Jak zdobyć zaufanie kota?

J

Jak zdobyć zaufanie kota? Przecież jego natura raczej charakteryzuje się niezależnością, dlatego te czworonogi nie potrzebują zbytnio Twojej przyjaźni. Jeśli więc chcesz zdobyć zaufanie kota i marzysz, by on także przejawiał chociaż nieco przyjaźni wobec Ciebie – są na to sposoby! 

Każdy właściciel kota przeżywa przyjaźń z kotem w dość indywidualny sposób, a wzajemna miłość i zaufanie są nieodłącznym tego elementem. Co więcej, w naturze koty są niezależne i faktycznie chodzą swoimi drogami, co wymaga od Ciebie akceptacji i.. Cierpliwości. Najważniejsze, byś pozwolił mu nadawać tempo i skupił się przede wszystkim na tym, by czuł się bezpiecznie i komfortowo w domu.

Czytaj też: KOMENDY, KTÓRYCH WARTO NAUCZYĆ PSA

Jak zdobyć zaufanie kota? Przecież jego natura raczej charakteryzuje się niezależnością, dlatego te czworonogi nie potrzebują zbytnio Twojej przyjaźni. Jeśli więc chcesz zdobyć zaufanie kota i marzysz, by on także przejawiał chociaż nieco przyjaźni wobec Ciebie - są na to sposoby! 

Jak zdobyć zaufanie kota nieśmiałego?

Co zrobić, jeśli Twój kot jest nieśmiały, a znalazł u Ciebie nowy dom? W tym przypadku powinieneś uzbroić się właśnie w powyższą cierpliwość. W efekcie – dać kociakowi wystarczająco dużo czasu. A co za tym idzie – pozwolić, by Ci zaufał, wyłącznie swoim tempem. Zdobywaj więc zaufanie zwierzaka zapewniając mu wystarczająco przestrzeni i ciszy.

Zasada 1. Ostrożność i akceptacja

Jeśli kot jest nieśmiały i nie zamierza współpracować w kontekście budowania relacji – daj mu czas. Po kilku dniach, gdy przyzwyczai się do nowego środowiska, możesz próbować powoli zbliżać się do niego. 

Oczywiście, bez wywierania presji! 

Zachowuj się więc ostrożnie i trzymaj dystans. To kot ma poczuć, że szanujesz ten odstęp, który zwierzak zachowuje. Pozwól mu samemu poczuć ten moment i wyjść naprzeciw. Jeśli kot zechce się pobawić czy poprzytulać – też zaakceptuj fakt, że akurat teraz przyszła mu na to ochota. Postaraj się więc odpowiednio rozumieć sygnały i język ciała pupila. Niechęć kota nie oznacza często niechęci w ludzkim rozumieniu.

Zasada 2. Wspólny czas

Spróbuj przełamać lody u kota przez… Wspólny czas i zabawę! Przede wszystkim wędką dla kota. Każdy osobnik – stary czy młody – kocha wędkę. Przez długość dystans jest zachowany, więc spokojnie kot może mieć pewność własnej swobody, a Ty… Powoli zmniejszać dystans.

🔎Wskazówka🔍

Nie próbuj gwałtownie głaskać kota, gdy już się do Ciebie zbliży. Wyciągnij rękę i pozwól zbliżyć się jemu. Jeśli poczuje się pewny siebie – sam zmniejszy dystans.

Zasada 3. Wolna przestrzeń

Niespokojne zachowanie kociaka wiąże się często właśnie z jego nieśmiałością. Co więcej – może mieć bardzo różne źródła, na przykład wcześniejszy pobyt w schronisku, czy nadmierna ilość zapachów. Niezależnie jednak od przyczyny, ważne jest, byś na początku pozwolił mu samodzielnie badać środowisko. Jeśli kot poczuje się bezpieczny – nabierze zaufania.

Warto więc zapewnić kotu miejsce odosobnienie, w którym to, jak zdobyć zaufanie kota stanie się zdecydowanie prostsze. To tutaj powinien mieć dostępne wszystko, czego potrzebuje na wyciągnięcie łapki – karmę, wodę czy czystą kuwetę.  

🔎Wskazówka🔍

Zostawiaj na noc otwarte drzwi do sypialni. Nieśmiały kot będzie miał możliwość zbliżyć się do Ciebie na własnych zasadach – bez pośpiechu i stresu.

Zasada 4. Brak kontaktu wzrokowego

Podczas obserwacji kota nigdy nie wgapiaj się w jego oczy. Bezpośredni kontakt wzrokowy można odebrać jako agresję, co z kolei prowadzi do poczucia niebezpieczeństwa. Staraj się więc delikatnie i subtelnie patrzeć, dopatrywać i obserwować.

Nie bądź nachalny.

Czytaj też: WYMIOTY U PSA – KIEDY UDAĆ SIĘ DO WETERYNARZA?

Jak zdobyć zaufanie kota, gdy nie zmienia swojego zachowania?

Jak zdobyć zaufanie kota, gdy nie zmienia swojego zachowania?

Mimo Twoich starań kot dalej jest przestraszony? Warto zbadać przyczyny takiego zachowania. Może okazać się, że ktoś w rodzinie nęka nieśmiałego kota, albo brakuje mu czegoś w Twoim domu!

W efekcie – warto skorzystać z profesjonalnej porady weterynarza, jeśli już wykluczyłeś wszystkie przyczyny i… Wciąż nie wiesz, co robić. Lekarz, dzięki doświadczeniu, może być w stanie wpaść na coś, co Tobie w ogóle nie przyszło na myśl.

Jak zdobyć zaufanie kota?

Co jeśli w Twoim życiu pojawia się kot, który nie chce współpracować? Jeśli od początku przejawia nieśmiałość, zadbaj o to, by relacja budowała zaufanie. Mieszkanie z kotem jest nietypową i dość ciekawą sytuacją. Dzielisz z nim swoje życie, więc musisz pozwolić mu na odosobnienie. Jeśli szuka ciszy i spokoju – musi ją mieć.

Przytulaj się do niego, gdy prosi o czułość.
💡Ciesz się chwilą i odwzajemniaj uczucia, jeśli już kot postanowi się przed Tobą otworzyć. 💡

Pamiętaj też, by dbać o czystość, bo to chyba najczystsze zwierzęta domowe. Równocześnie musisz pamiętać o ognisku domowym dostosowanym do kota właśnie. A więc odpowiednim wyposażeniem do zabawy, schowku dla niego, czy miejsca do zaspokojenia podstawowych potrzeb. 

W międzyczasie wzmacniając więź z kotem rozważ poważną i powszechnie znaną zasadę – przez żołądek do serca. Wybieraj więc przysmaki o wysokiej jakości, bo to ma wpływ na rozwój zwierzaka. Niebagatelne jest też kultywowanie codzienności i rytuałów. Koty są fanami nawyków i rytuałów, które mogą wzmocnić waszą relację. Ustal więc stałe pory jedzenia, czy innych czynności wspólnych – zabawy i odpoczynku.

Czytaj też: BALKON DOSTOSOWANY DO KOTA. JAK ZROBIĆ KOTU WYBIEG W MIESZKANIU?

Zaufanie kota - zrozumienie mowy ciała

Zaufanie kota – zrozumienie mowy ciała

Jest wiele kwestii, które możesz poruszyć, by wzmocnić więź z kotem. Pamiętaj jednak, że to może zająć sporo czasu.
💡Koty z natury są raczej ostrożne i potrzebują czasu, by zaaklimatyzować się w konkretnej sytuacji.💡

Jeśli jednak już zdobyłeś zaufanie kota – czas teraz wzmacniać tę więź.  Jak możesz to zrobić?

  1. zrozum mowę ciała kota – naucz się rozpoznawać znaki. Wymaga to od Ciebie sporo obserwacji.
  2. naucz się kociego języka – do komunikacji kot używa przede wszystkim ogona, uszu czy oczu. Są to najważniejsze elementy, których kot używa w międzyczasie komunikacji. W efekcie – konieczne jest więc rozpoznanie co oznacza podniesiony ogon czy ociera się głową o rękę czy palec.
  3. zrozumienie charakteru kota – to, że koty mają różne osobowości – zależy też od rasy kota. Na przykład – istnieją rasy, które lubią towarzystwo człowieka bardziej niż inne. 
  4. bądź otwarty na potrzeby kota – te mogą zmieniać się wraz z postępującym wiekiem. Co ciekawe, gdy jest maluchem – może lubić bawić się zabawką czy gonić za piłką. Z kolei później – być może będzie miał ochotę tylko poleżeć Ci na kolanach. 

Do niczego nigdy go nie zmuszaj i bądź otwarty, pełen zrozumienia i cierpliwości. A kot zdecydowanie odwdzięczy Ci się. Najchętniej koty nawiązują relację wtedy, gdy czują się komfortowo. Jeśli więc postarasz się być przyjazny dla kota – stworzysz mu odpowiednie warunki – to doskonała podstawa na życie.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348