Święta dla psa – na co musisz uważać w Boże Narodzenie?

Ś

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami! To oznacza, że przygotowania w kuchni wrą! Ty krzątasz się po domu, pieczesz i sprzątasz, pakujesz prezenty. W domu szereg przedmiotów, które interesują pupili. Chodzą, węszą i czekają na moment, w którym mogą pokusić się o szybką kradzież! Święta dla psa to doskonały czas na polowanie na smaczki, ale także zderzenie się z szeregiem niebezpiecznych sytuacji! Jakich? No właśnie! Poznajmy dziś kilka aspektów, o których warto pamiętać podczas Świąt Bożego Narodzenia, żeby zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa.

ŚWIĘTA DLA PSA - nie wszystkie przysmaczki są dobre

Czytaj też: PRZEWÓD POKARMOWY PSA – KIEDY ZACZYNAJĄ SIĘ PROBLEMY?

ŚWIĘTA DLA PSA – nie wszystkie przysmaczki są dobre

Duże znaczenie ma tutaj powiedzenie, że nie dla psa kiełbasa. To, co na stole wigilijnym powinno tutaj zostać. Nawet jeśli pies ładnie prosi – nie ma możliwości, a przynajmniej nie powinno być takiej opcji, by pupil dostał smaczki ze stołu. Nawet mały kawałeczek może mu poważnie zaszkodzić, a Ty – zamiast cieszyć się Bożym Narodzeniem, spędzisz je u weterynarza! 

Co ciekawe, tłuste, ciężkie i smażone potrawy to nie jest menu dla pupila. Czego konkretnie jednak nie możesz podawać psu? I to nie tylko przez Święta! 

Produkty szkodliwe dla psa:

  • czekolada
  • cytrusy
  • winogrona, rodzynki
  • orzechy makadamia
  • kapusta z grochem
  • grzyby jadalne
  • szynka i kiełbasa
  • alkohol
  • cebula, czosnek, szczypior, szalotka, por
  • pestki owoców
  • ksylitol

💡Ciekawostka💡

Jeśli jesteś też posiadaczem małych dzieci – koniecznie przypilnuj, by te nie dokarmiały psa pod stołem. Przede wszystkim mówię tutaj o słodyczach.

święta psa, a Świąteczne drzewko

Choinka to element, bez którego większość Polaków nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. Wszystkie świecidełka i bombki lubią przyciągać i kusić Twojego psa. Pamiętaj więc, by ustawić świąteczne drzewko tak, by nie przeszkadzało ono psu. Co to oznacza? Tyle, by choinka była z dala od jego posłania i nie w miejscu, w którym psiak lubi leżeć najbardziej. Zwłaszcza jeśli jest już starszy i niedowidzący.

💡Ciekawostka💡

Nie da się ukryć, że takie pierniczki, czy szeleszczące cukierki i inne kolorowe bombki na choince mogą być dla psa smakowitym kąskiem! Ustaw więc choinkę na stabilnym stojaku, a jeśli jest mała – tam, gdzie pies jej nie dosięgnie. To sprawi, że zdecydowanie trudniej będzie mu się do niej dostać!

święta dla psa, a Świąteczne drzewko

Rośliny Bożonarodzeniowe szkodliwe dla psa

Miej dodatkowo na uwadze, że nie tylko choinka może być zagrożeniem dla pupila. Są też inne rośliny, które mogą mu zaszkodzić, na przykład jemioła czy gwiazda betlejemska. W przypadku jemioły mowa tu o szkodliwości jagód, których spożycie może wywołać bardzo silne bóle brzucha czy silne niedociśnienie. 

Z kolei Gwiazda Betlejemska wytwarza białe mleczko, które zawiera szkodliwe estry diterpenowe. Po spożyciu te mogą wywołać wymioty, bóle brzucha czy biegunkę. U szczeniaków zdarząją się nawet takie skutki, jak uszkodzenie nerek. 

Czytaj też: BŁĘDY PODCZAS NAUKI KOMENDY NIE

Ozdoby świąteczne – nowa zabawka

Świąteczne figurki, bombki czy dom z piernika i świece są piękne i doskonale stroją dom, jeśli nie masz psa… Jeśli jednak to czytasz, najpewniej, jesteś właścicielem pupila, który może zainteresować się takimi błyskotakami. Jeśli będzie próbował je obwąchać – może je zrzucić na siebie, a co za tym idzie – mocno się zranić. Pamiętaj więc, by – jeśli już dekorujesz dom – przesuwać i ustawiać wyżej niebezpieczne przedmioty. 

💡Ciekawostka💡

Jeśli pies zostaje sam w domu – zamykaj dostęp do pomieszczeń, w jakich takie ozdoby się znajdują.

Pamiętaj, że dla psów Święta to czas niezrozumiały i bardziej stresujący – dużo się dzieje, coraz to nowe przedmioty goszczą w domu, wokół kręci się mnóstwo ludzi. Dbaj więc o psie bezpieczeństwo. Cudownego czasu, kochani!

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348