Przewód pokarmowy psa i problemy trawienne mogą być wyjątkowo nieprzyjemne i bardzo kiepsko wpływać na codzienne życie. Ty, jako właściciel-człowiek, doskonale o tym wiesz. Także Twój przyjaciel może cierpieć poważnie z powodu tego typu zaburzeń. Jeśli pies wymiotuje i ma biegunkę – Ty też cierpisz razem z nim. W artykule przeczytasz, jak działa przewód pokarmowy psa, co powoduje problemy żołądkowo-jelitowe i jak rozpoznać rozstrój żołądka!
Czytaj też: BŁĘDY PODCZAS NAUKI KOMENDY NIE
Najczęściej niegroźne przypadki – wrażliwy przewód pokarmowy psa nie jest rzadkością
Problemy trawienne nie są rzadkością u psów, chociaż – istotnie – mogłoby się tak wydawać. To jednak jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi borykają się zwierzaki domowe i ich opiekunowie. Każdy właściciel przynajmniej raz w życiu zmierzył się z problemami podopiecznego, najczęściej nie ma się jednak czym martwić. Musisz pamiętać, że nierzadko pies znajduje coś atrakcyjnego na swojej drodze, nie mogąc się przed tym oprzeć.
Czytaj też: OLEJ Z ŁOSOSIA DLA PSA – DLACZEGO WARTO GO PODAWAĆ PUPILOWI?
Co robić, gdy pies wymiotuje?
W wielu przypadkach nie ma powodu do zmartwień, jeśli Twój pies wymiotuje. Psiaki jednak zwracają znacznie częściej pokarm niż człowiek. Nierzadko właśnie z błahych powodów, na przykład po zjedzeniu trawy, pogryzieniu patyka, zbyt łapczywym pochłonięciu jedzenia czy przejedzeniu się. Dopóki psiak nie okazuje żadnych objawów – najpewniej, ma się dobrze. Wymioty jednostkowe wówczas nie powinny być żadnym powodem do zmartwień.
Jeśli jednak psiak podejmuje zachowania inne niż zazwyczaj, a Ty masz wątpliwości co do jego zachowania – skontaktuj się z weterynarzem.
Czy psu burczy w brzuchu?
Bardzo często, co ciekawe, właściciele zwracają uwagę na głośne burczenie w brzuchu psa. W większości przypadków są to jedynie odgłosy jelitowe, które właśnie tak brzmią, a stanowią naturalną część trawienia.
Zdrowy żołądek wydaje przecież dźwięki zarówno po jedzeniu, jak i wtedy gdy jest pusty. Jeśli jednak psu burczy w brzuchu – możesz także szukać przyczyn w kilku kwestiach:
- zmianie diety,
- zjedzeniu czegoś niewłaściwego,
- zbyt dużej ilości powietrza w brzuchu.
Czasami jednak odgłosy wydobywające się z psiego żołądka mogą być oznaką zaburzeń układu pokarmowego. Nie do końca strawione elementy mogą przecież przede wszystkim produkować gazy, które wzmagają z kolei akustykę perystaltyki jelit. Te objawy z kolei obserwuje się przede wszystkim u psiaków z nietolerancją i alergią pokarmową. Równocześnie – burczenie w brzuchu może towarzyszyć także biegunce czy zaparciom w kontekście chorób infekcyjnych, zespołu jelita drażliwego czy stanach zapalnych.
💡Ciekawostka💡
Burczenie i inne odgłosy w brzuchu mają swoją fachową nazwę – borborygmus. Określenie to z kolei pochodzi z języka greckiego i oznacza odgłosy żołądkowe i jelitowe, pojawiające się w sytuacji, w której masa pokarmowa i gazy przemieszczają się w świetle jelita.
Kiedy powinieneś zacząć się martwić o stan zdrowia psa?
Otóż, jeśli psiak cierpi na niestrawność, obserwuj go, ponieważ nie każdy problem z trawieniem mija samoistnie. Dodatkowo trzeba dodać, że niektóre objawy – nawet jeśli nie mają podłoża chorobowego – mogą mieć poważne konsekwencje. Można do nich zaliczyć na przykład wymioty, biegunkę. Wraz z wodą, którą pies wówczas traci pojawiać się będzie odwodnienie. Zmniejsza się także zapas białka, minerałów i mikroelementów. Jeśli w wydzielinach tych pojawi się krew – koniecznie udaj się do weterynarza!
💡Ciekawostka💡
Dla szczeniąt i seniorów (a także słabszych psów lub chorych chronicznie) takie problemy żołądkowe mogą być szczególnie niebezpieczne i warto uważać!
Czym objawia się odwodnienie psa?
Warto też pamiętać o tym, że towarzyszące wymioty czy biegunka mogą prowadzić do dehydracji psa. Czym jednak się ono objawia? Otóż, na przykład:
- pustym wzrokiem,
- apatią,
- szybkim oddechem,
- oblizywaniem warg,
- suchym wnętrzem pyska,
- klejącymi dziąsłami,
- gorącym grzbietem,
- zimnymi łapami.
Co ważniejsze – by stwierdzić odwodnienie warto też posłużyć się dwiema metodami.
Po pierwsze – chwyć fałdę skóry psa w okolicach karku i unieś ją do góry. Uwolnij z uścisku i obserwuj, co się dzieje. Jeśli skóra natychmiast opadnie w dół – psu nic nie jest. Jeśli jednak fałda przez chwilę się utrzymuje – warto zwrócić uwagę na odwodnienie.
Po drugie – unieś wargę psa i oceń wygląd dziąseł. Jeśli pies jest zdrowy – powinien mieć jasnoróżowe dziąsła. Jeśli z kolei masz do czynienia z odwodnieniem – na dziąśle po dotyku zostanie biały ślad.
Problemy z żołądkiem – kiedy bezzwłocznie udać się do specjalisty?
Problemy z żołądkiem i jelitami psów mogą objawiać się bardzo różnie. Biegunka i wymioty to tylko niektóre i najprostsze z symptomów. Jeśli jednak zauważyć kilka objawów więcej – natychmiast wybierz się do weterynarza. Mowa o wysokiej gorączce, nietypowej zmianie w zachowaniu, odmowie jedzenia czy picia, napięciu pozycji.
💡Ciekawostka💡
Przede wszystkim u szczeniąt częsta biegunka może szybko doprowadzić do powikłań. Odwadniają się one zdecydowanie łatwiej, niż dorosłe psy. W efekcie wymagają odpowiedniej opieki medycznej już na wczesnym etapie. Dodatkowo – biegunka u szczeniaka może być efektem poważnej choroby.
Jak rozpoznać ból brzucha u psiaka?
Jeśli Twój pies ma tę wątpliwą przyjemność doświadczać bólów brzucha – zwróć uwagę na:
- spowolnienie ruchów
- zgarbiona postawa
- twardy i/lub wrażliwy na dotyk brzuch
- utrata apetytu
- problemy ze snem
- niepokój
- skomlenie lub popiskiwanie
- spożycie trawy
Jeśli z kolei chodzi o przyczyny takiego wydarzenia – może ich być naprawdę wiele. Można je jednak podzielić na trzy główne kategorie:
- nietolerancje pokarmową, niestrawność czy alergię,
- chorobę w obrębie układu pokarmowego,
- problem lub choroba poza układem pokarmowym.
💡Ciekawostka💡
Przewlekłe lub chroniczne dolegliwości to takie, które towarzyszą psu dłużej niż 14 dni. Symptomy z kolei powtarzają się w koło. W takim okresie zwykle nie kończy się na biegunce i wymiotach, ale masz do czynienia także z innymi objawami.
Przewód pokarmowy psa: jak radzić sobie z psim brzuchem domowymi sposobami?
Jeśli pies ma rozwolnienie, ale poza tym – ma się doskonale – warto dążyć do zatrzymania biegunki. Istnieją na to domowe sposoby. Najprostszą metodą jest głodówka, czyli wstrzymanie wydawania psu pokarmu na czas do 48h. Z pozoru łatwe rozwiązanie jednak sprawia spore problemy właścicielom. Czasowe zaniechanie karmienia jednak uspokoi podrażniony układ pokarmowy i pozwoli zatrzymać rozwolnienie czy wymioty.
💡Ciekawostka💡
Podczas trwania takiej głodówki pies musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Musi wówczas nawadniać się stale.
Dieta lekkostrawna – co podawać?
Łagodne dla żołądka psa diety składają się przeważnie z białka, na przykład chudego mięsa drobiowego czy warzyw. Na dietetyczne posiłki nadają się przede wszystkim:
- ugotowany na miękko ryż lub płatki ryżowe
- gotowane lub zmiksowane warzywa, takie jak marchew, dynia lub ziemniaki
- siemię lniane i płatki owsiane (działają łagodząco na florę jelitową)
- twaróg i serek ziarnisty o niskiej zawartości tłuszczu
- koper włoski
- rumianek
- melisa
- olejek z czarnuszki
- żółtko lub całe ugotowane na twardo jajko
- chuda jagnięcina, kurczak lub indyk
💡Ciekawostka💡
Wszystkie składniki powinny być podawane bez przypraw.
PRZEWÓD POKARMOWY PSA – Podsumowanie
Stres, znalezisko ze spaceru czy infekcja – dolegliwości przewodu pokarmowego u psa mogą mieć szereg różnych przyczyn. Nie należą do rzadkości, ale przeważnie nie są powodem do paniki czy zmartwienia. Z łagodnymi objawami, takimi jak wymioty czy biegunka – możesz poradzić sobie sam. Możesz też zdecydować się na specjalną karmę dla psów, ale jadłospis zwierzaka musisz skonsultować się z weterynarzem lub dietetykiem. Czasem powodem takich dolegliwości mogą być na przykład poważne choroby czy skutki uboczne niektórych leków.
Pamiętaj – jeśli po 3 dniach nie ma poprawy lub w wymiocinach czy kale psa znajduje się krew – nie trać czasu i jak najszybciej udaj się do lekarza.