Rasy dla dzieci: jakie psy są najbardziej rodzinne?

R

Rasy dla dzieci to temat pojawiający się najczęściej wtedy, kiedy para posiadająca psa oczekuje potomstwa czy gdy dorastające dzieci proszą o takiego przyjaciela. Zdecydowana większość psów nadaje się do życia w rodzinie, jednak niektóre z nich są do tego faktycznie predestynowane: ciepłe, dobre, tolerancyjne, chętne do zabawy czy pieszczot, a przede wszystkim cierpliwe. W tym artykule dowiesz się, jaki pies sprawdzi się najlepiej na początek.

Czytaj też: PSIE EMOCJE – AGRESJA W STOSUNKU DO DRUGIEGO PSA

Czy pies dla dziecka to w ogóle dobry pomysł?

Zanim poddasz się tej decyzji – pamiętaj, że to odpowiedzialność na kilkanaście lat. Czworonożny przyjaciel to nie tylko radość i rozrywka, ale przede wszystkim obowiązek. Pies wymaga sporo czasu i uwagi, ale i sporo kosztuje – musisz wziąć pod uwagę nie tylko koszty pożywienia, ale też weterynarza, ewentualnej kastracji czy akcesoriów. Potrzeby dzieciaków także się zmieniają, więc warto pamiętać o tym, że ta odpowiedzialność, niezależnie od potrzeb, będzie zawsze.

Kiedy jest dobry moment?

Wziąć psa do domu możesz zawsze. Najtrudniej będzie Ci go jednak przyzwyczaić wtedy, gdy pojawi się w tym samym czasie w domu, co noworodek. Lepiej, żeby pies zawitał do Twojego domu przed porodem, albo wtedy, gdy dziecko będzie już Ci znane, czyli na przykład kilka miesięcy po porodzie. Wówczas Ty będziesz przyzwyczajony do nowej sytuacji, znajdujesz swój rytm i w efekcie – dla każdego masz czas i siłę.

RASY DLA DZIECI: JAKIE PSY SĄ NAJBARDZIEJ RODZINNE?

Zanim dasz się ubłagać o psa – rasy dla dzieci to nie wszystko

Jeśli masz dzieci i one usilnie domagają się psa. Nie ulegaj pochopnie tym prośbom. Większa pociech marzy o czworonożnym przyjacielu tak, jak o nowym rowerze czy zabawce. Dobrym testem na to, czy jest to zwykła zachcianka czy jednak poważne pragnienie, będzie zaangażowanie w lokalnym schronisku. Będące tutaj psy ucieszą się z codziennych spacerów, a Ty przekonasz się, czy dziecko faktycznie jest w stanie wywiązywać się z takich obowiązków w domu. Alternatywą może być też opieka nad czworonogami sąsiadów czy przyjaciół podczas ich urlopu.

Rasy dla małych dzieci

Zastanawiając się nad adopcją czy kupnem psa dla dziecka nie zapominaj o tym, że pies to nie zabawka. Inaczej niż misie czy lalki – nie może niechciany wylądować poza ramami. To istota, która czuje i myśli, a co ważniejsze – ma swoje potrzeby, odczuwa ból i wymaga opieki. Dziecko do trzeciego roku życia nie potrafi odczytać sygnałów wysyłanych przez zwierzę, dlatego musisz je nauczyć, jak postępować, by wykazać się wrażliwością i empatią.

Pamiętaj, by wpoić dziecku, że pies ma prawo do:

 • wypoczynku,
 • spokojnego jedzenia,
 • samotności,
 • delikatnych pieszczot,
 • kontaktów z pobratymcami.
Rasy dla dzieci to temat pojawiający się najczęściej wtedy, kiedy para posiadająca psa oczekuje potomstwa czy gdy dorastające dzieci proszą o takiego przyjaciela. Zdecydowana większość psów nadaje się do życia w rodzinie, jednak niektóre z nich są do tego faktycznie predestynowane: ciepłe, dobre, tolerancyjne, chętne do zabawy czy pieszczot, a przede wszystkim cierpliwe. W tym artykule dowiesz się, jaki pies sprawdzi się najlepiej na początek.

Jaki powinien być pies dla dzieci?

Pies rodzinny to przede wszystkim osobnik elastyczny, który potrafi dostosować się do okoliczności i szybko się integruje. Psy przyjazne dla dzieci cechują się  wysokim progiem pobudzenia i łatwo się podporządkowują.

Relacja ugruntowana między psem, a człowiekiem oparta musi być na przekonaniu pupila, że wszystko będzie dobrze i nie musi on przejmować zadań. Istnieją rasy dla dzieci, które akceptują i tolerują je lepiej, niż inne. Nie chcemy jednak jednoznacznie mówić, że jedna rasa jest dobra, inna zła. Najlepiej samemu dobrać psa do swojej rodziny, niemniej przedstawimy Ci dziś ranking psów rodzinnych, które rekomendują związki kynologiczne, a w efekcie – jest duża szansa, że to właśnie osobnik z tej puli sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Ranking: 10 ras psów dla dzieci
 • Golden retriever – spokojny, cierpliwy i wyrozumiały, z łagodnym charakterem, szybko przywiązuje się do domowników,
 • Labrador retriever – zawsze w dobrym humorze, łagodny i wiecznie gotowy do zabawy. Dodatkowo opanowany, stabilny i cierpliwy.
 • Cavalier king charles spaniel – łagodna przywiązana do rodziny rasa. Jest żywa, wesoła i lubi zabawę.
 • Buldog angielski – fan zabawy i sprawnie zaraża dobrym humorem; wesoły i cierpliwy.
 • Bokser – opiekun dla dziecka, niemowląt nie opuszcza. Jest bardzo cierpliwy i wyrozumiały.
 • Beagle – pogodne, łagodne i przyjazne psy, kochają ruch na świeżym powietrzu.
 • Owczarek szkocki collie – szybko przywiązuje się, lubi towarzystwo dzieci i jest skory do zabawy.
 • Border collie – uosobienie instynktu opiekuńczego, nie opuszcza dzieci na krok.
 • West highland white terrier – pełen wigoru i energii, zawsze chętny do zabawy.
 • Berneński pies pasterski – stoicka rasa o silnym instynkcie opiekuńczym i słabości do dzieci.

💡Ciekawostka💡

Rasy dla dzieci, czyli łagodne dla maluchów to także: chihuahua, dalmatyńczyk, maltańczyk, border terrier, bolonka zwetna czy bedlington terrier.

Dlaczego warto posiadać psa w domu z dziećmi?

Psy, jak pewnie się domyślasz, wnoszą do domu mnóstwo radości, miłości i harmonii. Opieka nad takim pupilem uczy dzieci empatii, odpowiedzialności i zmniejsza samotność w przypadku jedynaków. Pies poprawi dodatkowo też sprawność fizyczną. 

Co ciekawe, obcowanie z takim czworonogiem podnosi też walory psychiczne; zwiększa u dziecka poczucie własnej wartości, umiejętności czy naukę posłuszeństwa, a także sprawia, że dziecko jest bardziej towarzyskie i otwarte.

Jeśli chodzi o naukowe przesłanki do posiadania psa w domu z dzieckiem mówią jasno: dzieci wychowujące się z psami:

 • rzadziej zapadają na choroby dróg oddechowych,
 • rzadziej przechodzą alergie i mają mniejsze ryzyko zachorowania na astmę,
 • sprawniej dochodzą do zdrowia i nieco mniej się stresują (obecność psa obniża poziom kortyzolu, a podnosi poziom serotoniny – hormonu szczęścia).

Czytaj też: ŚWIĘTA DLA PSA – NA CO MUSISZ UWAŻAĆ W BOŻE NARODZENIE?

rasy dla dzieci: Podsumowanie

Odpowiednio zaadaptowane psy w domu sprawdzą się w roli doskonałego przyjaciela dla Twojego dziecka. Jeśli dbasz o potrzeby każdego z nich – osiągniecie wspólny, rodzinny sukces! Nie tylko powyższe rasy będą dobrym towarzystwem dla Twojego dziecka, ale pamiętaj, że te wymienione dziś są najbardziej rekomendowane.

Wciąż jednak warto mieć na uwadze, że egzamin zdadzą również kundle, te przygarnięte ze schroniska. Ważne, byś nie podejmował decyzji o przyjęciu psa do domu spontanicznie, lecz dobrze ją przemyślał i rozważył wszystkie za i przeciw.

Czytaj też: PRZEWÓD POKARMOWY PSA – KIEDY ZACZYNAJĄ SIĘ PROBLEMY?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348