Pies nie chce jeść suchej karmy – co robić?

P

Pies, który nie chce jeść suchej karmy – zawsze budzi niepokój we właścicielu. Odpowiedni rodzaj pokarmu tu temat zarówno dla właścicieli psów, jak i kotów. 

Faktem jest jedno – każdy rodzaj karmy ma wady i zalety. Niezależnie od tego, czy jest to karma sucha, czy mokra. Co zrobić jednak wtedy, gdy pies nie chce jeść suchej karmy? Jaki jest powód i jak pomóc pieskiemu przyjacielowi?

Dlaczego mój pies nie chce jeść suchej karmy?

Jeśli psiak jest młody – niewskazane jest podawanie suchej karmy. Przede wszystkim ze względu na wrażliwy żołądek i słabe zęby. Wówczas pupil powinien być karmiony mlekiem matki, a później przejść proces oswojenia z nowym pożywieniem. W przypadku szczeniaków ten proces nie jest taki trudny, bo one przeważnie chętnie sięgają po suchy pokarm.

Problem pojawia się z kolei u psów nieco starszych. U takich przyjaciół dłuższych stażem problem z jedzeniem suchej karmy może być zdecydowanie większy. W efekcie  – cała zmiana żywienia będzie wymagała od Ciebie więcej konsekwencji i cierpliwości. Z czasem jednak Twój pupil z pewnością się przyzwyczai.

🛑 WAŻNE 🛑
Musisz upewnić się, że nie ma medycznej przyczyny, z powodu której psiak nie je suchej karmy.

Czytaj też: NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY U PSA – OBJAWY, LECZENIE

Pies przestał jeść suchą karmę - gdzie leży przyczyna?

Pies przestał jeść suchą karmę – gdzie leży przyczyna?

Tymczasem, jeśli pies nie chwyta się suchej karmy – powodów może być kilka. Na przykład istniejący ból zębów albo nieodpowiednią karmę. Czasami niechęć do karmy może być spowodowana na przykład bólem brzucha czy odwodnieniem albo problemami w jamie ustnej.

💡 CIEKAWOSTKA 💡
Jeśli chcesz znaleźć przyczynę, z powodu której pies nie chce jeść suchej karmy – zastosuj metodę wykluczania. Tak jak przy alergii. A więc próbuj, na jakie składniki pies źle reaguje i czego odmawia.

Tymczasem, jeśli pies wciąż ma ochotę na mokrą karmę i smakołyki, a odmawia tylko suchej alternatywy – jest to raczej dobry znak. Poważniej mógłbyś się przejmować wtedy, gdyby pies rezygnował z jedzenia całkowicie. 

Przyczyn niejedzenia może być jednak kilka.

Ból brzucha

Warto zaznaczyć, że futrzak jest przecież mięsożercą. W efekcie jego układ pokarmowy, w porównaniu z Twoim, jest zdecydowanie bardziej prymitywny. A więc – wrażliwy na żywność wysokobłonnikową, czy infekcje wirusowe.

Co za tym idzie – pies, który cierpi na bóle żołądka – często odmawia suchej, a więc i twardej karmy. Apetyt jednak mówi co innego – coś by się zjadło! Możesz poznać  to na przykład po ślinieniu się czy wydawaniu niespokojnych odgłosów.

Czasami występują także:

 • bezsenność,
 • nudności i wymioty,
 • biegunka,
 • oblizywanie.

Jeśli z kolei jest to wyłącznie zwykły  i standardowy rozstrój żołądka – dolegliwości ustąpią same po krótkim okresie postu.

Nieodpowiednia karma

Często pies odmawia jedzenia wtedy, gdy… Codziennie dostaje to samo! W niektórych przypadkach może być to efekt tego, że karma zwyczajnie się zepsuła.  Z reguły są to jednak inne powody. Na przykład:

 • alergia pokarmowa,
 • słaba jakość karmy,
 • nietolerancja,
 • brak różnorodności.

💡 CIEKAWOSTKA 💡
Jeśli pies nie zjada chętnie porcji posiłku i wydaje się ospały  – najpewniej potrzebuje urozmaicenia! Jednak zakup nowej karmy nie zawsze jest konieczny. Przyczyną może być na przykład upał, zbyt wiele smakołyków między posiłkami czy niepokój.

Odwodnienie

Niechęć do jedzenia czasami budzi jednak bardzo zasadne obawy. Pies może przecież tak reagować na odwodnienie. Musisz więc być bardzo uważny, ponieważ pierwsze poważne konsekwencje odwodnienia mogą wystąpić już nawet po jednym dniu! Jeśli więc widzisz, że futrzak nie pije przez ponad 12 godzin – przyjrzyj się mu.

W efekcie, jeśli pies nie pije wystarczająco wody – zazwyczaj nie je też suchej karmy. Odwodnienie można rozpoznać po ciemnym moczu i podwyższonym pulsie czy suchych dziąsłach.

Ból zęba

Ponieważ pies też człowiek – ból zęba potrafi zniszczyć mu dzień! Kiedy pupil ma problem z zębami – nie ma czemu się dziwić, że odstawia suchą karmę.

W kontekście zębów pies może mieć problem z:

 • dziurą w zębie,
 • zapaleniem dziąsła,
 • próchnicą,
 • złamaniem,
 • wymianą zębów.

Ważne jest więc, by zwrócić uwagę na nieświeży oddech, ślinienie się czy wrażliwość na dotyk w okolicach pyska.

Problemy w jamie ustnej

Inne problemy pochodzące bezpośrednio z pyska także mogą sprawiać, że pies zwyczajnie nie będzie chwytał się karmy suchej. Jeśli występują otwarte rany, drzazgi czy brodawki albo zakażenie – nie ma możliwości, żeby pies dotknął się takiej karmy.

W efekcie żucia drewna lub kości – drzazgi i inne niepożądane odłamki dostają się do dziąseł właśnie. Zazwyczaj można je jednak usunąć całkowicie samodzielnie. Częste żucie jednak staje się torturą, dlatego psu nie jedzą suchej karmy. Sięgają wówczas sięgają ewentualnie po mokrą alternatywę.

Co ciekawe, gdy psy mają problemy z dziąsłami, językiem lub innymi częściami jamy ustnej, jest to przeważnie widoczne dla oka. Można je więc rozpoznać na przykład po nagłym zaczerwienieniu, obrzęku czy silnym ślinotoku.

Inne przyczyny niejedzenia karmy suchej

Równocześnie wciąż mogą pojawić się zdecydowanie inne powody, dla których psiak stroni od karmy suchej. Na przykład choroby takie jak:

 • zapalenie trzustki,
 • depresja,
 • problemy z wątrobą,
 • zatrucia,
 • problemy z nerkami.
Jak więc nauczyć psa jeść suchą karmę?

Jak więc nauczyć psa jeść suchą karmę?

Typowe zachowaniem może okazać się to, że Twój psiak odmawia suchej karmy, ale… Zjada smakołyki! Warto wtedy rozważyć albo zmianę producenta żywności, albo wmieszać bulion kostny czy surowe jajko do pokarmu.


💡 CIEKAWOSTKA 💡
Możesz także spróbować zmieszać suchą karmę z morką. Czasami psy odmawiają jedzenia suchej, ponieważ zwyczajnie jej nie lubią. By zachęcić zwierzę do jedzenia – wymieszaj trochę mokrej karmy z suchą. Tak pies wciąż może cieszyć się smakiem mokrej karmy, a równocześnie – przyzwyczajać się do suchej.

Gdy pies nie chce jeść suchej karmy – wskazówki

Jeśli psu nic nie dzieje się zdrowotnie – i niechęć do jedzenia suchej karmy to wyłącznie kaprys… Warto zacząć  stosować pewne triki. Na przykład:

 • zmianę smaku – wymieszanie z karmą bulionu kostnego, jogurtu albo surowych jajek,
 • kontrolę jakości – spróbuj dostosować się do wskazówek na opakowaniu, jednak dostosuj odpowiednio dawki,
 • podgrzewanie jedzenia – to wzmocni zapach,
 • zapewnienie czynnika do zabawy – umieszczenie jedzenie w kulce,
 • regularne czyszczenie miski,
 • towarzyszenie psu podczas posiłku,
 • mieszanie suchej karmy z mokrą,
 • karmienie psiaka z ręki.

W efekcie – powody, dla których pies nie je suchej karmy, mogą być różne… Ważne jest jednak, by odróżnić te poważne problemy medyczne od tych nieco mniejszych behawioralnych związanych wyłącznie z samym karmieniem.

Jeśli dojdzie do urazu, wizyta u weterynarza jest zazwyczaj nieunikniona. Tymczasem, naucz swojego psa od samego początku prawidłowych nawyków  żywieniowych. Stosuj się do prawidłowych zasad karmienia. Najważniejsza z nich – zmieniaj rodzaj karmy tylko wtedy, gdy Twój pies potrzebuje innego rodzaju karmy ze względu na wiek, aktywność lub stan zdrowia.

Czytaj też: BEHAWIORYSTA DLA PSA – JAK GO WYBRAĆ I KTO TO W OGÓLE JEST?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348