Czego pies jeść nie powinien, czyli 10 najbardziej toksycznych produktów

C

Głównym z mitów dotyczących żywienia psów jest to, że nigdy nie może on jeść tego, co my. BEEP. Błąd. Istnieje przecież mnóstwo produktów spożywczych, takich jak na przykład świeże owoce czy warzywa, a także chude mięso, które psy spokojnie mogą jeść. Są też jednak w naszej kuchni są produkty, których pies jeść nie powinien. Przed Wami 10 najbardziej toksycznych przekąsek, które z pewnością zaszkodzą Twojemu psiakowi.

CZEGO PIES JEŚĆ NIE POWINIEN, CZYLI 10 NAJBARDZIEJ TOKSYCZNYCH PRODUKTÓW
źródło: oaza-memow.pl

Czytaj też: NOWY ROK, NOWE POSTANOWIENIA: JAK ZWALCZYĆ OTYŁOŚĆ U PSA?

Czego pies jeść nie powinien?

Mimo, że pies jest w Tobie bezgranicznie zakochany – to powinien być jedyny rodzaj upojenia, jakie mu dostarczasz.

1️⃣ W efekcie – każda forma alkoholu musi odejść w niepamięć. Każda, nawet najmniejsza ilość takiego specyfiku ma wpływ zarówno na wątrobę, jak i mózg psa. Co ciekawe, psu zaszkodzi zdecydowanie mniejsza ilość alkoholu, niż Tobie. Nawet niewielki łyk może skutkować na przykład:

✔️ wymiotami,
✔️ biegunką,
nawet… ✔️ depresją ośrodkowego układu nerwowego,
✔️ trudnościami w oddychaniu,
✔️ śpiączką,
(w skrajnych przypadkach) ✔️ śmiercią. 

2️⃣ Po drugie… ? cebula i czosnek. Psiak powinien się trzymać zdecydowanie z dala od tych dwóch specyfików. I to nie z powodu oddechu, a przede wszystkim dlatego, że oba produkty zawierają substancję, która… Może uszkodzić i zniszczyć czerwone krwinki psa, co w efekcie może, potencjalnie, prowadzić nawet do anemii. Nawet jeśli pupil ukradł Ci jeden krążek cebuli – musisz mieć go na uwadze przez kilka następnych chwil. 

Objawy, jakie powinny wzbudzić u Ciebie zastanowienie, a które mogą być przejawem anemii są na przykład:

❌ blade dziąsła,
❌ brak zainteresowania jedzeniem,
dodatkowo… ❌ otępienie czy duszności.

Co ciekawe, ryzyko takich objawów występuje w zasadzie we wszystkich postaciach zarówno czosnku, jak i cebuli. Nieważne, czy produkt jest sproszkowany, gotowany czy w innej postaci.

CZEGO PIES JEŚĆ NIE POWINIEN, CZYLI 10 NAJBARDZIEJ TOKSYCZNYCH PRODUKTÓW
źródło: blasty.pl

Czytaj też: FINAŁ AKCJI “ANDRYCHÓW DLA SCHRONISK” – MAMY PONAD 2 TONY KARMY

Kawa z rana jak… kołatanie serca!

Mimo, że Polak nie wyobraża sobie dnia bez kawy – kofeina zdecydowanie nie sprzyja naszym, polskim pupilom. 

3️⃣ Jeśli psiak potrzebuje nieco zastrzyku energii rano – nie patrz nawet w stronę kuchennej szafki! Spróbuj na przykład joggingu. ⚠️ Kawa w połączeniu z psim pyskiem równa się nieodwracalne szkody pokroju zatrucia, kołatania serca, niepokojów, przyspieszonych oddechów czy drżenia mięśni. ⚠️ Dodatkowo, warto też zaznaczyć, że podobne efekty na organizm psa wywołują także herbata czy napoje energetyczne.

4️⃣ Po czwarte – winogrona i rodzynki. Podczas, gdy niektóre owoce są świetnym wyborem jako przekąska dla psa – winogrona i rodzynki nie nadają się niemal do niczego. A ponieważ wyglądają niewinnie są jednym z tych owoców, które przede wszystkim kojarzą nam się z odpowiednim odżywianiem dla zwierzaka. 

Z kolei jeśli już pokusimy się o taką przekąskę dla naszego przyjaciela – pewne jest jedno. Wymioty, letarg, niewydolność nerek i smutek w duszy, że jednak się do tego posunąłeś, człowieku. Mały owoc, duży problem.

5️⃣ Pojawiają się też niejednokrotnie pytania, a nawet sugestie, że orzechy wpływają pozytywnie na funkcjonowanie psiego mózgu. Otóż, okazuje się, że przede wszystkim orzechy macadamia bywają nawet śmiertelne dla psa. 

? CIEKAWOSTKA ?

Spożycie zaledwie 2,4g może już spowodować kliniczne objawy zatrucia, w tym na przykład drżenie mięśni, osłabienie czy paraliż zadu i wymioty. Dodatkowo, połączenie orzechów macadamia z czekoladą momentalnie zwiększają ryzyko śmierci.

CZEGO PIES JEŚĆ NIE POWINIEN, CZYLI 10 NAJBARDZIEJ TOKSYCZNYCH PRODUKTÓW
źródło: blasty.pl

Słodki pies to szczęśliwy pies… Czy aby na pewno?

6️⃣ Okazuje się, że ksylitol – sztuczny słodzik – wcale nie jest zdrowszy w kontekście odżywiania psiaka. Substancja ta przeważnie ma szybkie i dość traumatyczne konsekwencje… Ksylitol powoduje przede wszystkim:

❌ nagły wzrost krążenia insuliny,
❌ niewydolność wątroby.

? CIEKAWOSTKA ?

niewydolność wątroby może pojawić się w ciągu zaledwie kilku dni od spożycia produktu. 

7️⃣ Na tapet bierzemy teraz doskonale znaną już… Czekoladę! Oto smakołyk, na myśl którego śmieją nam się oczy, wiadomo. Nietrawienie to najmniejszy problem… Jest też zdecydowanie większy.

Ten najczęściej cytowany toksyczny pokarm dla czworonogów zawiera przede wszystkim teobrominę. Ta z kolei może powodować na przykład nieprawidłowe bicie serca, drżenie czy drgawki. 

? CIEKAWOSTKA ?

każda czekolada jest niebezpieczna! Nie ma znaczenia, czy mleczna czy biała, jednak to te ciemne i niesłodzone odmiany są najgroźniejsze.

Czytaj też: JOOBLE PRZYJACIELEM FUNDACJI ZOODOPTUJ!

CZEGO PIES JEŚĆ NIE POWINIEN, CZYLI kostki i kosteczki idą w odstawkę…

8️⃣ Kości i kosteczki to tylko bajkowe insygnia psów. Co więcej, niestety, błędnie interpretowane i wciąż nadużywane w polskich domach. Przede wszystkim na wsiach. Okazuje się, że wszelkie resztki, zarówno surowe, jak i gotowane są kiepskim wyborem na posiłek dla psa. Ryzyko zadławienia czy przebicia gardła są tutaj cytowane w pierwszej kolejności.

9️⃣ Mimo, że twarde pokarmy odpadają – te miękkie także. Okazuje się, co ciekawe, że ciasto drożdżowe to także jeden z gorszych wyborów, który możemy zaoferować własnemu czworonogowi. Zwłaszcza jeśli pies zje je surowe – powoduje obrzęk i silny ból, ponieważ drożdże rozpoczynają swoją pracę. W międzyczasie… wytwarzają także alkohol, który, jak już wiesz, nie tylko podnosi stężenie procentów we krwi…

? Ryzykownym posunięciem jest także podawanie pupilom przekąsek w postaci pestek. Zarówno one, jak i nasiona mogą przecież zablokować przewód pokarmowy psa. Co ciekawe, zadławienie się to wciąż najmniejszy pikuś, ponieważ część pestek zawiera całkiem poważnie niebezpieczne substancje. Na przykład brzoskwinia czy śliwki mają w swoim jądrze przede wszystkim cyjanek. Ten jest trujący zarówno dla psów, jak i ludzi. Wciąż jednak same owoce, koniecznie po uprzednim usunięciu pestek – są w zasadzie najzdrowszą przekąską, jaką możesz zafundować psiakowi!

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348