Alergia na psa – jakiego czworonoga wybrać?

A

Prawdy są, jak to mówią, trzy: cała prawda, półprawda i… raczej nie prawda. Dlatego też to właśnie nam przypadło w zaszczycie przedstawić Wam tę pierwszą. Otóż… nie ma psa, który w stu procentach jest bezpieczny dla alergika. Alergia na psa to styl życia, a nie przypadłość… Warto jednak zaznaczyć jedno!

Istnieją czworonogi, które na przykład gubią mniej sierści, a tym samym… uczulają nieco mniej!

Pamiętajmy także, że to, co określa się wynalazkiem pt. alergia na psa, tak naprawdę jest jedynie reakcją na gubiony przez psa naskórek i sierść. Tutaj znajdują się alergeny właśnie. Pytanie powinno więc brzmieć nieco inaczej – które rasy gubią najmniej sierści i są lepszymi towarzyszami alergików (i amatorów czystości w mieszkaniu/domu)? 

Czytaj też: POWITANIE Z PSEM – JAK PRAWIDŁOWO DAWAĆ ŁAPĘ?

Alergia na psa – do 7 ras sztuka!

W efekcie, przedstawiamy Wam aż siedem ras, które mogą uratować Waszą psychikę, gdy od zawsze marzycie o psiaku, a wszechświat stoi Wam na drodze…

? Po pierwsze: Maltańczyk. Pies – włos. Niby tak, a jednak.. jedwabiste białe włosy to nie typowa sierść. Rośnie on przecież przez całe życie, w efekcie czego… wymaga specjalnej pielęgnacji! 

 Alergia na psa maltańczyk

A ponieważ wypadanie włosów u nich jest raczej niespotykane – psy te należą do czworonogów, które niemal wcale nie linieją. Dlatego też Maltańczyk może okazać się rozwiązaniem w walce pt. alergia na psa i sierść na dywanie. Co ciekawe, warto zaznaczyć także, że włos tej rasy potrzebuje przede wszystkim czesania, kąpieli i nakładania odżywek! 

? CIEKAWOSTKA ? Jeśli nie zamierzasz bawić się  z psem w prezentacje na konkursach – spokojnie takiemu pupilowi można nieco skrócić futro.

? Po drugie: Bichon Frise. Brzmi tak, jakby nie uczulał? Bingo! Na pierwszy rzut oka, co prawda, wcale nie wygląda – jednak ma potencjał! Bichon frise to hybryda pudla, maltańczyka i barbeta. Szata to włos kręcony w drobne loczki i całkowity brak podszerstka. W efekcie – nie linieje.

 Alergia na psa

Co więcej, sama pielęgnacja takiego pupila jest jeszcze łatwiejsza! Trzeba jedynie pamiętać o regularnym szczotkowaniu, przynajmniej dwa razy w tygodniu. W międzyczasie także o regularnej kąpieli, która powinna być uskuteczniana raz na miesiąc. To ostatnie z kolei ma zapobiec tworzeniu się kołtunów. Z tego samego powodu oczywiście warto pupila strzyc co 2-3 miesiące.

Do zakichania jeden pies, czyli alergia na psa i pies pod dachem!

Tymczasem, lista dopiero się rozkręca. Czas na psa… nagiego!

? Nagi pies peruwiański. Chyba nikt nie ma w tym przypadku żadnej, nawet najmniejszej wątpliwości, że sierść nie sprawia trudności. Zarówno jeśli chodzi o nozdrza, jak i dywan. Co prawda, rasa czasami występuje w wersji z włosami. Tym razem jednak spieszymy z wyjaśnieniami i opisami opcji dla alergika.

 Alergia na psa

Otóż, skóra nagiego psa peruwiańskiego ma bardzo szeroką gamę umaszczenia: czarne, czekoladowe, szare, łaciate a nawet płowe. Dodatkowo – osobniki te nie mają okrywy włosowej, dlatego też w chłodniejsze dni dobrze jest chronić go przed zimnem, na przykład ubrankiem. 

A ponieważ nagi pies jest niemal nagi… szczotkowanie i inne tego typu kosmetyczne zabiegi nie są konieczne! Jedyne o co trzeba dbać to smarowanie kremem nawilżającym i kremem z filtrem.  

Warto jednak w międzyczasie mieć na uwadze, że wciąż alergeny występują – w naskórku psa. Alergia więc, zdecydowanie w mniejszym stopniu, ale może się pojawić. Główną zaletą i podpunktem na liście “ZA” jest jednak fakt, że takiego czworonoga można.. bardzo szybko wykąpać!

? Lagotto Romagnolo. Brzmi iście włosko! Bujna sierść może Cię zmylić, jednak poza regularnym kąpaniem, strzyżeniem i czesaniem – nie wymaga człowieka bez alergii. 

Lagotto kocha wodę, co zdecydowanie ułatwia nam proces pielęgnacji. Jednak warto mieć na uwadze, że rasa lubi się filcować – chodzi oczywiście o sierść. W efekcie, najlepszym wyjściem jest tutaj rozczesywanie sierści. I to najlepiej nawet kilkugodzinne!

 Alergia na psa

? Wywęszyliśmy dla alergików jeszcze jedną wersję psiaka – tropiciela i węszyciela! West Highland Terrier. Rozpiera go energia, dlatego wszędzie go pełno, jednak ma właściwości hipoalergiczne. 

? CIEKAWOSTKA ? Jest jeden haczyk – pielęgnacja, która z kolei wymaga zdecydowanie bardziej profesjonalnej opieki i fachowego podejścia. Co ciekawe, to także rasa, która raz na 2-3 miesiące potrzebuje trymowania, czyli usuwania martwego włosa. 

Alergia na psa hartuje ducha?

Kto to wie!? My jednak wiemy jedno: kolejnym w zestawieniu jest właśnie chart! 

? Dumny i pełen wdzięku Chart Afgański sprawia wrażenie eleganckiego. To oczywiście za sprawą jego długiego włosa. Z kolei jeśli ten już wypadnie – jest niezwykle miękki i łatwo daje się nabrać. Dlatego też rasa nie utrudnia otrzymania domu. 

 Alergia na psa

? CIEKAWOSTKA ? Chart Afgański nie ma podszerstka, ale jego okrywa włosowa wymaga systematycznej pielęgnacji – włosy lubią się kołtunić.

? Yorkshire Terrier – drobny, mały i.. blokowy piesek! Jednak w jego przypadku pozory mogą mylić. To przecież psy, w których drzemie myśliwska natura i.. nie wahają się jej pokazać! Te czworonogi mają bardzo długą i delikatną sierść, która zdecydowanie bardziej niż sierść przypomina.. ludzkiego włosa. W efekcie – znów będziemy się powtarzać, ale pielęgnacja to podstawa.

 Alergia na psa

Zestawienie niestety dobiegło końca. Jednak szczerze wierzymy, że nieco rozjaśniliśmy Wam sprawę! Zwłaszcza Wam, amatorom czworonogów, którzy na samą myśl o psach zaczynają kichać! 

Alergeny znajdują się przede wszystkim w naskórku – zawsze więc w jakimś stopniu pupil będzie je wytwarzał… Jednak jeśli chcemy ograniczyć ryzyko – warto przemyśleć psa, którego włosy właśnie z natury są bardziej włosiem, niż sierścią. 

Czytaj też: SPACER Z PSEM – JAK ROBIĆ TO… PRAWIDŁOWO?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
[email protected]
(+48) 736-438-348