwią 

Krwawe zwracanie to zawsze bardzo poważny objaw. Pierwsze więc, co trzeba określić, to to, czy pies realnie wymiotuje krwią, czy ma miejsce krwawienie w efekcie skaleczenia albo urazu zęba. W tych przypadkach krwawienie i wypluwanie krwi może być właśnie mylone z takimi poważnymi wymiotami.

Podobnie krwioplucie w przypadku innych chorób przewlekłych, na przykład układu oddechowego. Należy równocześnie określić, czy widoczna w treści wymiotów krew jest czerwona, czy może skrzepnięta albo nadtrawiona. 

💡Ciekawostka💡

Wymioty z domieszką krwi mogą występować w formie ostrej i przewlekłej. 

Krwawe wymioty pojawiają się przede wszystkim w przebiegu takich chorób, jak:

  • nadkwaśność żołądka,
  • zapalenie żołądka,
  • choroby przełyku,
  • zaburzenia związane z układem krzepliwości krwi.

Jeśli z kolei chodzi o postępowanie w kontekście takich objawów – wszystko zależy od przyczyny. Należy więc w pierwszej kolejności ustabilizować pacjenta. Należy dodatkowo podać mu też odpowiednie płyny dożylne oraz leki przeciwwymiotne i przeciwkrwotoczne. Następnie wykonać badania kliniczne i krwi – w tym najważniejsze – morfologię. Na tej podstawie, co ciekawe, lekarz stwierdza wielkość krwawienia i to, czy pies wymaga transfuzji.

Wymioty sporadyczne

W międzyczasie konieczne jest także zaznaczenie faktu sporadycznych wymiotów u psów. Podjadające trawę psiaki to standard. Ta przecież działa drażniąco na przewód pokarmowy i w kontekście takiego zalegania – pies zwyczajnie próbuje się jej pozbyć! Niektórzy uważają to za zjawisko fizjologiczne, inni z kolei – zachowanie naganne. Zjadanie niewielkich ilości trawy w celu wywołania wymiotów nie stanowi problemu, o ile ma miejsce zaledwie raz za czas.

Tymczasem, właściciele psów z nadwrażliwością pokarmową wiedzą, że jeśli psiak pokusi się o cokolwiek spoza listy produktów na tak – najpewniej będzie źle czuł się nawet przez kilka godzin. Równocześnie tyczy się to także psów z alergiami pokarmowymi, czy tych, które zjadają nagminnie śmieci. 

Z kolei niektóre psiaki notują przyczynę przewlekłych wymiotów gdzie indziej – na przykład w nieprawidłowym karmieniu. Źle dobrany rodzaj karmy czy sposób karmienia powoduje silne podrażnienie żołądka. Zdarza się także, że psy przygarnięte ze schroniska – z nieciekawą przeszłością- mają problemy z trawieniem normalnych i pełnowartościowych karm.

Jeśli więc podejrzewasz, że to właśnie codzienna karma ma znaczenie – skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by dobrać najleprzy możliwy sposób karmienia psa i w efekcie… Poprawić jego trawienie!

Na rynku przecież dostępne są karmy o doskonałym, delikatnym składzie, który nie podrażnia żołądka.

💡Ciekawostka💡

Choroba lokomocyjna może determinować wymioty w kilkanaście minut od rozpoczęcia jazdy samochodem. Warto więc przyzwyczajać psa od małego do tego środka transportu. Wówczas – wymioty mogą z czasem ustać.

brown and white shih tzu puppy

Podsumowanie

Co robić, gdy wymioty u psa zaczynają występować coraz częściej? Obserwować przyjaciela! Co więcej – zwracać uwagę na to, czy w międzyczasie nie pojawiają się kolejne objawy poza wymiotami – bóle brzucha czy zaparcia?

Warto równocześnie podjąć się oceny, czy wymioty są ostre czy przewlekłe. Czy mają miejsce tylko okazjonalnie, na przykład podczas jazdy samochodem, czy może są pełne pokarmu.

Późniejsze kroki to już analiza – czy może pupil zjadł coś szkodliwego w ostatnich godzinach? Czy połknął ciało obce albo zjadł coś ponad swoje określone posiłki w ciągu dnia? 

💡Ciekawostka💡

Warto podjąć się próby podania wody do picia – najwcześniej po 30 minutach od ostatnich wymiotach. Jeśli te się powtórzą tuż po wypiciu – koniecznie udaj się do lekarza!

Przez następne dni po takiej sytuacji można spokojnie rozważyć dietę lekkostrawną zawierającą małe porcje i częstsze podawanie posiłków. Mowa o nawet 5 w ciągu dnia. Czasami dobrą praktyką jest także dorzucenie siemienia lnianego czy leków osłonowych na żołądek.

💡Ciekawostka💡

Jako właściciel psa powinieneś umieć odróżnić wymioty od ulewania. Te drugie odbywają się przede wszystkim bez  odruchu wymiotnego i są bardziej bierne. To spora różnica dla samego lekarza!

Jeśli masz świadomość tego, jakie wymioty towarzyszą Twojemu psu – doskonale! To pomoc dla weterynarza, który może sprawniej rozpocząć diagnostykę i określić przyczynę problemu. 

Stąd dokładne opisanie wymiotów psa lub pokazanie zdjęcia ich treści lekarzowi weterynarii nie jest niczym wstydliwym, a wręcz – dobrym zachowaniem Ciebie, jako właściciela.

Powodzenia!

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348