Pies po adopcji, czyli jak radzić sobie z nowym domownikiem?

P

Pierwsze chwile z nowym, psim domownikiem nie zawsze są wymarzone. Pies po adopcji zachowuje się różnie, jednak nie tylko on. My też nie zawsze jesteśmy pewni jak postąpić. Czy dobrze wychodzimy na spacer? A może za mało przytulamy, a nieco za mocno głaskamy? Pies po adopcji wymaga przede wszystkim zrozumienia, ale czego jeszcze? Czytaj dalej!

Pies po adopcji chce… do domu!

pies po adopcji

To, zdaje się, całkiem zrozumiałe. Pies po adopcji ma pełne prawo znaleźć się jak najszybciej w nowym domu. Dość ma siedzenia w kojcu x czasu. 

✅ Dlatego też, po odbiorze nowego pupila ze schroniska należy przede wszystkim zawieźć go w nowe miejsce zamieszkania, niekoniecznie na zakupy…

W międzyczasie możesz obmyślać plan kolejnych działań. Zdecydowałeś się adoptować psa ze schroniska. Może się okazać, że to trudny pies, po przejściach. Pragniesz więc zapewnić mu pełnię bezpieczeństwa – to jak najbardziej na miejscu. Jednak adoptowany pies nie zawsze musi rozumieć Twoje intencje. 

✅ Dlatego daj czas – nie powinieneś od razu rzucać się na niego, brać w objęcia czy przytulać na siłę. Jesteś dla niego przede wszystkim nowym człowiekiem, a pamiętaj – to najpewniej człowiek zrobił mu wcześniej krzywdę, albo zwyczajnie go odrzucił. Sama zmiana otoczenia sprawi, że psu będzie ciężko…

Pomóż psu po adopcji w stresie!

✅  Po drugie – pies po adopcji wciąż pamięta, co go stresowało. W efekcie wciąż ma prawo mieć gorsze, nerwowe momenty. Wtedy jedyne, co możesz zrobić to… nie pochylać się nad nim! To tylko pogłębi jego lęk, a tego przecież nie chcesz.

Co więcej, jeśli przez pewien czas pies po adopcji nie będzie chciał do Ciebie podchodzić – pozwól mu na to. Daj czas. Pozwól obwąchać wszystkie możliwe kąty, znaleźć swoje miejsce. Jeśli poczuje się pewnie – podejdzie właśnie do Ciebie. By zachęcić go do tego i pokazać, że jesteś człowiekiem z tych “dobrych” – możesz nagradzać psa za ten wyczyn, na przykład smakołykiem.

💡 Dodatkowo, warto też przekazać te informacje domownikom, by przez pierwszych kilka dni nie szaleli z wyznawaniem psu uczuć… Dlatego też, przez chwilę warto nie zapraszać do domu żadnych gości.💡

Pies po adopcji, a niepokoje

W międzyczasie warto też wziąć pod uwagę, że istnieje szereg bodźców, które mogą generować u psa niepokój. Mowa tutaj o nowych odgłosach za oknem, na  klatce czy nawet dzwonek telefonu. Nie denerwuj się więc na wszelkie reakcje, tylko spróbuj oswoić pupila z dźwiękami.

Daj mu się… umyć!

Pierwsze chwile z psim domownikiem nie zawsze są wymarzone. Pies po adopcji zachowuje się różnie, ale nie tylko on. My też nie zawsze wiemy jak postąpić.

✅ A przede wszystkim… umyj go! Jednak nie od razu. Warto wstrzymać się z takim precedensem 4-5 dni, by zwierzak wiedział już, że jesteś lepszym człowiekiem, niż jego poprzedni właściciel.

Dodatkowo, zrób wszystko, by zapewnić mu komfort psychiczny i nie dokładać żadnych stresów. Jeśli jednak już od wejścia zapach psa Ci przeszkadza – świetnie sprawdzi się tutaj suchy szampon dla psa!

✅ A na koniec… ciesz się wspólnymi chwilami! 

To tylko kilka z pierwszych zasad, które często są łamane przez niedoświadczonych adoptujących. Warto jednak wziąć pod uwagę, że pies też czuje. Zwłaszcza po adopcji – z jednej strony cieszy się, że ktoś zwrócił na niego uwagę, z drugiej – nie zawsze wiadomo, co takie zwierzę przeszło przed nami…

Czytaj też: SAVOIR-VIVRE NA CZTERECH ŁAPACH, CZYLI… CO KAŻDY PIES POWINIEN UMIEĆ?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348