Nowotwór u kota: jak go leczyć?

N

Nowotwór to zawsze poważny temat – u kota także. Co więcej to bardzo częsty problem wśród tych zwierząt. Szacuje się, że nawet co czwarty kot zachoruje i umrze właśnie z tego powodu. Nowotwór u kota może się rozwinąć niemal w każdym miejscu ciała, w większości komórek może dojść z kolei do transformacji nowotworowej.

Co za tym idzie –  niektontrolowany wzrost i proliferacja komórek takiego kota jest cechą wspólną dla wszystkich nowotworów. Zarówno tych złośliwych, jak i łagodnych.

Nowotwór u kota - przyczyny

Nowotwór u kota – przyczyny

Podobnie jak u ludzi, przyczyny rozwoju nowotworu u kota nie zawsze są znane. 

Przeważnie przyjmuje się, że większość nowotworów rodzi się w efekcie transformacji komórki prekursorowej/macierzystej. 

Równocześnie, nie do końca wiadomo, dlaczego dochodzi do takiej transformacji nowotworowej. Wiadomo jednak jedno. Jest to ściśle połączone z zaburzeniem genetycznych mechanizmów odpowiadających za odpowiedni wzrost komórki. A więc jasno widać, że…Nowotwory mają podłoże genetyczne.

Tymczasem, warto także dodać, że mamy jeszcze do dyspozycji czynniki karcynogenne, które mogą uszkadzać DNA. W efekcie prowadzą do mutacji genetycznych. Mogą tutaj znaleźć się na przykład zakażenia wirusowe, światło UV, promieniowanie, substancje chemiczne.

? Ciekawostka ?

Większość chorób nowotworowych u kotów ma podłoże wieloczynnikowe. Mamy do dyspozycji jednak mało publikacji na temat rasowych predyspozycji kotów do rozwoju chorób nowotworowych. Najpewniej, koty rasy syjamskiej są podatne na rozwój chłoniaków, a przede wszystkim chłoniaka śródpiersia. 

Warto też zaznaczyć, że u kotów nowotwory mogą rozwinąć się w miejscach takich jak:

 • narządy wewnętrzne – na przykład chłoniak jelit czy chłoniak nerek;
 • gruczoły – na przykład gruczołu tarczowego;
 • skóra – na przykład rak płaskonabłonkowy rogowaciejący;
 • szpik kostny – na przykład białaczka (ostra lub przewlekła);
 • tkanka mięśniowa – na przykład mięsak poiniekcyjny;
 • tkanka limfatyczna – na przykład chłoniak.

Ponieważ w ostatnich latach medycyna bardzo poszła naprzód – teraz nowotwór u kota nie zawsze oznacza wyrok. Jednak opiekunowie kotów często o tym zapominają. 

W efekcie, kluczowe jest podjęcie diagnostyki, opierającej się przede wszystkim na badaniu histologicznym lub cytologicznym tkanek. 

? Ciekawostka ?

Rak to nie to samo, co nowotwór. Rak dotyczy konkretnych nowotworów nabłonkowych, czyli najczęściej nowotworów skóry o charakterze złośliwym (np. rak płaskonabłonkowy rogowaciejący).

Czytaj też: 5 SPOSOBÓW NA… PSA TERRORYSTĘ. CZYLI JAK ODUCZYĆ WYMUSZANIA

Nowotwór u kota - objawy

Nowotwór u kota – objawy

Nowotwór u kota ma bardzo różne objawy, w zależności od lokalizacji nowotworu. A więc przede wszystkim od tego, na jaki układ narządów i jego funkcje będzie on oddziaływał. Co ciekawe, na same objawy i stopień ich zaawansowania wpływ ma ogólna kondycja kota: wiek, stopień złośliwości nowotworu, obecność przerzutów.

Rodzaje nowotworów

Oczywiście, jak możecie się domyśleć, rodzajów jest kilka.

? Nowotwory gruczołów endokrynnych albo narządów wewnętrznych będą więc dawały objawy ogólnoustrojowe. Jakie? Na przykład:

 • wymioty, 
 • biegunkę lub zaparcia, 
 • spadek apetytu, 
 • chudnięcie, 
 • ból jamy brzusznej, 
 • zaburzenia oddychania, 
 • zaburzenia oddawania kału i moczu, 
 • zmiany ciśnienia krwi, akcji serca, 
 • osłabienie aktywności fizycznej, 
 • apatia.

? Z kolei, jeśli chodzi o nowotwory szpiku kostnego czy układu limfatycznego, takie jak białaczka czy chłoniak… Te będą charakteryzować się czym innym. Na przykład:

 • apatią, 
 • utratą masy ciała,
 • powiększeniem węzłów chłonnych obwodowych, 
 • bladymi spojówkami, 
 • osłabieniem apetytu,
 • spadkiem odporności.

Warto też obserwować kociaka na zewnątrz – zmiany mogą przybierać formę zarówno dużych guzów litych, jak i małych plamek na skórze, nadżerek czy brodawek. 

Co ciekawe, taka zmiana może wzbudzać zainteresowania kota, a co za tym idzie… Może ją lizać czy drapać. Jeśli zmiany takie są spore – mogą mieć wpływ nawet na przykład na poruszanie się zwierzęcia.

? Trzecim rodzajem są nowotwory jamy ustnej – najczęściej w postaci rozrostu na błonie śluzowej. W efekcie kot może cierpieć na spore ślinienie, mieć problemy z przełykaniem czy z przyjmowaniem jedzenia.

Jeśli z kolei chodzi o objawy choroby – te mogą być przewlekłe lub ostre, nagłe. Nie ma jednak skonkretyzowanych objawów, które wskazywałyby z pewnością na chorobę nowotworową.

? Ciekawostka ?

Koty często maskują objawy i zaczynają je manifestować dopiero w momencie, gdy naprawdę jest im już źle i niewygodnie funkcjonować. Koniecznie więc regularnie badaj kota, na przykład na przeglądach.

Czytaj też: JAK DBAĆ O PSA JESIENIĄ?

Najczęstsze nowotwory u kotów

Najczęstsze nowotwory u kotów

Do najczęściej diagnozowanych u tych pupili nowotworów należą nowotwory skóry, chłoniaki oraz nowotwór gruczołu sutkowego.

? RAK PŁASKONABŁONKOWY ROGOWACIEJĄCY

Ta odmiana to około 15% wszystkich nowotworów skóry występujących u kotów. Co więcej, odmiana jest złośliwa, która przede wszystkim lokalizuje się na skórze słabo owłosionej i jasno pigmentowanej.

Warto jednak zaznaczyć, że rzadko daje przerzuty. Czynnikiem rozwojowym jest promieniowanie UV. W efekcie, na przykład małżowiny uszne są miejscem rozwoju tej agresywnej odmiany. 

? NOWOTWÓR GRUCZOŁU SUTKOWEGO 

Jest nowotworem przeważnie złośliwym. Częstotliwość występowania tej odmiany u kotów to aż 80–95%. Są to przede wszystkim gruczolakoraki, rzadziej mięsaki czy raki płaskonabłonkowe. Z kolei jeśli chodzi o nowotwory łagodne – te stanowią zaledwie 5–15% guzów tej okolicy.

Chorują najczęściej niekastrowane bądź późno kastrowane kotki w wieku od 9. miesiąca do 23. roku życia. 

? Ciekawostka ?

Ryzyko rozwoju jest aż siedmiokrotnie wyższe u kotek niekastrowanych w porównaniu z kotkami wykastrowanymi. Guzy sutka pojawiają się najczęściej w formie pojedynczych, twardych guzków. Równocześnie mogą występować pod postacią większych zmian bądź skupisk kilku guzków. 

? CHŁONIAK

To najczęściej występujący nowotwór układu krwiotwórczego. Dodatkowo, występowanie chłoniaków u kotów jest dużo wyższe niż u psów i u ludzi. Szacuje się, że na około 100 000 kotów aż 200 zachoruje na tę odmianę.

Rokowanie warunkuje kilka czynników. Na przykład:

 • anatomiczne umiejscowienie chłoniaka, 
 • rodzaj (T-komórkowy, B-komórkowy,), 
 • stopień złośliwości, 
 • wiek i kondycja kota, 
 • reakcje na leczenie.

?MIĘSAKI POSZCZEPIENNE 

Poiniekcyjne to nowotwory spotykane tylko u kotów. Pojawiają się średnio u 4 na 10 000 zaszczepionych zwierząt. Co ciekawe, często przyjmują formę włókniakomięsaków i wykazują z reguły większą złośliwość niż inne. 

Okazuje się, że tutaj największe znaczenie ma adiuwant, czyli składnik szczepionki. Ten z kolei jest przyczynkiem do miejscowego, przewlekłego zapalenia, które może przerodzić się w nowotwór. W efekcie, u kotów szczególnie ryzykowne są szczepienia przeciwko wściekliźnie i białaczce. 

Nowotwór u kota - diagnoza

Nowotwór u kota – diagnoza

To zależy… Oczywiście, przede wszystkim od miejsca występowania zmiany nowotworowej, a więc co za tym idzie – od rodzaju nowotworu. Pierwszym badaniem jest koniecznie ocena wycinka lub biopsji zmienionych tkanek przez histopatologa – badanie histopatologiczne/histologiczne. 

W efekcie badania, histopatolog ustala dodatkowo stopień złośliwości (tzw. indeks mitotyczny) nowotworu. Równocześnie ważne jest, by lekarz mógł mieć wgląd w historię leczenia pacjenta, by jak najtrafniej postawić diagnozę. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że zdarza się, że wynik takiego badania jest niejednoznaczny. Wówczas cała oficjalna diagnoza opierać się musi na dodatkowych badaniach

? Ciekawostka ?

Na wynik HP czeka się od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Konieczne jest także, żeby zaznaczyć, że rzadko zdarzają się zmiany nowotworowe w lokalizacjach trudno dostępnych.

Jeśli chodzi o dalszą diagnozę – czasami – w przypadku zmian w obrazie morfologii krwi – konieczne jest dodatkowe badanie. A więc wykonanie rozmazu ręcznego krwi i specjalistycznych badań. 

? Ciekawostka ?

W przypadku podejrzenia nowotworu u kota należy zawsze najpierw wykonać podstawowe badania krwi, morfologię, szeroką biochemię wraz z T4 oraz jonogramem.  Dodatkowo, czasami konieczne okazać się może ECHO serca, tomograf komputerowego (CT) czy rezonansu (MRI). 

Leczenia kota z nowotworem

Oczywiście, jak należy się spodziewać, jest bardzo indywidualne i nie ma uniwersalnych schematów dla wszystkich czworonożnych pacjentów. 

W efekcie, każdy nowotwór w zależności od rodzaju wymaga nieco odmiennego postępowania. To z kolei zależy na przykład od: 

 • stopnia zaawansowania zmian, 
 • lokalizacji nowotworu, 
 • metastaz, 
 • stanu klinicznego pacjenta, 
 • wieku i współistniejących chorób, 
 • możliwości finansowych opiekuna. 

Czytaj też: JAK DŁUGO ŻYJĄ KOTY?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348