Ciąża u kota

C

Ciąża u kota to czas dla Ciebie i dla kotki bardzo szczególny. Małe kociaki są słodkie, ale kocie potomstwo wiąże się jednak z gigantyczną odpowiedzialnością i, co ważne, musi być przemyślane. Co za tym idzie – powinieneś zapewnić kociętom bezpieczny i kochający dom. Zobacz, jakie są oznaki ciąży, ile trwa i jak rozwijają się małe kociaki!

Czytaj też: EUTANAZJA PSA – KIEDY PODJĄĆ DECYZJĘ O UŚPIENIU PUPILA?

Ciąża u kota to czas dla Ciebie i dla kotki bardzo szczególny. Małe kociaki są słodkie, ale kocie potomstwo wiąże się jednak z gigantyczną odpowiedzialnością i, co ważne, musi być przemyślane. Co za tym idzie - powinieneś zapewnić kociętom bezpieczny i kochający dom. Zobacz, jakie są oznaki ciąży, ile trwa i jak rozwijają się małe kociaki!

Ruja kota – co to znaczy i jak ją rozpoznać?

Ruja kociaka to okres gotowości na zapłodnienie kotki. W tym czasie są płodne i gotowe do rozrodu, a co ważniejsze – kierują się instynktem zapewniania ciągłości gatunku. Okres ten jest jednak męczący zarówno dla Ciebie, jak i kota. Jakie są oznaki rui u kota?

 • Pobudzenie, ruchliwość, brak spokoju, czasem agresywność.
 • Toczenie się po podłodze.
 • Głośne miauki.
 • Zmniejszony apetyt.
 • Mocz na ścianach.

Jeśli jednak nie chcesz, by kotka zaszła w ciążę – powinieneś ją wykastrować. 

💡Ciekawostka💡

Koty mogą być parowane kilka razy podczas rui. Owulacja w tym czasie nie występuje aż do momentu krycia, wówczas kociaki pozostają w rui i mogą być wielokrotnie parowane. W jednym miocie kociaki mogą więc pochodzić od kilku ojców. To wyjaśnia, dlaczego czasami kociaki są zupełnie różne, mimo że pochodzą z jednej ciąży.

Czytaj też: JAK ZDOBYĆ ZAUFANIE KOTA?

Ciąża u kota - jakie są objawy?

Ciąża u kota – jakie są objawy?

Jeśli świadomie zdecydowałeś się na rozmnożenie kociaka – z pewnością czekasz na pierwsze widoczne zmiany. Wymaga to jednak czasu i cierpliwości, nim pojawią się pierwsze objawy. Należą do nich na przykład:

 • puchnące sutki (po 15-18 dniach),
 • zwiększony obwód brzucha,
 • przybieranie na wadze,
 • zwiększony apetyt,
 • mdłości.

Co ciekawe, po pięciu tygodniach kotka wreszcie ma widoczny brzuch. Ponieważ musi dostarczać teraz nie tylko sobie, ale też kociętom składników odżywczych – je zdecydowanie więcej. Może więc przybrać w międzyczasie ciąży nawet 2 kg. 

Równocześnie, podczas ciąży u kota możesz zauważyć zmiany w zachowaniu kociej matki. Chce być bardziej głaskana czy mniej zdystansowana.

Kiedy pójść do weterynarza?

Samemu trudno jednak jednoznacznie stwierdzić ciążę u kota. Najlepiej więc udać się do lekarza weterynarii. Ten z kolei na podstawie badania USG może stwierdzić – od 35. dnia – czy kotka spodziewa się miotu.

Co ciekawe, w ostatnich tygodniach ciąży – około 40. dnia – możesz wykonać zdjęcie, by ocenić, ile kociąt jest w brzuchu. 

Jeśli jednak chcesz rozmnażać kotkę, bardzo ważne jest, by najpierw upewnić się, czy zwierzę jest zdrowe. Warto więc szczepić i odrobaczać pupila.

💡Ciekawostka💡

Wielkość miotu u kotek może być bardzo różna. W zależności od rasy kociaka – liczba dzieciaków może  wynosić od 1 do 6, a nawet do… 10! 

Przebieg ciąży u kotów

Ciąża u kota trwa około ośmiu-dziewięciu tygodni. Niektóre koty rodzą po 72 dniach, inne nawet po 61. Ciąża taka przebiega raczej bezproblemowo, a czasami nawet jest zupełnie niezauważalna. W pierwszych tygodniach ciąży nie występują niemal żadne zewnętrzne oznaki ciąży. Równocześnie zmienia się także matka, w zależności od dnia:

 • 6: zapłodnione jaja migrują do macicy.
 • 12: zapłodnione jaja osiadają w macicy.
 • 15: embriony łączą się z krwioobiegiem.
 • 21: zarodki są już widoczne podczas badania ultrasonograficznego.
 • 28: kociaki osiągają wielkość do 4 cm.
 • 38: powstają mięśnie, nerwy i narządy zmysłów.
 • 50: małe kociaki mają już około 7 cm i futerko.
 • 61-72: kocięta przychodzą na świat. 

Co ciekawe, około dziewiątego tygodnia, w zależności od rasy, kocięta mają już 13 cm. Kocia matka przybrała w międzyczasie do 2 kilogramów. W pierwszym miocie, co ważne, koty mają przeważnie od jednego, do trzech kociąt. Potem może ich być nawet do 10. Jeśli jednak poród nie nastąpi po 72 dniach – koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.

💡Ciekawostka💡

Okres godowy kotów występuje przeważnie dwa do trzech razy w roku. Zaczyna się wczesną wiosną, a potem występuje latem, kończąc się na jesień.

Jeśli z kolei chodzi o dojrzałość płciową kotów – tę osiągają, w zależności od rasy, od czterech do dwunastu miesięcy. W naturze, w przeciwieństwie do psów, mogą mieć nawet 3 mioty do roku.

Dieta dla kota w ciąży

 

Dieta dla kota w ciąży

Zwłaszcza podczas ciąży kotka powinna jeść zdrową karmę. Jest to o tyle ważne, że kotka potrzebuje teraz więcej składników odżywczych, by kociaki rozwijały się odpowiednio. Koniecznie podawaj pokarm odpowiedni dla gatunku, o jak największej zawartości mięsa. Co ciekawe, na rynku pojawiają się już specjalne karmy dla kotów w ciąży.

💡Ciekawostka💡

Przede wszystkim od piątego tygodnia ciąży zaleca się podawanie koty blisko 15% więcej białka i kalorii każdego dnia, by pomóc mu przejść przez ciążę w dobrym stanie zdrowia.

Czego potrzebuje kot po porodzie?

Kocia mama i nowe dzieciaki potrzebują przede wszystkim odpoczynku. Tuż po porodzie kocica wylizuje zarówno siebie, jak i kociaka. W międzyczasie zjada też łożysko. Już w pierwszych minutach życia kocięta zaczynają ssać mleko matki. 

💡Ciekawostka💡

Kocięta powinny przybierać co najmniej 10 gramów dziennie.

O autorze

Dodaj komentarz

przez Zoodoptuj

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348