Od czego zacząć wychowanie psa?

O

Kiedy rozpocząć szkolenie psa? Jak poprowadzić wychowanie psa, nowego pupila, tak, byście oboje byli zadowoleni? Nie wiesz, od czego zacząć? Okazuje się, że szkolenie czworonoga, jak każdą inną aktywność, najlepiej zacząć od przygotowania ze strony właściciela właśnie! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zasad, które sprawią, że trening z pupilem przyniesie oczekiwane efekty!

Czytaj też: FIZJOTERAPEUTA DLA PSA: DLACZEGO TWÓJ PUPIL GO POTRZEBUJE?

Wychowanie psa – skup się na pozytywnych technikach

Jeśli chodzi o szkolenie psów – najważniejsze w tym kontekście jest wypracowanie pozytywnego wzmocnienia. Oznacza to tyle, że warto nagradzać psa za pożądane zachowania i – w efekcie – motywować do kolejnego zadania w określony sposób.

Zdecydowanie, wszystkimi łapkami bronimy się (i trochę broni Wam!) karania czworonogów technikami, które wywołują u nich strach. Mowa na przykład o obroży elektrycznej, uderzeniu czy podnoszeniu głosu. To nic nie da. Zamiast tego jednak spokojnie można próbować metodę karania ujemnego, a więc odebrać psu przyjemność, którą odczuwa podczas konkretnego zachowania. W efekcie pies zniechęci się do takiego postępowania. Na przykład – wyprowadzić go za bramkę, gdy skacze na gości.

Kolejnym przykładem takiego karania jest… Ignorancja. Jak mówią – ignorancja to siła. Także w tym przypadku. Pies zobaczy w międzyczasie takiego zachowania, że nie ma zupełnie żadnej korzyści ze swoich poczynań, a co ważniejsze… Niczego nie uda mu się wymusić.

Kiedy rozpocząć szkolenie psa? Jak poprowadzić wychowanie psa, nowego pupila, tak, byście oboje byli zadowoleni? Nie wiesz, od czego zacząć? Okazuje się, że szkolenie czworonoga, jak każdą inną aktywność, najlepiej zacząć od przygotowania ze strony właściciela właśnie! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zasad, które sprawią, że trening z pupilem przyniesie oczekiwane efekty!

Wychowanie psa – zasady rekomendowane behawiorystę

💚Wychowanie szczeniaka – czym skorupka za młodu nasiąknie… 💚

Jak w kontekście każdego zachowania – najlepiej rozpocząć kształtowanie go za młodu! Szkolenie czworonoga najlepiej rozpocząć około 8 tygodnia życia psiaka, czyli wtedy, kiedy przeważnie szczeniak trafia w ręce nowych opiekunów. Dlaczego?

💡Ciekawostka💡

Badania nakowe wykazują, że pies, który skończył 49 dni – 7 tygodni – jest w stanie uczyć się tak skutecznie, jak dorosły czworonóg. Szczeniaki, które rozpoczynają szkolenie już w pierwszych tygodniach życia mają mniej problemów w obszarze behawioralnym w wieku dorosłym niż psy, które poddano szkoleniu w późniejszym okresie.

Edukacja szczeniaka prawidłowych nawyków z kolei sprawia, że on nie utrwala niepożądanych zachowań. Dlatego też, właśnie podczas pracy treningowej z młodymi psami, osiąga najlepsze rezultaty.

Skąd jednak mit powszechnie znany właścicielom psów, że warto szkolić je od 6 miesiąca życia? Tradycyjne metody, co ciekawe, zakładały szkolenia oparte na technikach awersyjnych. Polegały one na tym, że pies odczuwa bodziec negatywny, na przykład mocne szarpnięcie smyczy, by go uniknąć, wykonywał polecenie. Rozpowszechnił się więc mit, że skoro podstawą tych metod jest strach – nie powinno się ich stosować wobec szczeniaków. A dodatkowo – ponieważ pies w takim okresie życia rpzechodzi różne fazy lęku, więc… dodatkowe serwowanie mu bodźców awersyjnych jest zatem bardzo niekorzystne dla jego rozwoju emocjonalnego.

💚 💚 Gratyfikacja – trenowanie tym, co cieszy PSA najbardziej 💚 💚

Skoro skupimy się dziś przede wszystkim na nagradzaniu psa – na począku należy ustalić to, co najbardziej go cieszy! Wychowanie psa powinno opierać się na dobrych emocjach po to, by pies zakodował sobie, że to, co robi cieszy także Ciebie, a w międzyczasie… On także coś z tego ma!

Dla jednego czworonoga więc najlepszy będzie przysmak, a dla drugiego zabawka do lizania czy aportowania. Z kolei dla trzeciego – szczytem sukcesu mogą okazać się pieszczoty czy przytulanie, a nawet pochwała słowna! Warto więc sprawdzić to, co najlepiej sprawdzi się w kontekście Twojego pupila i co sprawi mu największą radość.

💚 💚 💚 Motywacja kluczem do sukcesu 💚 💚 💚

Co ważne, podczas szkolenia warto przede wszystkim pamiętać, aby psiak był odpowiednio zmotywowany do zadań czy poleceń, jakie mu zlecasz. Jeśli nie dopilnujesz tego – trening nie przyniesie efektów. Jeżeli więc widzisz na przykład, że to jedzenie ma pierwszorzędną wartość dla psa – warto to wykorzystać!

W efekcie – zabawa oparta o zdobywanie pokarmu będzie oddziaływała na wychowanie psa doskonale, a co za tym idzie… Ten trik sprawi, że po pewnym czasie motywacja jeszcze wzrośnie!

💚 💚 💚 💚 Rozpraszaj psa! 💚 💚 💚 💚

Wybierz też odpowiednie miejsce do treningów. Najlepiej, żeby była to lokalizacja, w której nie występuje za wiele rozpraszaczy i bodźców zewnętrznych. Z czasem jednak zmieniaj takie miejsce i stopniowo utrudniaj psu zadanie!

Mogą to być na przykład miejsca niedaleko domu, które pies zna, ale w których również nie pojawiają się czynniki rozpraszające. Później z kolei możesz pokusić się nawet o jeszcze bardziej skomplikowane obszaty! Na przykład miejsca, w których pojawia się sporo przechodniów czy zapachów.

WYCHOWANIE PSA

💚 💚 💚 💚 💚 Pamiętaj o prostocie 💚 💚 💚 💚 💚

Proste ćwiczenia na początek – to klucz do sukcesu.

Na początku powinny być to jak najbardziej przyjemne zadania, które pies będzie sam chciał wykonywać. O czym mowa? Na przykład skupianie uwagi, reagowanie na imię czy nawet przywołanie. W efekcie – sprawisz mu radość, a co ważniejsze – zmotywujesz go do dalszych treningów.

Pamiętaj też, że powyższe zasady, o jakich mowa – podczas szkolenia czworonoga pozwoli Ci na szybsze i zdecydowanie łatwiejsze osiągnięcie celu wychowawczego! Miej na uwadze odpowiednią motywację, właściwie dobrane ćwiczenia i nagradzanie psa tak, by wspólne treningi były synonimem fajnej zabawy i wzmocnienia relacji!

Czytaj też: RELACJA Z PSEM – JAK JĄ BUDOWAĆ? 7 LEKCJI BUDOWANIA WSPÓLNEGO ŻYCIA

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348