Agresja u szczeniaka – co zrobić, gdy masz w domu mini terrorystę?

A

Agresja u szczeniaka gości w Twoim domu? Maluch nęka rodzinę i niemal czeka na to, by zrobić komuś krzywdę? Mini demon pod postacią słodkiej, małej kuleczki? Tylko udaje, że ma nieszkodliwe ząbki… Chowa te małe pazurki i czeka aż się odwrócisz, stracisz czujność, a wtedy… Zaatakuje!

Masz problem z takim psiakiem, który na pierwszy rzut jest synonimem miłości i pluszu, a prawda jest taka, że jest nieznośny? Czas znaleźć na to sposób! Hiperaktywny maluch potrzebuje pewnych zachowań i podejścia, które wyeliminuje to, co przeszkadza w codziennym życiu! Zbyt często właściciel próbuje niepotrzebnie wymęczyć człowieka, jednak – wbrew pozorom – nakręcają go i pobudzają. Zdecydowanie lepiej jest tutaj podjąć się zabaw umysłowych czy węchowych, które przyniosą zupełnie inny rezultat. Zmęczą, ale jednocześnie uspokoją i wyciszą.

Agresja u szczeniaka gości w Twoim domu? Maluch nęka rodzinę i niemal czeka na to, by zrobić komuś krzywdę? Mini demon pod postacią słodkiej, małej kuleczki? Tylko udaje, że ma nieszkodliwe ząbki… Chowa te małe pazurki i czeka aż się odwrócisz, stracisz czujność, a wtedy… Zaatakuje!

Skąd agresja u szczeniaka?

Agresja u szczeniaka to zestawienie słów, które zdaje się niemożliwe do akceptacji. Mały pies przecież nie ma w ogóle na myśli wyrządzenia komuś krzywdy! Są jednak dwa wyjątki:

🐾ekstremalna trauma
🐾brak socjalizacji.

To naprawdę bardzo rzadkie przypadki, a przeważnie z podgryzającymi szczeniakami do czynienia masz wtedy, gdy maluch zjawia się u Ciebie z hodowli. 

Czy szczeniak jest agresywny? Jak to ocenić?

W zdecydowanej większości przypadków właściciele mają problem z agresywnym szczeniakiem i… Nie wiedzą dlaczego! Schemat wygląda tak: ktoś marzy o pięknym instagramowym szczeniaku. A ponieważ w internecie znajdziesz szereg przepięknych zdjęć bezdomniaków, których hodowle zachwalają, na grupach Facebookowych same komentarze zachwytu i… Tadam! Piękno psa i zachwyt z zewnątrz. To jest to, co chcesz osiągnąć! A jeśli jeszcze w międzyczasie pojawi się hodowca, który przywozi psiaka pod drzwi… No jak z tego nie skorzystać? Nic tylko schrupać te łapki! Bierzesz i już! Teraz czas na…

Gryzienie!

Sam się o to prosisz. Oczywiście, nie zawsze. Głaskasz, dajesz ręce do powąchania, pokazujesz szmatki czy bawisz się zabawkami. Szczeniak jest trochę nieswój, ale to przede wszystkim kwestia aklimatyzacji czy tęsknoty za dawnym miejscem. Jeśli jest smutny – oulasz go opieką. Szuka wyjścia? Wiadomo, przecież musi się przyzwyczaić. To wszystko prawda, jednak chwilę później szczeniak staje się już zdecydowanie bardziej odważny.

Koniec piszczenia, szukania dawnego domu, koniec relacji z matką i chęci powrotu do niego. Czas na ciekawość świata i chętka eksploracji otoczenia. Czas smakować nowych rzeczy, lub pogryźć kapcia, złapać za sweter czy poskakać na kogoś. A Ty pozwalasz mu na wszystko, ponieważ… Jest słodki. No, niestety, sam strzelasz sobie w kolano.

Dlaczego agresja u szczeniaka to przede wszystkim gryzienie?

Szczeniak dorasta bardzo szybko!

Następne dni to tylko zmiany. Maluch jest coraz odważniejszy, a co za tym idzie – chce sprawdzić wszystko, na co może sobie pozwolić. To dla niego nowy świat, więc… Wszystko go interesuje. Co ważniejsze – ciągle chce od nas uwagi: szczeka i zaczepia Cię, a jeśli nie widzi reakcji – łapie za nogawki.

Równocześnie denerwujesz się, bo pies już jest coraz większy, a więc powinien więcej rozumieć. Znać swoje miejsce i wiedzieć, że przecież Ty nie masz teraz czasu na zabawę. Co więcej – pies nie daje za wygraną i… Gryzie coraz bardziej.

Dlaczego agresja u szczeniaka to przede wszystkim gryzienie?

Warto zaznaczyć, że nie zawsze wygląda to tak samo. Zawsze trzeba pamiętać, że ten słodki maluch urośnie, a co ważniejsze – nie wyrośnie jednak z zachowań, których nauczy się za młodu. Trzeba też mieć na uwadze, że o wiele łatwiej nauczyć psa nowego zachowania, niż oduczyć już istniejącego. W efekcie – od początku powinieneś skupić się na poprawnym budowaniu relacji.

Jeśli więc od małego wkładasz mu do pyska ręce – będzie uważał, że gryzienie po ręce jest czymś normalnym. Mały szczeniak ma jeszcze delikatne zęby, co umożliwia mu taką zabawę. Jednak jeśli już nieco podrośnie – będzie gorzej. 

🔔Pamiętaj🔔

Szczeniak nie jest agresywny! Nie wie, czym jest agresja i jak się zachowywać. Większość problemów z nim to efekt Twojego podejścia albo tego, na co mu pozwalasz.

Agresja budzi agresję

Agresja budzi agresję

Co ciekawe, warto pamiętać jedną rzecz – pies używa zębów i pazurów nie tylko w kontekście agresji i ataku. Warto zaobserwować przede wszystkim to, jak bawią się ze sobą psy. 

Jeśli chcesz być swego rodzaju kumplem psa to możesz bawić się z nim, ale… Pamiętaj, że pies ma zdecydowanie wyższy prób bólu od człowieka. Psie zabawy mogą więc okazać się zbyt ekstremalne dla człowieka. Bezpieczniej jest więc wcześniej przekazać szczeniakowi lepsze zachowania, które będą równocześnie akceptowalne dla ludzi.

Powszechnie mówiąc agresywny szczeniak – to tak naprawdę zwyczajny szczeniak, którego nikt nie nauczył poprawnych interakcji z człowiekiem. Jeśli malucha nie nauczysz tego, czego oczekujesz – pies będzie traktował Cię tak, jak uważa za stosowne, a więc tak, jak jest tego nauczony. Może więc ciągnąć za nogawki, skakać po gościach czy gryźć po ręce. 

Warto też mieć na uwadze, że pies ma bardzo ograniczone opcje komunikacyjne. Często więc to, że szczeniak szczeka jest jedynie próbą zwrócenia uwagi na siebie. Jeśli to nie działa – zaczyna drapać, a później przechodzi do gryzienia.

💡Ciekawostka💡

Wielu opiekunów nieświadomie samemu pozwala na podgryzanie. Od pierwszych dni przecież taki szczeniak jest bombardowany pieszczotami, a interakcje takie są realizowane przede wszystkim rękoma. Dotykasz psa, głaskasz czy nawet wkładasz mu palce do pyska. Takie zachowanie jest słodkie, istotnie. Dopóki robi to szczeniak, a nie 40 kg pies.

Pierwszym krokiem do walki z nauką pewnych wzorców jest… Rutyna! A więc na przykład harmonogram nia – posiłki o stałych porach, zabawa w określonym czasie, sesje treningowe czy węchowe. W efekcie – pies będzie miał świadomość dnia i będzie wiedział kiedy co robi. A co za tym idzie – będzie spokojniejszy!

Warto też, jeśli pies już gryzie, podjąć się weryfikacji przyczyny! A później, oczywiście, rozwiązanie jej! Przyczynami może być na przykład:

🐾swędzenie zębów,
🐾frustracja i brak panowania nad emocjami,
🐾nieumiejętność zabawy z człowiekiem,
🐾wyrastanie zębów.

Często rozwiązaniem mogą być gryzaki dla psa czy pokazanie psu, jak radzić sobie ze swędzeniem. Korzystanie z maskotek, piłek czy szarpaków też może być pomocne w kontekście nauki zabawy z człowiekiem bez rąk w pysku! warto też zwrócić uwagę, by zabawki pozwalały na odsunięcie się od psa. 

Frustracja i sporo energii z kolei są najtrudniejsze do opanowania. Często opiekunowie nakręcają swojego szczeniaka i skupiają się wyłącznie na dynamicznych aktywnościach. Jeśli odsuniemy w tej sytuacji wszelkie szkolenia i naukę cierpliwości – wynik jest jednoznaczny. Nabuzowany szczeniak, który musi coś robić, żeby się rozładować.

🔔Pamiętaj🔔

Aktywność fizyczna psa jest bardzo ważna. Podobnie, jak eksploracja świata naokoło psa.

Agresja u szczeniaka

Agresja u szczeniaka – Nastoletni psi bunt?

Okazuje się, że problem w kontekście agresji i gryzienia może mieć nieco inne podłoże. Czasami opiera się o swego rodzaju nastoletni psi bunt. Pies może być agresywny właśnie z powodu dorastania – to burza hormonów, a co ważniejsze… Na tym etapie pies może zaczynać być już nerwowy z natury. Często psy nie potrafią sobie poradzić z takimi zmianami, jakie w nich zachodzą. Przede wszystkim, jeśli w okolicy pojawiają się też psy innej płci. 

Tak naprawdę jednak pies z reguły wyrasta z takiego okresu. Kończy się okres dojrzewania, a zęby wyrosły – pies ogarnia życie i wie, jak się zachować. W literaturze pojawia się takie pojęcie jak mityczna bariera 2 lat, gdzie wielu psiarzy faktycznie zapewnia, że wówczas pies staje się spokojniejszy. Często jest to prawda. 

Nie bez znaczenia jest jednak konsekwencja właściciela czy prawidłowe wzorce i realizacja podstawowych potrzeb.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348