Czy mój pies mnie lubi?

C

Ogólnie pojęcie, że pies jest Twoim przyjacielem – ma sens. Nie ma jednak gwarancji, że mój pies mnie lubi… Przykro mi, być może Twój pies ma Cię zwyczajnie dość! 🙂

Co prawda, tysiące lat ewolucji i selektywna hodowla faworyzowały szczenięta stadne. Czyli te, które współpracowały. Teraz jednak każdy pies przecież przychodzi do nas z własną historią – przede wszystkim wtedy, gdy jest adoptowany – a co więcej… Nie zna Twoich oczekiwań wobec niego.

Internet z kolei płonie teraz od pytań czy mój pies mnie lubi? Być może jest to spowodowane na przykład tym, że psiaki unikają fizycznych uczuć albo mają nawyk trzymania się na dystans. 

Czytaj też: BEHAWIORYSTA DLA PSA – JAK GO WYBRAĆ I KTO TO W OGÓLE JEST?

Czy mój pies mnie lubi? - sprawdź znaki!

Czy mój pies mnie lubi? – sprawdź znaki!

Doktor Marc Bekoff – emerytowany już profesor ekologii i biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Kolorado mówi jasno. Kultura popularna i media czasami promują mity na temat psów. Jeden z nich jest taki, że… Psy kochają bezwarunkowo i, jeśli pies wydaje się Cię nie kochać – to z psem jest coś nie tak. W rzeczywistości jednak psy mają własne umysły i własne uczucia. Chociaż mogą kochać – i często to się zdarza – nie każdy zawsze będzie w nastroju do przytulenia czy zabawy w momencie, w którym Ty masz na to ochotę.

💡 CIEKAWOSTKA 💡

Jeśli obawiasz się, że pies nie jest podekscytowany zabawą albo przyjmowaniem przytulasów – może to po prostu oznaczać tyle, że nie ma na to ochoty w danym momencie. Psy, tak zresztą, jak ludzie, mają często odmienne preferencje.

W efekcie, pies, który nie spełnia wsyzstkich Twoich oczekiwań w kontekście miłości czy adoracji Ciebie – niekoniecznie Cię nie lubi, albo kocha mniej, niż pies kolegi. Badania z Emory University wykazały zwiększoną aktywność psa w ośrodku nagrody w mózgach, gdy… Zwierzę czuje zapach właściciela.

Z kolei Dr Brian Hare – profesor antropologii ewolucyjnej na Duke University – uważa, że aktywność chemiczna w mózgach psów, gdy patrzą na swoich właścicieli, jest równoznaczna z… Przytulaniem się oczami

Zatem – jeśli zachowanie Twojego pupila nie zmieniło się zbytnio i nie wykazuje oznak stresu lub agresji  – to, kiedy nadszedł czas na zabawę, a kiedy nie… Są jedynie umowne, więc czasem wkrada się nieporozumienie! Nie ma potrzeby więc brać tego do siebie. I nie oznacza to, że mój pies mnie nie lubi. Oznacza to tyle, że… Nie ma teraz ochoty na to, co Ty.


💡 CIEKAWOSTKA 💡

Przed pogłaskaniem psa warto zrobić test zgody, by każde z Was miało pewność, że oczekujecie w danym momencie tego samego. Zatrzymaj więc rękę na chwilę i zobacz, co pies zrobi. Jeśli odwróci wzrok – nie ma ochoty na pieszczoty. Jeśli jednak zacznie się upominać o więcej, trącać Cię nosem, albo nawiązywać stały kontakt wzrokowy – wiesz, co zrobić!
Pies mnie nie lubi - czy to objaw złego samopoczucia?

Pies mnie nie lubi – czy to objaw złego samopoczucia?

Tymczasem, jeśli pies zachowuje się inaczej, niż jesteś do tego przyzwyczajony i nie ma na to wyjaśnienia… Dobrym pomysłem jest wizyta u weterynarza. Może okazać się, że to, co Ty klasyfikujesz jako brak miłości czy zainteresowania ze strony psa jest objawem choroby czy złego samopoczucia.

Po drugie – pies jest nowy w nowym dla siebie miejscu. A wtedy przecież większość z nas, ludzi, jest nieco skrępowana, prawda? Pies także potrzebuje czasu, by się otworzyć.

Jeśli więc czworonóg wydaje się Ci nie ufać, bo nie chce spędzać z Tobą czasu, albo boi się Ciebie – być może ma na to wpływ całkiem nowa sytuacja, czy inni ludzie.

Ważne jest, by wtedy dać takiemu zwierzęciu wybór. Jeśli nie chce dać się pogłaskać – nie rób tego na siłę. Daj możliwość aklimatyzacji i spokój, którego teraz bardzo potrzebuje. Zwłaszcza jeśli dotychczas przerzucano go sobie z rąk do rąk i nie mógł nigdzie zagrzać miejsca.

Czytaj też: KLESZCZE U PSA – PROFILAKTYKA, OBJAWY I LECZENIE

Po trzecie – często pojawiają się pytania o to, czy właściciel może zdenerwować psa? Czy pies w ogóle denerwuje się na człowieka (poza sytuacjami, gdy człowiek coś mu zabiera)?

Oczywiście! Pies też człowiek i w głowie kłębią mu się pewne myśli. Co więcej – pies pamięta, że go skrzywdziłeś, nakrzyczałeś na niego czy sprawiłeś ból. Pamięta równocześnie te dobre wydarzenia z waszego życia.

Mowa psiego ciała

W międzyczasie życia z psem zawsze bierz pod uwagę jego mowę ciała. Wysnujesz sporo wniosków, zwłaszcza w kontekście tego, czego pies nie lubi. To bardzo ważne jeśli w domu, w którym mieszka pies są dzieci. Dzieci z gruntu nie przywiązują uwagi do oceniania mowy ciała psów. Po prostu – bardzo chcą się do nich przytulić, pogłaskać, albo nakarmić.

💡 CIEKAWOSTKA 💡

Poza fizycznym uczuciem, pies może nie tolerować na przykład danego dźwięku, zapachu czy nawyku. Może to objawiać się lizaniem warg, odwracaniem głowy od źródła, obniżony ogon.

Ogólnie pojęcie, że pies jest przyjacielem - ma sens. Nie ma jednak gwarancji, że mój pies mnie lubi. Być może pies ma Cię zwyczajnie dość!

Pies się nudzi, więc nie chce być głaskany?

Rutyna to synonim korzyści jeśli chodzi o psy. Jednak, tak jak człowiek, mogą się nią zwyczajnie zacząć nudzić, jeśli zupełnie nic się nie zmienia. By być szczęśliwym – potrzebują ruchu, ćwiczeń fizycznych i umysłowych. 

💡 CIEKAWOSTKA 💡

Pies ma potrzebę pobudzania umysłu i zmysłów. Jednak rzucanie piłką przez godzinę nie jest już przełamaniem rutyny, ani w żaden sposób nie wywołuje procesu myślowego. Możesz więc zmienić psu miskę z jedzeniem (podając ją o tej samej porze), zagrać z nim w zupełnie inną zabawę. 

Może także okazać się, że pies się od Ciebie odsunął, bo w danym dniu wydarzyło się coś, co przegapiłeś. Brak zainteresowania  Tobą czy niechęć do głaskania może być efektem tego, że wcześniej coś upadło z dużym hukiem, a więc pies się przestraszył.

Być może w jego otoczeniu pojawił się wybitnie nie pasujący mu zapach. A musisz pamiętać o tym, że węch jest najważniejszym zmysłem tych czworonogów, więc zmiana zapachu często jest przyczynkiem do dyskomfortu.

Chcę, by pies lubił mnie bardziej! Jak to zrobić?

Jeśli pies wydaje się być niezdecydowany w stosunku do ludzi – warto spróbować smakołyków. Wszystko po to, by spokojnie, powoli przyzwyczaić go do swojej obecności. Trzeba dać mu do zrozumienia, że ludzie mogą kojarzyć się z dobrymi wspomnieniami.

W pewnym momencie być może będziesz musiał zaakceptować to, że pies nie wyraża się tak, jak tego chcesz. Relacja, którą masz z psem bardzo rzadko wygląda tak, jak sam tego chcesz. 

Możesz jednak nad nią pracować. A ponieważ każdy pies jest inny – warto spędzić z nim czas i dać mu możliwość na poznanie Ciebie i sytuacji. 

Czytaj też: ODPOWIEDNI WŁAŚCICIEL, CZYLI IDEALNA RELACJA Z PSEM W 3 KROKACH

Co zdradza, że pies Cię lubi?

Tymczasem, jest jednak kilka momentów dnia codziennego, które… Zdradzają, że pies naprawdę Cię lubi!

🐾 MERDAJĄCY OGON NA DZIEŃ DOBRY
Stoi i merda ogonem, gdy wracasz z pracy, oglądasz telewizję. Oto pewność, że pies Cię lubi! I jest! Jeśli więc pupil na Twój widok nieustannie merda ogonem, możesz być pewien, że to wielka miłość.

🐾 ŁAPA W ŁAPĘ
Co to oznacza? Jedynie tyle, że gdy Ty w lewo, on w lewo. Ty w prawo, on w prawo. Miłość i przywiązanie są tak gigantyczne, że po prostu musi przebywać obok Ciebie.

🐾 SPOJRZENIA PROSTO W OCZY
Twój pies patrzy na Ciebie z czułością? I to bez mrugnięcia? Nie unikaj tego! Okazuje się, że to spojrzenie pełne miłości. Przeważnie jednak psiaki nie lubią wpatrywania się prosto w oczy, w tym wypadku jest jednak nieco inaczej. To on patrzy na Ciebie więc pozwól mu na to!

🐾 KONTAKT FIZYCZNY
Psiak oparty na Twoich kolanach, to codzienny widok? Doskonale! Tak właśnie Twój pupil chce pokazać jak bliski mu jesteś i jak bardzo lubi się do Ciebie przytulać.

🐾 WEŹ ZE SOBĄ ZABAWKI!
Wychodzisz, a Twój pies rzuca Ci swoje ulubione zabawki? Jeśli pupil przynosi swoje ukochane zabawki i chce się nimi z Tobą dzielić, oznacza to, że… Miłość rośnie wokół was!

Psia miłość ma różne oblicza. A co za tym idzie – warto dostrzegać ją w każdym zachowaniu swojego czworonoga.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348