Pies wszystko niszczy. Zastanawiasz się dlaczego? Co z nim nie tak? Otóż – może zadajesz złe pytanie? Może jest w tym nieco Twojej winy? Może czuje się samotny? A może niszczycielski pies to nie jest przejaw złości na Ciebie, a jedynie próba zwrócenia na siebie uwagi, albo… zajęcia sobie czasu?
Czasami gryzie przedmioty: drzwi, okna – jakby za wszelką cenę próbował się wydostać z pomieszczenia… Czasami rzuca się na to, co pachnie właścicielem. Obok niszczenia całe na biało wchodzą także szczekanie i wycie? Zdarza się przecież, że pupil robi to nagminnie – cały czas podczas nieobecności właścicieli. Wreszcie… wypróżnia się z powodów emocjonalnych, albo atakuje nasze mieszkanie ślinotokiem.
Wszystkie powyższe zachowania wiążą się przede wszystkim ze stanami emocjonalnymi i poznawczymi zwierzęcia. Wczesne zauważenie problemu może pomóc zadbać nie tylko o nasze samopoczucie, ale i nie dopuści do zepsucia relacji pies-opiekun.
Czytaj też: PIESKIE ŻYCIE, CZYLI LATO W PEŁNI… JAK PRZYGOTOWAĆ PSA NA UPAŁY?
Mały pies – wielki chaos. Co robić, gdy mały pies wszystko niszczy?
Młody pies może zostać sam w domu najwcześniej od 8 tygodni do 5 miesięcy.
Jeśli mówimy o przyzwyczajeniu szczeniaka, do bycia samemu w domu – najlepiej uczyć go czuć się dobrze, gdy nie ma wokół znanej twarzy. Szczeniąt poniżej 3 miesiąca nie należy w ogóle zostawiać samych sobie na dłużej niż max. 4-5 godzin.
Wszystko dlatego, że maluszki potrzebują częstszych posiłków i kontaktów społecznych. Jedzą, śpią i bawią się zdecydowanie krócej niż starsze osobniki. Nie da się więc odbić takiej na przykład dziewięciogodzinnej nieobecności.
To jednak nie zmienia faktu, że od początku dobrze jest zostawiać szczeniaka na krótkie okresy czasu, które będziemy stopniowo wydłużać.
Po drugie – dobrym rozwiązaniem jest także zachęcanie do samodzielnej zabawy. Oczywiście wtedy, gdy jesteś w domu. Zadbaj o zaspokojenie potrzeb ruchu, żucia czy rozwiązywania prostych zadań szkoleniowych. Jednak nie bierz aktywnego udziału we wszystkich zabawach. Chodzi przede wszystkim o to, by szczeniak, gdy ma potrzebę aktywności, nie tylko liczył na kontakt z Tobą. Jak to zrobić?
✅ Zachęcaj do samodzielnej zabawy za pomocą przygotowanych przez Ciebie przedmiotów. Może to być cokolwiek, co faktycznie interesuje Twojego pupila.
✅ Gdy wychodzisz zostaw psu coś, czym będzie mógł się zająć – dobrze mieć kilka zabawek, by tworzyć z nich trzyczęściowe zestawy wymieniane co kilka dni.
✅ Możesz, co jakiś czas, zaopatrzyć się w nowe przedmioty do eksploracji – na przykład pudełka kartonowe. Takie drobiazgi lubią pochłonąć czworonoga nawet na kilka godzin!
✅ Warto także wziąć pod uwagę łamigłówki – smakołyk zapakowany w kilka warstw papieru i ukryty w pudełku po ciasteczkach. Pies będzie musiał go wywęszyć, a później dobrać się do niego! A to wymaga przecież sporo energii.
Pies wszystko niszczy, czyli… Frustracja najgorszym wrogiem
W międzyczasie trzeba także pomyśleć o tym, jak pies powinien radzić sobie z frustracją. Przede wszystkim tą, wywołaną brakiem dostępu do domowników.
✅ Niech szczeniak wie, że nie zawsze, gdy On domaga się uwagi, masz dla niego czas.
✅ Warto także przyzwyczaić czworonoga, że bywają momenty, gdy nikogo nie ma obok, nawet gdy ktoś jest w domu. Warto tutaj poćwiczyć zostawianie psa samego w pokoju – zaczynając od kilku sekund.
✅ Wykonuj ćwiczenia czekania na nagrodę. Chodzi o to, by pies siedział chwilę, nim postawisz przed nim miskę i pozwolisz do niej podejść, nim zapniesz smycz i wyjdziecie na spacer czy zanim dostanie nagrodę za ćwiczenie, które już dobrze wykonuje.
By zweryfikować to, czy dobrze sobie radzimy – zarówno my, jako trenerzy, jak i pies, jako uczeń – sprawdzaj jak idzie psu bez Ciebie.
Można wykorzystać do tego na przykład urządzenie nagrywające. Jeśli niedługo po Twoim wyjściu pies nie interesuje się zabawkami i wciąż wszystko niszczy, a co więcej niespokojnie chodzi po mieszkaniu, piszczy czy drapie… Spróbuj zwiększyć atrakcyjność przedmiotów!
Czytaj też: PIES SAM W DOMU?
Dojrzewający pies, a bunt
Pies dojrzewający, zostaje w domu od 6 do 20 miesięcy (w zależności od rasy).
Podstawowym ruchem z naszej, ludzkiej strony jest zorientowanie się, na czym polega problem. Źródła pchania się za Tobą, gryzienia przypadkowych przedmiotów są zasadniczo trzy.
✅ Psy między 6-7 i 15-20 miesiącem życia przechodzą okres najwyższej aktywności psychoruchowej. W efekcie, pozostawione same sobie bez zaspokojenia tej potrzeby zmuszone są szukać zajęcia z zakresu typowych dla siebie czynności – eksploracji, żucia czy drapania
✅ Są psy, które źle znoszą rozłąkę społeczną. W tym wieku zaczynają odczuwać silniejszy niepokój, który w miarę powtarzającego się przeżywania nieprzyjemnych emocji związanych z samotnością nasila się. Tak właśnie rodzi się frustracja.
✅ Dorastający pies może zwyczajnie czuć się źle z powodu pozostawiania go samemu wbrew jego woli. Złość kieruje więc na przedmioty, zwykle znajdujące się wokół drzwi wyjściowych czy okien.
W efekcie, orientacja na problemie i odpowiednia terapia behawioralna powinny go rozwiązać. Z kolei w wypadku braku zajęcia, a także wtedy, gdy przyczyną jest frustracja, czasami bez interwencji następuje samoistna poprawa. Trzeba jednak brać pod uwagę, że jeśli czworonóg przeżywa silny niepokój może się rozwinąć to w poważny problem.
Dorosły pies też chce być potrzebny…
Pies dorosły zostaje w domu powyżej 20 miesiąca
Pies, który boi się samotności dał o tym znać już w okresie dojrzewania. Najpewniej wymagał terapii, jednak wydarzenia pokroju na przykład przeprowadzka, choroba czy inne traumatyczne przeżycie może sprawić, że uczucie powróci.
✅ Jeśli przed Twoim wyjściem pies wszystko gryzie, zaczyna pchać się do wyjścia potraktuj to jako ostrzeżenie. Kiedy zostanie sam w domu, najpewniej coś się wydarzy. To najwyższy czas znów rozpocząć systematyczną naukę. Przede wszystkim jeśli teraz zmienia się jego tryb życia i w wieku kilku lat zwyczajnie musi zacząć zostawać sam.
Warto więc znów – zostawiać psa na krótko, dając mu cenny smakołyk. Coś, co będzie żuł przez dłuższy czas. Z kolei, gdy wrócisz – koniecznie schowaj przysmak najlepiej tak, by pies tego nie zauważył.
✅ Zdobądź zaufanie pupila! Zwłaszcza jeśli masz psa zoodoptowanego. Te, które przez jakiś czas nie miały właściciela, często boją się, że wychodzący pan już zwyczajnie nie wróci. Trzeba więc spokojnie i z cierpliwością pokazać psu, że wyjście do pracy nie równa się samotnemu życiu.
✅ Jeśli ćwiczenia nie pomagają warto dobrać odpowiednią terapię.
Gdy pies zostaje w domu i nie potrafi sobie z tym poradzić, dobierz odpowiednią terapię. U starych czworonogów z kolei, które mają zaburzenia poznawcze lub tracą poczucie bezpieczeństwa też mogą się pojawić niepożądane zachowania podczas samotności. Wtedy najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby znaleźć przyczyny i dobrać terapię.
Czytaj też: SOCIAL ZONE POWERED BY GENESIS DLA ZOODOPTUJ! ZBIÓRKA DLA BEZDOMNIAKÓW!