Adopcja kota: co musisz wiedzieć?

A

Adopcja kota to decyzja na długie lata. To, zresztą, decyzja poważna, jak każda dotycząca adopcji. Musisz ją więc poważnie przemyśleć. W poszukiwaniach nowego przyjaciela warto odwiedzić pobliskie schroniska, gdzie będziesz miał przekrój przez zarówno dorosłe, jak i małe kotki do adopcji.

To prawda, ze przygarniając kociaka ze schroniska diametralnie poprawiasz jego sytuację i odciążasz wolontariuszy. Co więcej, rezygnując z kota od hodowcy na rzecz adopciaka – działasz w zasadzie odpowiedzialnie na wszystkich frontach.

Adopcja kota - populacja bezdomniaków wciąż rośnie

Czytaj też: BEHAWIORYSTA DLA PSA – JAK GO WYBRAĆ I KTO TO W OGÓLE JEST?

Adopcja kota – populacja bezdomniaków wciąż rośnie

Kastracja kociaków wciąż nie jest popularna w Polsce. To w efekcie sprawia, że populacja zwierząt nad Wisłą wciąż niekontrolowanie się powiększa… Ogromna ilość kotów ginie na ulicach, zarówno na skutek chorób, jak i wypadków samochodowych. 

Są to przede wszystkim koty bezdomne, wyłapywane przez straż miejską i inne służby czy wolontariuszy. 

Co ciekawe, często jednak właściciele oddają starsze i schorowane koty, a czasami też małe kocięta, ponieważ… Nie mają możliwości opiekować się nimi. Jeśli więc zastanawiasz się nad przygarnięciem takiego mruczka – nie kupuj go od hodowcy. Adoptuj go, bo w niczym nie jest gorszy od tego, który urodził się i spędza chwile w lepszym miejscu.

🔔 ZAPAMIĘTAJ 🔔

Jeśli kupujesz kota od hodowcy – pozbawiasz mieszkańca schroniska szansy na nowy dom. W efekcie, w pewnym sensie przyczyniasz się do problemu rosnącej populacji. 

Adopcja kota – jak się do tego zabrać?

W Polsce mamy wiele schronisk i fundacji, w których można ubiegać się o adopcję czworonoga. Możesz poszukać więc schroniska najbliżej miejsca swojego zamieszkania i tam rozpocząć poszukiwania.

Co ciekawe, placówki przeznaczone dla bezdomnych zwierząt działają przede wszystkim dzięki:

 • funduszom gminnym,
 • datkom od osób prywatnych,
 • instytucjom charytatywnym i sponsorom.

 Jednak adopcja kota nie zawsze jest możliwa. Przede wszystkim wtedy, gdy nie możesz poświęcić mu wystarczająco dużo czasu czy dostatecznie sporo opieki. Jednak potrzebującym bezdomniakom możesz nieść pomoc na inne sposoby. Działalność schronisk jest przecież uzależniona na przykład od darowizn czy datków. 

Czytaj też: NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY U PSA – OBJAWY, LECZENIE

Możesz także przekazać 1% podatku na rzecz bezdomnych kociaków. Taką akcję podejmiesz już bezpośrednio z poziomu strony wybranego schroniska.  
adopcja kota

Równocześnie możesz także wesprzeć lokalne schronisko lub fundację zwierząt poświęcając swój czas jako wolontariusz. Placówki z wdzięcznością przyjmą przecież każdą pomoc. Chodzi przede wszystkim o regularne odwiedzanie zwierzaków, czy zabawy i czyszczenie boksów.

Dodatkowo, przeważnie możliwa jest także wirtualna adopcja kota. Jeśli nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu, by aktywnie brać udział w działaniach schroniska, ale jesteś w stanie pomóc finansowo – wygodna jest adopcja wirtualna!

Ta z kolei wymaga comiesięcznej wpłaty konkretnej kwoty, która pokryje koszty opieki, na przykład leczeniem czy karmieniem. W międzyczasie dla takiego własnego adopciaka możesz także, równie wirtualnie, pomóc w poszukiwaniach domu dla zwierzaka.

Kociaki mieszkające w schroniskach potrzebują też darów rzeczowych. Jakich? W zasadzie każdych możliwych! Na przykład:

 • koców
 • legowisk
 • misek
 • zabawek

Co ciekawe, największe zapotrzebowanie placówki mają jednak, jak pewnie się domyślasz, na karmę. Jeśli jednak zdecydujesz się na przekazanie żywności – najpierw zapytaj, czego konkretnie potrzebuje placówka. A co więcej – nigdy nie próbuj zaopatrzyć schroniska w karmę z marketu!

Ilość kociaków przebywających w schronisku przytłacza. Siatka placówek zajmujących się ochroną zwierząt z kolei jest niezwykle gęsta. Warto więc zorientować się, jakie organizacje znajdują się w Twojej okolicy. Jeśli faktycznie chcesz adoptować kociaka to właśnie w takich miejscach poznasz historię życia zwierzęcia i okoliczności, w jakich trafiło do schroniska.

Adopcja kota do domu tymczasowego

Wiele kotów ze schronisk mieszka w domach tymczasowych. Jest to swego rodzaju przystań dla zwierzaka do czasu, aż nie znajdzie się docelowa rodzina, która będzie zdecydowana na 100%  przyjąć takiego bezdomniaka do siebie. 

Co ciekawe, w domach tymczasowych znajdują się przede wszystkim koty, które nie potrafią odnaleźć się w schroniskowej rzeczywistości lub potrzebują spokoju na regenerację po chorobie. Tutaj właśnie kociak ma szansę poznać znaczenie słowa miłość i zbudować zdrową relację z ludźmi, która później będzie tylko procentować.

Równocześnie zwalnia się miejsce w samych placówkach, które już czekają na kolejnych bezdomniaków potrzebujących pomocy. 

adopcja kota

Czy adopcja kota kosztuje?

Tymczasem, jeśli chodzi o adopcję kociaka – w przeciwieństwie do psów – ta pierwsza raczej jest bezpłatna. Ponieważ jednak każda fundacja ma własne procedury, warto przed procesem sięz nimi zapoznać. Jeśli jednak jakaś placówka wymaga opłaty adopcyjnej – ta jest raczej symboliczna i pokrywa tylko niewielki ułamek kosztów utrzymania zwierzaka czy przeprowadzonych zabiegów. 

Zanim jednak jesteś pewien, że chcesz adoptować bezdomniaka musisz rozpatrzyć wszystkie plusy i minusy. Weź pod uwagę przede wszystkim nakład czasu, który będziesz musiał mu poświęcić. Kot nie potrzebuje, co prawda, wyprowadzania na spacer, ale to nie oznacza, że będzie tylko dodatkiem do Twojego mieszkania… 

Jeśli zostawisz nowego pupila samopas może przecież zachowywać się tak, jak Tobie to nie odpowiada. 

Nie zapomnij także o kosztach utrzymania zwierzęcia, które będziesz musiał dodać do miesięcznego budżetu. Upewnij się, czy będzie miał kto opiekować się zwierzakiem, jeśli Ty zachorujesz, albo będziesz musiał wyjechać.

Co więcej, na obecność nowego futrzaka zgodzić się muszą wszyscy domownicy. Warto więc wykluczyć alergie, które także są częstym powodem oddawania kociaków do schronisk.

Proces adopcyjny

Tymczasem, jeśli chodzi o sam proces – możesz już kontaktować się z wybranym przytułkiem. Podjąłeś decyzję? Przeanalizowałeś wszystkie za i przeciw? Czas więc najwyższy na to, by podjąć się pierwszej rozmowy z przedstawicielami placówki.

W efekcie, będziesz zmuszony przejść, swego rodzaju, przesłuchanie. Pytania ze strony pracowników mogą wprawić Cię w zdumienie. Co ciekawe, nie wynika to zupełnie ze złej woli – wręcz przeciwnie. Tak właśnie przejawia się profesjonalizm opiekunów, którzy chcą mieć pewność, że ich podopieczny nie zostanie wydany w złe ręce. 

Dlatego też, pierwszy kontakt z potencjalnym adoptantem musi dać pewność opiekunom, że to Ty właśnie jesteś w stanie zaopiekować się kotem.

Jednak, jak się okazuje, adopcja kota jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż adopcja psa.

W porównaniu z tą drugą z kolei – adopcja kota jest łatwiejsza przede wszystkim jeśli chodzi o kota domowego, który nie będzie wychodził na zewnątrz. Wówczas nie musisz spełnić aż tak wysokich wymagań.

W efekcie, przygarniając kociaka musisz pamiętać, że taki pupil często już wiele przeszedł w życiu. Nie powinieneś więc narażać go na dodatkowy stres.

Co ciekawe, przed adopcją warto także sprawdzić, czy wyposażenie mieszkania nie kryje zagrożeń. A więc czy sprawnie zabezpieczyłeś na przykład balkon i okna. Trzeba przecież unikać pozostawiania choćby uchylonych okien – to śmiertelna pułapka!

kot adopcja

Stan zdrowia kota po adopcji

Tymczasem, jeśli chodzi o wydawane zwierzęta – te zawsze są zdrowe, a przynajmniej – gruntownie przebadane i uznane za zdrowe. 

Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy oddawane koty znajdują się w trakcie leczenia. Wówczas adopcja jest możliwa wyłącznie pod warunkiem dalszego kontynuowania leczenia pod ścisłym okiem lekarza weterynarii.

💡CIEKAWOSTKA💡

W większości koty, które idą już do nowego domu są już wykastrowane.

Co decyduje o adopcji?

Podejmując decyzję, że adopcja kota będzie miała miejsce – wielu z przyszłych właścicieli kieruje się przede wszystkim wyglądem mruczka. Ważniejsze są jednak przecież inne czynniki. Na przykład:

 • wiek,
 • płeć,
 • charakter i usposobienie,
 • bagaż doświadczeń,
 • dotychczasowe przyzwyczajenia.

Więc jakiego kota adoptować?

Od wieku kota zależy jego aktywność czy ochota do zabawy i interakcji z Tobą. Płeć z kolei decyduje o skłonnościach, na przykład do znaczenia terenu czy walk terytorialnych. Kot, który wcześniej wychodził na zewnątrz w nowym domu także musi mieć możliwość korzystania z otoczenia.

W międzyczasie, co pewnie wiesz, bagaż negatywnych doświadczeń także nie jest obojętny. Straumatyzowany kot potrzebuje przecież doświadczonego opiekuna, który pomoże mu przezwyciężyć pewne rzeczy.

Jednak zaletą adopcji jest to, że możesz podpytać dotychczasowych opiekunów i wolontariuszy o to, jak sobie radzić i na co zwracać uwagę.

Kociak czy kot – jaki wiek jest najodpowiedniejszy, by przyjąć mruczka pod dach?

W społeczeństwie panuje przekonanie, że najlepiej jest przygarnąć kota, który jest młody. To z jednej strony prawda – kot bez tragicznej przeszłości przecież zdecydowanie sprawniej podda się asymilacji w nowym środowisku. W efekcie, łatwiej będzie Ci przyzwyczaić go do zasad panujących w Twoim domu. Z kolei dorosłe koty mogą być nieco nieufne i trzymać dystans, ale także z biegiem czasu się dostosują.

Co ciekawe, o ile zalety przygarnięcia małego kota są raczej oczywiste – pozytywne aspekty wyboru starszego kota mogą być nieco bardziej tajemnicze.

Zalety adopcji starszego kota

💚 małe ryzyko niespodzianek – wolontariusze już znają charakter znajdujących się tam kotów. Te z kolei mają już całkiem ukształtowane usposobienie, a pracownicy schronisk są przecież odpowiedzialni za proces adopcji więc zwyczajnie poinformują Cię o wszystkich jego zaletach i wadach.
💚 uczucia grają pierwsze skrzypce – przecież taki kot po przejściach, bezdomny lub skrzywdzony, może być nieufny. W efekcie sam proces nawiązywania bliskiego kontaktu emocjonalnego i fizycznego może okazać się skomplikowany. Ale taki kociak, który pamięta złe momenty życia, odwdzięczy się dobremu opiekunowi ogromnym pokładem zaufania i uwielbienia.
💚 będziesz miał czyste sumienie – bo wszyscy marzą o małym kociaku. On jednak przecież i tak dorośnie, prawda? Wiek nie może więc być jedynym powodem odtrącenia kociej miłości. Dając szansę dojrzałym kotom na zaznanie szczęścia życia w prawdziwej rodzinie, nabierzesz pewności o słuszności swojej decyzji. 

adopcja kota

Adopcja kota rasowego – warto czy nie?

Powiedzmy sobie jednak wprost – koty dostępne w schroniskach to przede wszystkim dachowce. Jeśli jednak zastanawiasz się nad pozyskaniem kota rasowego – nie musisz szukać hodowli, bo przecież w placówkach tymczasowych także czasami pojawiają się takie osobniki. Musisz jednak sprawdzić strony schronisk i przeglądnąć dostępne tam kociaki.

Jeśli jednak pierwszym razem Ci się nie uda – nie poddawaj się. Warto regularnie sprawdzać katalog zwierzaków do adopcji. Równocześnie uzbrój się w cierpliwość, przede wszystkim wtedy, gdy masz na oku konkretną rasę.

Wciąż jednak masz szansę, bo statystyki pokazują, że liczba oddawanych do schronisk zwierząt  z roku na rok się zwiększa…

💡CIEKAWOSTKA💡

Najwięcej zwierząt trafia do schronisk w okresie wakacyjnym, kiedy właściciele pozbywają się problemu.

Każde schronisko przyjmie takiego nowego bezdomniaka. Nawet jeśli jest już przepełnione. Wówczas jednak oddeleguje je do innej placówki. Nie ma jednak możliwości, żeby taki kociak czy psiak pozostawiony został sam sobie.

Dlaczego kot traci dom?

Powodów jest kilka. Mogą one, oczywiście, być dla Ciebie niezrozumiałe, bo dla nas także są… Jednak tak, niestety, często się dzieje. A więc na przykład:

 • nie ma opiekuna na wakacje, 
 • kociak niszczy meble czy załatwia potrzeby fizjologiczne poza kuwetą,
 • jeden domownik nie akceptuje zwierzaka,
 • okazuje się, że ktoś w domu ma alergię na kocią sierść,
 • kot nie chce się podporządkować i jest nieposłuszny,
 • właściciel chce jednak mieć w domu kota rasowego, a nie dachowca,
 • kot nie jest już małym, rozkosznym kociakiem, a dorosłym kotem.

I mimo, że osobiście części z tych punktów nie rozumiemy – chcemy Ci też podpowiedzieć jak oddać kota do adopcji. Dlaczego? Ano, przede wszystkim dlatego, żeby biedny czworonóg nie tułał się po wsi, czy osiedlu.

Postępowania w przypadku oddania kota do adopcji

 1. Osobiste odwiedziny w schronisku.
 2. Wypełnienie podania powodu oddania kota.
 3. Pisemne zrzeczenie się praw do kota,
 4. Przedstawienie dokumentacji medycznej, jeżeli kot taką posiada,
 5. Wypełnienie ankiety szczegółowej.

Czasami trzeba jeszcze dokonać skromnej opłaty za oddanie takiego kociaka do schroniska. To jednak zależy od placówki.

Już po tym, jak kot trafi do schroniska – otrzymuje swego rodzaju chip. Jeśli stan zdrowia takiego zwierzęcia jest nieznany – kot poddawany jest kwarantannie. Przede wszystkim dlatego, że w schronisku przecież zdecydowanie szybciej przenoszone są wszelkie choroby.

Dodatkowo, jeśl kot nie ma karty szczepień – jest także zabezpieczany przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie, a także odrobaczony i odpchlony.

orange tabby cat

Schroniska dla kotów w Polsce

W Polsce mamy już kilkaset schronisk dla zwierząt domowych. Na pewno więc spokojnie znajdziesz kilka w Twojej okolicy. 

Do największych należą:

Warszawa:

Schronisko „Na Paluchu”
Koci Azyl w Konstancinie
Fundacja Znajdki
Fundacja Zwierzokracja

Poznań i okolice:

Schronisko dla zwierząt w Poznaniu
Fundacją dla Zwierząt Animalia
Stowarzyszenie Kocia Polana

Kraków:

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami
Oaza dla zwierząt Mielec
Krakowska Fundacja Pomocy Zwierzętom „Stawiamy na Łapy”

TRÓJMIASTO:

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt – Ciapkowo
Pomorska Fundacja Bracia Mniejsi

WrocŁaw:

Schronisko dla Bezdomnych Zwierzat we Wroclawiu
Schronisko dla Bezdomnych Zwierzat we Wroclawiu -Schroniak

gray cat under white pillow

Warto jednak sprawdzać te mniejsze placówki, które często mają porównywalną liczbę zwierzaków. A ponieważ znajdują się w mniejszych miejscowościach – cieszą się także zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem. Takie placówki niczym przecież nie odbiegają od największych schronisk, jeśli chodzi o jakość zwierzaków. Spokojnie możesz więc szukać w nieco mniejszych miejscach.

A ponieważ sytuacja bezpańskich zwierząt jest w Polsce bardzo trudna, a stan finansowy schronisk i fundacji dramatyczny – możesz pomóc. 

Każda taka pomoc jest na wagę złota. Nie musisz od razu adoptować zwierzaka, i będziemy to powtarzać do znudzenia! Placówki potrzebują różnych innych form pomocy. Jeśli jesteś chętny, oprócz wsparcia finansowego możesz zgłosić się do wybranej placówki i… Zwyczajnie zapytać czego potrzebują!

Jeśli jednak chodzi o adopcję – adoptując kota z przytułku nie tylko odmieniasz jego los, ale przede wszystkim właśnie wspierasz także przepełnione placówki.

Czytaj też: PIES NIE CHCE JEŚĆ SUCHEJ KARMY – CO ROBIĆ?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348