Pies sam w domu?

P

Po pierwsze – pies sam w domu to nic strasznego! Nie jesteś wyrodnym właścicielem jeśli zostawiasz go na kilka godzin. Dlaczego tego nie robić? Przecież każdy z nas ma pracę czy inne obowiązki, w efekcie których zwyczajnie nie ma nas w domu. Pies rozumie, nie pyta i będzie cierpliwie czekał. Pod warunkiem, że go tego nauczysz!

Gdy pies sam w domu się nudzi..

Pies sam w domu – ucz od początku!

Tymczasem, grzeczne zostawanie w domu jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie powinien posiąść Twój nowy pupil. Niektóre psy jednak odczuwają silny lęk tzw. separacyjny. Ten właśnie związany jest przede wszystkim z nieobecnością właściciela. Wówczas pies wyje, szczeka i nie ma się najlepiej. Co więcej, Twoje wyposażenie domu często też nie…

✅ Dobrze więc zapobiegać tego rodzaju problemom  i od pierwszych wspólnych chwil uczyć pupila zostawania samemu w domu.

✅ Dlatego też, staraj się zaraz po adopcji uczyć psa zajmowania się samym sobą. Czyli… nie zwracaj na niego zbytniej uwagi! Nie głaszcz bez przerwy i nie reaguj na każdą zaczepkę zabawy.

✅ Dodatkowo, ćwicz zostawianie psa w domu. Mowa tutaj na przykład o zakładaniu kurtki, butów i kluczach w dłoni. Wychodź do drugiego pokoju, albo na zewnątrz – na kilka sekund tak, by pies nie zdążył poczuć się nieswojo. Jednak nigdy nie wracaj wtedy, gdy pies drapie w drzwi albo szczeka. To będzie dla niego bowiem sygnał do tego, że jego działania  sprawiają, że magicznie wracasz. A tak przecież nie będzie.

W międzyczasie warto też pamiętać – wychodząc z domu nigdy się  nie żegnaj, a po powrocie – nie witaj zbyt wylewnia. Z kolei na czas samej nieobecności warto zostawić psu na przykład gryzak czy inną zabawkę – wypełnioną smakołykami.

Czytaj też: ŁAPY PSA – KIM TAK NAPRAWDĘ SĄ?

Człowiek musimy poważnie porozmawiać, dlaczego tak późno wracasz do domu?  Jest jakiś inny pies? pieseł - Paczaizm.pl

Pies nie zostanie sam – czyli co robić, gdy pies nie potrafi nauczyć się samotności?

Tymczasem, są sytuacje, w których ćwiczenia nie przynoszą jednak rezultatów – pies wciąż niszczy. Wtedy po powrocie nie karmimy psa! Brzmi brutalnie, ale niestety – działa. Zarówno nagroda, jak i kara mogą czegoś nauczyć psa, jeśli tylko stosuje się je kilka sekund po zdarzeniu!

Wówczas można skontaktować się albo z wolontariuszami, którzy lepiej znają psa, albo z behawiorystą, który pomoże rozwiązać problem. 

✅ Pamiętaj, że psy nie niszczą niczego, by zrobić Tobie na złość. Robią to wtedy, gdy się nudzą lub odczuwają silny lęk. Na wszelki wypadek cenne przedmioty czy dokumenty schowaj w miejscu niedostępnym dla psa!

Wszystko małymi krokami powinno dawać zadowalające efekty! Tylko potrzeba cierpliwości i ciągłej konsekwencji w działaniu. 

Czytaj też: PIESKIE ŻYCIE, CZYLI LATO W PEŁNI… JAK PRZYGOTOWAĆ PSA NA UPAŁY?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348