Behawiorysta dla psa – jak go wybrać i kto to w ogóle jest?

B

Behawiorysta dla psa – kto to w ogóle jest? To przecież – z pozoru – banalny temat. Wklikujesz w Google frazę i… Idziesz do pierwszego z brzegu. Oczywiście, najbliższego miejscu Twojego zamieszkania, prawda? 

Okazuje się jednak, że zły behawiorysta dla psa może… Skutecznie zniszczyć zwierzaka. Co więcej – w naszym kraju nie ma absolutnie żadnych standardów jeśli chodzi o właśnie behawiorystykę zwierząt domowych. W efekcie, samowolka ta bazuje przede wszystkim na intuicji i własnych teoriach. 

Temat Jest więc bardzo złożony, jednak postaramy się chociaż trochę nakierować Was, drodzy właściciele adopcyjni.

Czytaj też: NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY U PSA – OBJAWY, LECZENIE

Kim jest behawiorysta dla psa?

Co ciekawe, sama klasyfikacja behawiorysty nie jest już sprawą łatwą. Generalnie – najlepiej byłoby określić takim mianem kogoś, kto praktykuje psychologię w dziedzinie właśnie behawioryzmu. A więc – zna się na zachowaniach ludzi i zwierząt. 

W efekcie, psi behawiorysta powinien więc specjalizować się w zachowaniu czworonogów. Podstawą jest zrozumienie procesów, które są przyczynami konkretnych problemów. Co więcej – trzeba umieć ów problemy rozwiązać. Czasami na takiego specjalistę mówi się psycholog.

Można używać terminów zamiennie, ponieważ zakres prac behawiorysty naprawdę jest szeroki. Rozpoczyna się od prostych spraw, jak nauka najłatwiejszych poleceń typu siad, czy leżeć, a przechodzi aż do ustabilizowania zachowania psa po wieloletnim przebywaniu na przykład w kojcu.

BEHAWIORYSTA DLA PSA - JAK GO WYBRAĆ I KTO TO W OGÓLE JEST?

Kiedy warto skorzystać z pomocy behawiorysty?

Przede wszystkim wtedy, gdy jesteś początkującym opiekunem psa! Pies przejawia zachowanie, które Ci nie odpowiada?

Skacze na Ciebie, ciągnie za spodnie i mimo upomnień i prób nauki nowego zachowania (oczywiście, szukałeś pewnie w internecie jak to zmienić, prawda?) sytuacja się powtarza. Oto moment, w którym wkroczyć powinien właśnie psi behawiorysta.

Co prawda, jeszcze kilka lat temu takie zachowanie naprawiało się samemu – aż do skutku. Czasami nawet kapciem czy kijem. Teraz jednak nastały czasy – całkiem słuszne – że warto może zrozumieć zachowanie i nazwać problem, a w efekcie – wyeliminować go metodami bardziej cywilizowanymi.

I o bezstresowym wychowaniu w kontekście zwierząt też mówi się bardzo dużo, jednak – teraz mamy przecież zdecydowanie większą świadomość, niż kiedyś… 

Teraz na przykład wiemy, że gdy pies ciągnie na smyczy może to być efekt nadmiernego pobudzenia, a co za tym idzie – niewystarczającej ilości ruchu w ciągu dnia. Problem można rozwiązać samodzielnie, to prawda. Najpierw jednak – trzeba go zauważyć.  A wciąż nie każdy opiekun to potrafi, a co więcej – nie każdy z nas ma czas na wdrażanie się aż tak głęboko w psią psychikę.

💡 CIEKAWOSTKA 💡

Nie jest to także kwestia samej chęci poznania psychiki psa przez właściciela. To po prostu warto umieć – nie będziesz musiał się już więcej z psem siłować. A co więcej – zarówno Tobie, jak i psu będzie po prostu milej spędzać wspólnie czas.

Uważaj na behawiorystyczny coaching

Jak zwykle – warto mieć się na baczności i wiedzieć, że… jak ze wszystkim można tutaj przesadzić. Fokusowanie się na behawiorystę to często przyczynek do zauważania każdego, nawet najmniejszego zachowania psa, i klasyfikowania go jako coś, co jest przejawem nieistniejących wydarzeń.

W efekcie, prowadzić to może do sytuacji, gdzie gdy pies się oblizuje – stwierdzisz, że zaczyna się czegoś bać. Tak przeczytałeś przecież w najnowszym poradniku, a ponieważ dobry z Ciebie właściciel – zauważyłeś, prawda? Otóż, nie zawsze…

We wszystkim trzeba znać umiar. Dobry behawiorysta wie przecież, które sygnały są istotne, a które – przypadkowe.

Czytaj też: CZY PIES MOŻE JEŚĆ KARMĘ DLA KOTA?

BEHAWIORYSTA DLA PSA - JAK GO WYBRAĆ I KTO TO W OGÓLE JEST?

Jak dobrze wybrać psiego behawiorystę?

Otóż, warto zwrócić przede wszystkim na 3 aspekty, podczas wybierania behawiorysty dla własnego psa.

💚 Po pierwsze – doświadczenie z rasą. To najważniejsze, bo – niestety – każda rasa jest inna. Jeśli więc jesteś w posiadaniu owczarka niemieckiego to potrzebujesz behawiorysty, który przepracował już pewne zachowania tej rasy. Kiedy z kolei posiadasz w domu psa północnego – behawiorysta od tego typu psów będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż ten od jamnika.

💚💚  Po drugie – doświadczenie z danym problemem, najlepiej potwierdzone rekomendacjami.  Każdy opiekun, co prawda, ma inny problem. Agresja to co innego niż lęki. Z tego powodu warto znaleźć terapeutę, który będzie wiedział, kiedy agresja wynika z lęków, a kiedy jest zwyczajną agresją. 

🛑 WAŻNE 🛑
Trzeba być bardzo ostrożnym jeśli chodzi o samo zaufanie. Nawet jeśli behawiorysta zaręcza, że ma doświadczenie z problemem – poproś o rekomendację czy namiary na klientów. Dobry specjalista nie powinien mieć problemów, by takie dane udostępnij.

💚💚💚  Po trzecie – metody, które pasują także nam, właścicielom. To chyba najtrudniejszy element. Każdy specjalista ma przecież własne narzędzia, jednak nie wszystkie mogą Ci się spodobać. W efekcie – czas zaufać własnej intuicji.

💡 CIEKAWOSTKA 💡

Może się zdarzyć, że behawiorysta zaproponuje metodę w oparciu o… Poniżanie kursanta, a więc na przykład przyciśnięcie smyczy nogą do ziemi, by pies się położył. Początkującemu opiekunowi brak pewności siebie, by bronić swoich przekonań, jednak powinienem powiedzieć to wprost.

Czytaj też: DOGGING, CZYLI ĆWICZENIA DLA STARSZYCH PSÓW

Behawiorysta dla psa – co musi umieć psi terapeuta?

Jeśli masz problem z wyborem terapeuty dla psa – zasada jest jedna! Najważniejsze jest doświadczenie i metody, które odpowiadają także nam, właścicielom. 

Warto jednak zaznaczyć, że nie jest łatwo znaleźć dobrego behawiorystę dla psa, ale z pewnością… Odradzamy Ci porady online. Nie można dobrze ocenić psa, którego się nie widziało, a co więcej – z którym nie miało się w ogóle do czynienia.

W międzyczasie jednak pozytywny wpływ na relację będzie miało to, że sam spróbujesz poradzić sobie z prostymi problemami. Spróbuj, na pierwszy rzut, znaleźć osobę, które miała już podobny problem do Ciebie. Nigdy nie bierz jednak wszystkiego, co przeczytasz za pewnik. Weryfikuj wiedzę i sprawdzaj z kilkoma źródłami.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348