Co zrobić z psem, który ugryzł dziecko?

C

Ugryzienie psa jest tematem bardzo trudnym. Trzeba zdecydowanie szybko reagować! Należy się, co więcej, liczyć także z konsekwencjami prawnymi, jeśli Twój pies ugryzł obcego. Warto więc wiedzieć co zrobić z psem, który ugryzł dziecko?

Co zrobić po ugryzieniu w ogóle? Jak pracować z psem przejawiającym zachowanie agresywne? Zobacz kilka porad!

Czyatj też: ZDROWIE KOTA – 10 SYGNAŁÓW, KTÓRE POWINNY WZBUDZIĆ TWOJE ZAINTERESOWANIE

Panie, on nie gryzie! co zrobić z psem, który ugryzł dziecko, dorosłego, przechodnia czy rodzinę?

Jeśli chodzi o pogryzienie przez psa – możesz się z nim zetknąć zarówno, jako ofiara, świadek czy opiekun zwierzęcia, które zaatakowało. Zdarza się także, że… ugryzie Cię własny pies!

Albo – co ważniejsze – ugryzie dziecko! Mimo że mamy szczerą nadzieję, że nigdy się tak nie wydarzy i nie staniesz twarzą w twarz z taką sytuacją – warto wiedzieć, co zrobić z psem, który ugryzł dziecko, dorosłego, przechodnia czy rodzinę?

Jakie konsekwencje prawne niesie za sobą takie zdarzenie?

A co najważniejsze – jak pracować z psem, który dopuścił się już takiego wydarzenia?

Ugryzienie psa jest tematem bardzo trudnym. Trzeba zdecydowanie szybko reagować! Należy się, co więcej, liczyć także z konsekwencjami prawnymi, jeśli Twój pies ugryzł obcego. Warto więc wiedzieć na przykład co zrobić z psem, który ugryzł dziecko? Co zrobić po ugryzieniu w ogóle? Warto też zastanowić się, jak pracować z psem przejawiającym zachowanie agresywne.

Pierwsza pomoc, czyli co zrobić gdy pies już ugryzie?

Okazuje się, co pewnie nie jest dla Was żadną tajemnicą, że pierwsza pomoc jest bardzo istotna, gdy już dojdzie do ugryzienia. W pierwszej kolejności trzeba koniecznie podjąć się dezynfekcji rany i płukania jej, a także  – założenia jałowego opatrunku, który zabezpieczy się bandażem.

Z kolei jeśli taka rana jest głęboka i rozległa, a co ważniejsze – sprawia ból – trzeba koniecznie udać się na pogotowie. Niech lekarz sam zdecyduje, jakie kroki podjąć dalej. Być może potrzebne będzie nawet szycie, podanie zastrzyku przeciwtężcowego czy antybiotyku.

Co więcej, wizyta na SORze jest także wskazana wtedy, gdy rana jest powierzchniowa, ale nie znasz psa, który ugryzł Ciebie albo dziecko, lub wiesz, że nie był szczepiony. Niewykluczone, że otrzymasz szczepionkę przeciwko wściekliźnie właśnie.

Równocześnie nie możesz zapomnieć o codziennej pielęgnacji rany, by zapobiec rozwojowi infekcji oraz przyspieszyć gojenie. Odpowiednia pielęgnacja zmniejsza również ryzyko powstania blizny. Najważniejsze jest jednak, by stosować się do zaleceń lekarza.

Konsekwencje prawne

Jeśli z kolei Twój pies ugryzł obcego, musisz się liczyć z konsekwencjami prawnymi. W efekcie artykułu 431 kodeksu cywilnego jasne jest jedno:

Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy zabłąkało się lub uciekło (…). 

Równocześnie artykuł 77 kodeksu wykroczeń mówi nam, że:

Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Co za tym idzie – musisz liczyć się z tym, że odpowiesz zarówno za szkody materialne, jak i niematerialne wyrządzone przez psa. A więc w efekcie podejmiesz się finansowego wynagrodzenia zarówno zniszczonych ubrań ofiary, zepsutego zegarka czy opieki lekarskiej i wydanych środków na leczenie.

Jak zapobiegać pogryzieniom psa?

Co zrobić z psem, który ugryzie dziecko czy dorosłego to jedno. Jednak kolejnym, jeszcze ważniejszym, punktem do rozważenia jest kwestia tego, jak w ogóle zapobiegać takim sytuacjom? Gdy w grę wchodzi choćby lekkie ugryzienie warto zrobić wszystko, by go uniknąć. Od czego więc trzymać się z daleka?

Jeśli jesteś w sytuacji zagrożenia – opanuj ruch i nie uciekaj przed psem. To normalne, że się boisz, więc ukucnij i zasłoń dłońmi kart. Ramiona z kolei muszą ciasno przylegać do Twojej szyi, ponieważ łokcie dobrze ochronią wtedy twarz.

Po drugie – unikaj każdego gwałtownego ruchu, bo niektóre psy traktują je jako wyzwanie. Co ważne, czasami nawet za ów wyzwanie stawiają sobie kontakt wzrokowy, inne z kolei mogą mieć złe wspomnienia na przykład z uniesioną ręką.

Po trzecie – szanuj prośby opiekuna, zwłaszcza te, które mówią o nie zbliżaniu się do psa.

Niebagatelne jest także to, byś nie przeszkadzał psu w jedzeniu, albo spaniu.

Czytaj też: SYLWESTER LAST MINUTE, CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO SYLWESTRA?

Ugryzienie psa jest tematem bardzo trudnym. Trzeba zdecydowanie szybko reagować! Należy się, co więcej, liczyć także z konsekwencjami prawnymi, jeśli Twój pies ugryzł obcego. Warto więc wiedzieć na przykład co zrobić z psem, który ugryzł dziecko? Co zrobić po ugryzieniu w ogóle? Warto też zastanowić się, jak pracować z psem przejawiającym zachowanie agresywne.

Czy kaganiec to dobre rozwiązanie?

Jeśli jesteś właścicielem psa, który całkiem silnie reaguje na przechodniów, albo już kogoś ugryzł – koniecznie zaopatrz się w kaganiec. Musisz tutaj rozważyć jednak odpowiedni model i rozmiar. Od lat jednak popularne są najbardziej te koszykowe wersje wykonane z metalu, plastiku albo skóry. Opiekunowie czasami boją się zakładać taki wynalazek w zimie, ponieważ metalowe elementy różnie reagują na mróz. Jednak spokojnie – nie ma tutaj żadnych obaw, bo producenci doskonale zabezpieczają te fragmenty uprzęży.

Jeśli z kolei Twój pies woli nieco lżejsze rozwiązania możesz spokojnie wybrać kaganiec nylonowy. W efekcie siatkowej wstawki zapobiegniesz problemom z krążeniem oraz poprawisz wymianę ciepła.

Sam kaganiec nie tylko zapobiega pogryzieniom, ale także uniemożliwia zjadanie śmieci czy resztek pożywienia podczas spaceru. Ważne jednak jest to, by nie traktować kagańca jako kary, a wręcz przyzwyczajać psa do jego noszenia. 

Co zrobić z psem, który już ugryzł dziecko albo dorosłego?

Praca z psem, który wykazuje takie agresywne zachowania albo już ma na swoim koncie pogryzienie nie jest łatwa. Niestety, czasami nawet nieświadomie wyzwalamy w czworonogu reakcję, która jest uznawana jako agresywna. Może wynikać na przykład z chęci  bronienia swojego właściciela.

Najważniejsze jest więc to, by nie reagować złością, mimo że czasami jest to bardzo trudne. Początkowo karanie może sprawiać jedynie, że agresja się stłumi. Jednak to tylko pozory, bo w efekcie może dojść nawet do eskalacji przeżyć i zdecydowanie większego wybuchu agresji. A tego przecież byśmy nie chcieli.

Twoim zadaniem jest więc przede wszystkim rozpoznanie i eliminacja bodźca, który ostatecznie wywołuje agresję. Ponieważ jest ona najczęściej efektem strachu albo zagrożenia, musisz pracować z psem nad łagodzeniem bodźców. Niestety, często taką przyczyną jest na przykład człowiek, który nie rozumie psich sygnałów ostrzegawczych.

Z kolei jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie stawić czoła takiej agresji czworonoga – koniecznie skonsultuj się z behawiorystą, który osobiście oceni sytuację. 

Ugryzienie psa jest tematem bardzo trudnym. Trzeba zdecydowanie szybko reagować! Należy się, co więcej, liczyć także z konsekwencjami prawnymi, jeśli Twój pies ugryzł obcego. Warto więc wiedzieć na przykład co zrobić z psem, który ugryzł dziecko? Co zrobić po ugryzieniu w ogóle? Warto też zastanowić się, jak pracować z psem przejawiającym zachowanie agresywne.

Jak pies komunikuje strach?

Otóż okazuje się, że zwierzę daje nam znać o tym, że się boi nie tylko warczeniem, ale także gamą znaków mowy ciała. Na przykład:

  • odwracaniem głowy,
  • mrużeniem oczu,
  • intensywnym ziewaniem,
  • zastygnięciem w bezruchu,
  • machaniem ogonem, nieco bardziej sztywno i powoli niż zazwyczaj.

W efekcie, bardzo ważne jest, by nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze na linii pies-człowiek. A co za tym idzie – dawać sobie jednoznaczne znaki i komunikaty.

Ugryzienie psa budzi zawsze bardzo dużo emocji. Niejednokrotnie już słyszałeś o doniesieniach medialnych na temat takich zdarzeń i – mimo że nie uda nam się uniknąć całkowicie takich wypadków – można spokojnie zminimalizować ryzyko!

Pamiętaj też, że nawet lekkie ugryzienie przez psa może przysporzyć sporych problemów – zarówno poszkodowanemu, jak i opiekunowi. 

Czytaj też: JAK WYGLĄDA ŻYCIE Z PSEM GŁUCHONIEMYM?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348