Fakty i mity o kotach

F

Fakty i mity o kotach to jest coś, co każdy amator domowych zwierząt zna doskonale. Jednak, czy faktycznie fakty, które bierzemy za pewnik są prawdziwe?

Z kolei w każdym micie jest ziarnko prawdy, czyż nie? Omówmy więc kilka wiecznie żywych mitów i pozbądźmy się tych szkodliwych!

Czytaj też: JAK ROZŁADOWAĆ PSI STRES?

Fakty i mity o kotach - czy koty nie przywiązują się do człowieka?

❌ Fakty i mity o kotach – czy koty nie przywiązują się do człowieka?

Mit, z którym spotykamy się bardzo często. Przede wszystkim wśród osób, które tak właśnie tłumaczą własną niechęć do kotów i twierdzą, że prawdziwym przyjacielem człowieka jest pies. 

Jak to zwykło bywać – można się spierać i dyskutować, ale zwierzę, które smuci się bez opiekuna i nie zjada całej porcji jedzenia, czy nawołuje pana – potrzebuje swojego człowieka. Inny człowiek z kolei – ten tylko na chwilową opiekę – niestety, nie zaspokoi takiej potrzeby.

? Ciekawostka ?

Naukowcy sprawdzili przywiązanie kotów do ludzi. Uczestniczyło w nich 79 kociąt i 38 dorosłych kotów. Kot i opiekun byli razem w pomieszczeniu. Opiekun znajdował się w środku koła narysowanego na podłodze. Mógł bawić się z kotem, gdy ten wszedł do koła. Po dwóch minutach opiekun wstawał i wychodził, pozostawiając kota samego w pokoju. Z kolei po dwóch minutach wracał i czekał, czy tym razem kot także do niego podejdzie. Badanie pokazało, że więcej kotów, niż psów było… Przywiązanych do opiekuna (64% kotów do 61% psów)!

Co ciekawe, jak wskazuje doświadczenie kociarzy i wynik powyższego badania – koty naprawdę przywiązują się do ludzi. Ci są dla nich przecież źródłem bezpieczeństwa. To, że kot inaczej okazuje emocje, nie oznacza, że są słabsze niż te przejawiane przez psa.

Fakty i mity o kotach - samowystarczalność

❌ Fakty i mity o kotach – samowystarczalność

Ten mit poniekąd łączy się z powyższym. Jeśli więc koty nie przywiązują się do człowieka – same sobie radzą, prawda? Nic bardziej mylnego! To niebezpieczne zarówno dla samego kota, jak i jego pana. Człowiek, niestety, odpowiada także za te koty, które nie mają domu i za te, które są często wypuszczane. 

? Ciekawostka ?

Rocznie w Polsce stan środowiska zabija 631 mln ssaków

Jeśli więc wyjeżdżasz na dłużej – nie zostawiaj kota samego. Sam przecież nie napełni własnej miski i nie naleje sobie wody. Jedzenie, które zostawisz na czas wyjazdu może się zepsuć. Równocześnie koty często ulegają wypadkom, na przykład ranią się czy spadają z wysokości. Kociak potrzebuje opieki człowieka i odpowiednich warunków do realizacji własnych potrzeb.

Czytaj też: ODPOWIEDNI WŁAŚCICIEL, CZYLI IDEALNA RELACJA Z PSEM W 3 KROKACH

✅ Koty potrafią wyczuć chorobę u człowieka – prawda czy fałsz?

Koty mają zdecydowanie bardziej wyczulone zmysły, niż my. Co ciekawe, czują nawet po naszym zapachu, jak się czujemy i czy wszystko z nami dobrze. Równocześnie – jeśli już wyczują, że jesteś słabszy, będzie chciał spędzać z Tobą więcej czasu i być bliżej Ciebie.

Nie ma w tym jednak żadnej magii, ponieważ zapach chorego zwyczajnie się zmienia. Co więcej, zmienia się także temperatura ciała, a Ty sam podczas choroby zachowujesz się inaczej. Każdy z tych sygnałów pokazuje kotu, że dzieje się coś niedobrego.

✅ Koty nie mogą jeść roślin?

To prawda – rośliny nie powinny być traktowane jako element diety czy źródło składników odżywczych. Korzystają z nich jednak! Na przykład po to, by wspomóc organizm w walce z kulami włosowymi, które z kolei pojawiają się w efekcie gromadzenie wylizywanej sierści. 

Równocześnie koty mogą korzystać także z niektórych ziół. Wszystko po to, by wspomagać wydalanie pilobezoarów. 

Także niewielki dodatek warzyw może być pomocny w przypadku zaparć czy w pewnych stanach chorobowych.

? Ciekawostka ?

Koty są w stanie trawić węglowodany w niewielkich ilościach, pod warunkiem, że… Są przetworzone. W efekcie rośliny nie są niezbędnym elementem diety, ale mogą być jej częścią w określonych sytuacjach. 

❌ Czy kot zawsze spada na cztery łapy?

Doskonałe pytanie! Jednak pewnie się domyślasz, że… NIE! Nie ma absolutnie ani jednej podstawy do tego, by narażać zdrowie kota i sprawdzać to, czy kot spadnie na cztery łapy.

Prawda jest taka, że kot faktycznie instynktownie podczas upadku obraca się w powietrzu tak, by spaść na łapy. Upadek taki jest przecież bezpieczniejszy dla organizmu, bo łapki raczej amortyzują upadek. 

Nie oznacza to jednak, że mimo że kot obraca się w powietrzu – wolno Ci puszczać kota na niebezpieczny balkon na 5 piętrze…. 

? Ciekawostka ?

Bardziej niebezpieczne mogą się okazać upadki z niższej wysokości, ponieważ kot nie ma wówczas odpowiednio dużo czasu na to, by się obrócić.

Konieczne jest więc, by zabezpieczać zarówno balkony, jak i uchylne okna.

Fakty i mity o kotach - w co wierzyć, a w co nie?

Fakty i mity o kotach – w co wierzyć, a w co nie?

Zawsze zastanów się, gdzie leży prawda i czy dany mit w ogóle ma szansę być prawdziwy? A co za tym idzie – skąd się wziął?

Najwięcej fałszywych przekonań pojawiło się w efekcie porównań kocich zachowań z psimi. Wierz więc przede wszystkim we własnego pupila i… Przyglądaj się temu, co robi i jak żyje!

Powodzenia!

Czytaj też: JAK DŁUGO ŻYJĄ KOTY?

O autorze

Dodaj komentarz

przez Zoodoptuj

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348