Pieskie życie, czyli lato w pełni… Jak przygotować psa na upały?

P

Upały się rozpoczęły – i, zdaje się, lato już w pełni! A ponieważ upały mogą być niebezpieczne, jeśli nie przygotujemy psa – możemy się bardzo zdziwić… Jak przygotować psa na letni wypad?

Piękna pogoda za oknem kusi, by wybrać się na spacer. Masz psa pod ręką? No właśnie – więc i psa pod pachę i w drogę! Warto jednak pamiętać, że pies też człowiek – to i upały mu straszne! Przed Wami więc kilka przydatnych wskazówek!

16 Animals Who Are Having Trouble Dealing With The Heat Wave (Memes) | Dog quotes funny, Funny dog memes, Funny animals with captions
źródło: themepicture.com

Jak przygotować psa na upały?

Każdy zdrowy, domowy pupil jest stworzony do słonecznych, długich spacerów, prawda? Otóż, nieprawda! Wiele psów, które ostatnie miesiące spędziły na lenistwie będzie musiało w pierwszej kolejności… odbudować własną kondycję i tolerancję na temperatury… Jak więc przygotować psa na nadchodzące lato?

Przeczytaj też: JAK ODCHUDZIĆ PSA PO ZIMIE?

✅ W efekcie, nim zdecydujecie się na spacer w letnim anturażu – stopniowo wydłużaj jego spacery i włączaj do nich krótkie przebieżki. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na to, jak pupil znosi upały. Czy dyszy zbyt intensywnie? Może przejawia inne objawy? 

Pies przegrzewa się, gdy jego temperatura ciała przekracza 40,5 stopni. Wówczas występuje udar cieplny, który możesz rozpoznać po poniższych objawach:

 • nadmierne ziewanie,
 • przyspieszona akcja serca,
 • ślinienie się gęstą śliną,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • apatia,
 • brak apetytu,
 • drgawki mięśni,
 • problemy z utrzymaniem równowagi,
 • utrata przytomności.

✅ Przypomnij psu niezbędne komendy! Chodzi o te podstawowe – przywołanie, siad, zostań i zostaw. Są to szczególnie ważne słowa w przypadku, gdy z czworonogiem wybierzemy się w nowe, zatłoczone miejsca. Co ciekawe, warto także przed taką wyprawą przypomnieć psu, jak należy chodzić na luźnej smyczy, ignorować mijane psy i… nie zjadać śmieci!

✅ Pielęgnacja, pielęgnacja i jeszcze raz… pielęgnacja! Zaniedbana sierść, martwy podszerstek i strzyżenie to nie wszystko. Na uwagę zasługują na przykład pazury – odpowiednio skrócone, oczywiście. W międzyczasie… konieczne jest cykliczne sprawdzanie  psu uszu. Pupile lubiące korzystać z wody w letnie upały narażają się na zalanie podczas takiej kąpieli.

✅ Przegląd sprzętu to podstawa. Mowa oczywiście o solidnych i bezpiecznych akcesoriach spacerowych. Letnie upały sprzyjają przecież ucieczkom, dlatego oprócz odpowiednich zapięć i klamerek – warto także upewnić się, czy wszczepiony czip jest aktywny i posiada aktualne dane. Co więcej – warto także zapewnić psiakowi czytelną adresówkę doczepianą do obroży czy szelek. 

jak przygotować psa

Czego nie robić?

Nie używaj w upalne dni – nigdy, przenigdy:

❌ sprzętów uniemożliwiających psu dyszenie – kagańców weterynaryjnych. 

Te wykonane są przecież z nylonu, a dodatkowo – zapinane ciasno na rzep. W efekcie, ściśle przylegają do pyska, co uniemożliwia psom dyszenie.

❌ Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w samochodzie! Ten temat, niestety, powraca co roku. Wszystko jedno, czy wychodzisz z samochodu na chwilę, czy na godzinę. Wnętrze auta nagrzewa się przecież bardzo szybko i to do bardzo niebezpiecznych dla psa temperatur.

❌ Trochę wody dla ochłody! Upewniaj się cyklicznie, czy pies ma napełnioną miskę z wodą!

Co zrobić, gdy pies już dostanie udaru?

Jeśli temperatura ciała psa przez dłuższy czas przekracza 42 stopnie – może dojść nawet do uszkodzenia narządów wewnętrznych psa! Przegrzanie organizmu i udar mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet… do śmierci! 

Dlatego też, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy – reaguj! 

✅ W pierwszej kolejności należy znaleźć psu zacienione i chłodne miejsce, w którym ten może się ułożyć. Możesz użyć w międzyczasie także  mokrych ręczników, owinąć kostki lodu materiałem i okładać pupila. Co więcej, takie kompresy przykładamy przede wszystkim na głowę psa. Pysk i uszy tracą najwięcej ciepła. Jednak jeśli to nie pomaga – konieczne jest udanie się do weterynarze.

✅Ciekawym rozwiązaniem są także maty czy kamizelki chłodzące. Takie wynalazki wypełnione są specjalnym środkiem chłodzącym, który zdecydowanie lepiej zrobi psu, niż wszelkie inne środki, pokroju wiatraków i innych podobnych narzędzi.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348