Sen psa – ile powinien spać Twój pupil?

S

Ile powinien spać Twój pupil? Jak sen wpływa na psa? To bardzo ważne kwestie, nad którymi powinien zastanowić się każdy opiekun czworonoga. Warto przecież wiedzieć, że sen odgrywa u psa kluczową rolę, wpływając nie tylko na zdrowie, ale i na ogólne samopoczucie.

Czytaj też: PRZEWÓD POKARMOWY PSA – KIEDY ZACZYNAJĄ SIĘ PROBLEMY?

Warto więc zastanowić się nad tym, czy ilość snu, jaką pies potrzebuje jest taka jak u ludzi? A może każdy pies ma takie same potrzeby? Skoro o to pytam, pewnie już wiesz, że… To zależy! Wielu opiekunów popełnia ten błąd, że za bardzo porównuje psa do człowieka i zakłada, że czworonogowi wystarczy 8 godzin snu. Prawda jest taka, że… Nieprawda! Pies potrzebuje o wiele więcej snu od nas.

Wzorce snu  psa

Zachowania związane ze snem psa mają swoje korzenie w dziedzictwie, jako dzikiego zwierzęcia drapieżnego. Nawet mimo procesu udomowienia, wiele cech snu jest bardzo podobnych do przodków z dzikiego środowiska. Z tego powodu właśnie w  kontekście odpoczynku nie powinno się porównywać psa z człowiekiem.

Czytaj też: OLEJ Z ŁOSOSIA DLA PSA – DLACZEGO WARTO GO PODAWAĆ PUPILOWI?

SEN PSA - ILE POWINIEN SPAĆ TWÓJ PUPIL?

Wiek, a sen

Wiek i aktywność fizyczna psa są kluczowymi czynnikami w kontekście rozpatrywania i panowania snu w ogóle. Młode szczeniaki potrzebują, jak pewnie się domyślasz, znacznie więcej snu, nawet do 20 godzin. Taki odpoczynek jest dla psa zasadniczy podczas rozwoju. Szczeniak ma krótkie okresy aktywności, które przeplatają się z okresami snu i potrafi wstawać bardzo często w nocy. W miarę jednak jak dorasta – ilość snu się zmniejsza. 

Z kolei dorosły pies, przede wszystkim ten aktywny, potrzebuje do 14 godzin snu, by zregenerować się po wysiłku. Stąd – rasy psów na wyższym poziomie aktywności mogą wymagać więcej odpoczynku w porównaniu do tych, z założenia, spokojnych ras. 

Inaczej też sprawa się ma w kontekście psów-seniorów. Ci mogą potrzebować więcej snu niż dorosłe osobniki, ale nieco mniej, niż szczeniaki. Czas ten oscyluje w tym przypadku w okolicach 16/18 godzin. 

💡Ciekawostka💡

Ilość snu zależy, naturalnie, od rasy! Im większa rasa, tym więcej snu potrzebuje.

Niedobór snu u psa

Z kolei jeśli jednak jesteś w obozie właścicieli, którzy porównują psa z człowiekiem – a Twój pies śpi zbyt krótko, możesz spodziewać się niepożądanych zachowań. Zwiększona drażliwość, brak chęci do zabawy czy problemy z koncentracją i nadmierna senność to tylko część sygnałów braku odpowiedniej ilości snu u psa.

Co ważne, niewystarczający czas odpoczynku często jest też przyczyną wielu poważnych problemów behawioralnych, na przykład agresji, nadpobudliwości czy impulsywności. Chronicznie niewyspany czworonóg może przejawiać pełen wachlarz niecodziennych zachowań. Do najczęstszych jednak należy wspomniana już drażliwość, która w ekstremalnych przypadkach eskaluje nawet w agresję.

💡Ciekawostka💡

Podobnie jak u nas, ludzi, u psa może dochodzić do zaburzeń snu. Te mogą wynikać z problemów zdrowotnych, bólu czy zaburzeń zachowania. Warto wówczas udać się do weterynarza.

Jak dbać o sen psa?

Jak dbać o sen psa?

Twórz rutynę! Ustalanie regularnych godzin snu psa jest kluczowe, by zapewnić mu spokojny i komfortowy wypoczynek! Warto też odpowiednio zadbać o miejsce do spania. Wszystko po to, by dać mu pewność, że właśnie w tym miejscu może się zregenerować. 

Czytaj też: ZAPALENIE DZIĄSEŁ U KOTA

Dla równego rachunku – pamiętaj, że pies potrzebuje około 2x więcej snu niż człowiek. To daje nam 16 godzin, które jednak nieco wahają się w kontekście rasy czy wieku i aktywności. Odpowiednia ilość snu wpływa na regenerację i utrzymanie ogólnego samopoczucia. Pamiętaj jednak, że warto zapoznać się z zapotrzebowaniem konkretnej rasy psa na wypoczynek, by mieć pewność, że pies będzie się właściwie rozwijał. 

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348