Znudzony pies to zło. Szczeka, niszczy, gryzie. Na szczęście można sobie z tym spokojnie poradzić. Istnieje idealne wyobrażenie świata – w tym ludzie nie pracują, a psy leżą do góry brzuszkiem i są głaskane. W międzyczasie czasami odbywają atrkacje w domu, po śniadaniu wychodzą na wielogodzinny spacer, a w efekcie – nikt nie wiedziałby co oznacza pojęcie znudzony pies.
Jednak żyjemy w nieco mniej idealnym świecie. Rzeczywistość okazuje bardziej brutalna i miliony psów na świecie spędzają całe dnie samotnie, czekając aż opiekunowie wrócą z pracy. Nic dziwnego, że się nudzą. Jak to okazują? Poznaj pięć prawd pieskich!
Może Cię także zainteresować: TWÓJ PIES UCIEKA? SPRAWDŹ, JAK TEMU ZAPOBIEC!
1. Znudzony pies to szczek za szczekiem
Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że pies sam w domu to stan umysłu porównywalny do Kevina – moc pomysłów i energii. Ten pierwszy jednak ogłasza swoją samotność całemu światu właśnie szczekaniem.
W repertuarze pojawia się czasami wycie, piszczenie czy ujadanie. Sąsiedzi nie są z reguły zachwyceni takim zachowaniem. I mają rację…
2. Znudzony pies równa się psoty
Pootwierane szafki, rzeczy na podłodze czy zawartość kosza poza koszem są Ci znane? Ha, no to idźmy dalej – porozrywane poduszki?
To wcale nie oznacza, że pies chce Cię ukrać czy jest złośliwy. Nie znaczy też, że nie podobają mu się poduszki i postanowił, z nudów właśnie, zabawić się w projektanta wnętrz. To tylko świadczy o braku innego zajęcia. W efekcie pies musi szukać rozrywek na… własną łapę.
3. Znudzony pies to oblizany człowiek…
…po powrocie właśnie!
Gdy pojawiasz się w drzwiach, Twój pies nie może wyjść z podziwu i radości, że wreszcie wróciłeś! Całym sobą więc zamierza okazać tę radość. Czasami jednak psy potrafią robić to.. nieco za bardzo! Co ciekawe, z emocji czasami pies może popuszczać mocz.
Sygnałem, który powinien Cię zainteresować to moment, w którym po Twoim powrocie pies jest zwyczajnie całkowicie obojętny. Wtedy warto skontaktować się z weterynarzem.
Może Cię także zainteresować: CO ZROBIĆ, GDY SZCZEKANIE PSA PRZESZKADZA SĄSIADOM?
4. Biegnij, piechu, biegnij!
Widzą o tym doskonale właściciele ras siberian husky. Ten pies, jeśli nie zapewni się mu wielu zajęć, postanawia sobie uciec. I to niezależnie od tego, jak zabezpieczyłeś swój ogród.
Podkop pod ogrodzeniem, wspinanie się po siatce czy skakanie na klamkę furtki? To nic trudnego! Jeśli pies uciekł raz czy dwa – zrobi to znowu.
Przecież to tam właśnie jest zieleńsza trawa, poza ogrodem, oczywiście.
5. Znudzony pies to ruchomy gryzak…
Nie jest żadną tajemnicą, że psy uwielbiają gryźć i żuć. Szczeniaki tak poznają świat.
Jednak dorosły pies też niejednokrotnie pożuje sobie to i owo. Oczywiście, jeśli nie znajdzie obok siebie niczego legalnego do pogryzienia – nie będzie się tym przejmował…
Co zrobić, by pies jednak się nie nudził?
Otóż – szczęśliwy pies to zmęczony pies! Wiemy doskonale, że nie jest łatwo zorganizować psu czasu na 8 godzin 5 dni w tygodniu. Można jednak postarać się, by przez ten czas pies na przykład… spał!
✅ Zmęczenie kluczem do sukcesu! Nie chodzi o zmęczenie fizyczne: wybieganie psa, ale i o to psychiczne. Jeśli przed wyjściem z domu nieco z psem poćwiczymy czy przypomnimy mu parę komend – zrobimy mały trening – zwierzak będzie wyciszony.
✅ Można także potraktować psiaka spacerem. Ale takim z udziałem innych psów, albo w innym miejscu – z nowymi zapachami. Odradzamy jednak aportowanie – czasami ciężko później uspokoić czworonoga.
✅ Nigdy nie zostawiaj psu wszystkich zabawek, jakie posiada. Staną się przecież nudne. Wybierz zestawy i rotuj nimi co któryś dzień. Możesz także wykorzystać zabawkę kong – taką, do której można schować jedzenie!
✅ Być może na nerwy psa działa dźwięk radia lub telewizora. Warto spróbować pomóc przetrwać samotność w taki sposób właśnie – zawsze to ludzki głos!
✅ Jeśli masz taką możliwość – a nie ma Cię naprawdę długo – może warto zorganizować dodatkowy spacer w środku dnia? Zaprosić kogoś: mamę, koleżankę, dziadka – kogoś, kto będzie miał pół godziny na wyjście. To działa!
Może Cię także zainteresować: 10 SPOSOBÓW NA NISZCZYCIELSKIEGO PUPILA – CO ROBIĆ, GDY PIES WSZYSTKO NISZCZY?