Pomysły na zabawy z kotem

P

Czy znasz swojego kociaka? To, co prawda, bardzo proste pytanie, ale… Czy aby napewno? Regularne zabawy z kotem to podstawa budowania relacji z czworonogiem. Kociak, poza miseczką i kuwetą, potrzebuje do pełni szczęścia także aktywności.

Niestety wciąż są postrzegane jako niezależne, a co za tym idzie – poza karmieniem i dbaniem o zdrowie takiego kota – zabawa w zasadzie nie istnieje. Niewiele kotów bawi się jednak zabawkami samodzielnie, większość z nich potrzebuje do tego człowieka! Zabawka przecież musi się ruszać, a już najlepiej jeśli rusza się w efekcie połączenia z ludzką ręką!

Co ciekawe, niektóre koty lubią wędki, inne – myszki o zapachu kocimiętki, a jeszcze inne… Wolą obserwację. Koty, tak jak my, są zdecydowanie inne od siebie. Jakim typem jest Twój kot? Jakie zabawy z kotem powinieneś uskuteczniać, żeby zapewnić mu pełną rozrywkę?

Podstawą dobrej zabawy jest rozpoznanie potrzeb kota i próba spojrzenia na świat kocimi oczami! A co ważniejsze – wygospodarowanie czasu na ów aktywność z kociakiem.

Czytaj też: SYLWESTER LAST MINUTE, CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO SYLWESTRA?

Czy znasz swojego kociaka? To, co prawda, bardzo proste pytanie, ale… Czy aby napewno? Regularne zabawy z kotem to podstawa budowania relacji z czworonogiem. Kociak, poza miseczką i kuwetą, potrzebuje do pełni szczęścia także aktywności.

Pomysły na zabawy z kotem – drapieżnik

Tymczasem, czy wiesz, że kot w warunkach naturalnych potrafi polować nawet kilkadziesiąt razy dziennie? Większość takich akcji kończy się jednak niepowodzeniem, dlatego w domowych warunkach kot może… Nie dać zaspokoić swoich potrzeb łowieckich! Zwłaszcza jeśli nie poświęcisz na to wystarczająco dużo czasu.

Czytaj też: KOMUNIKACJA U PSÓW: JAK ZE SOBĄ ROZMAWIAJĄ?

A jak pewnie się domyślasz – im więcej czasu poświęcisz, tym Wasza relacja będzie lepsza. 

Nikogo przecież nie dziwi, że gdy mamy w domu psa – trzeba znaleźć dla niego czas. Jednak konieczność zabawy z kotem budzi nieco więcej zdumienia. Koty, mimo że od dawna towarzyszą nam w życiu codziennym – nie straciły swoich drapieżnych zapędów. Mechanizm zachowań łowieckich wciąż istnieje, a to z kolei sprawia, że… Kot pozostaje aktywny nawet w warunkach domowych.

Jeśli chodzi już stricte o zachowania łowieckie – kociak rozwija je już za małości. W towarzystwie matki i rodzeństwa uczy się przecież zasad polowania. Matka przynosi najpierw martwe ofiary, a później jedynie półżywe, by nauczyć kociaki, jak się z nimi obchodzić. 

Kociak musi więc wiedzieć, co zrobić, by móc zajać się sam sobą. Dlatego też w dorosłym życiu kontynuuje intensywne treningi.

Nie ma się więc czemu dziwić, żę szloane skoki po meblach, dzikie gonitwy po firankach i pozorowane walki to codzienność. Dorosłe koty z reguły pacyfikują takie zapędy maluchów i jest to zupełnie normalne zachowanie, bo tak kociak uczy się, gdzie przebiega granica. Co więcej – wie, gdzie przebiega cienka granica między zabawą a zadawaniem bólu.

Czytaj też: ZDROWIE KOTA – 10 SYGNAŁÓW, KTÓRE POWINNY WZBUDZIĆ TWOJE ZAINTERESOWANIE

Czy znasz swojego kociaka? To, co prawda, bardzo proste pytanie, ale… Czy aby napewno? Regularne zabawy z kotem to podstawa budowania relacji z czworonogiem. Kociak, poza miseczką i kuwetą, potrzebuje do pełni szczęścia także aktywności.

Spójrz na świat jak kot!

Do polowania kociak ma całkiem spore narzędzia. Po pierwsze doskonałe zęby, a po drugie – pazury i wzrok! Ten ostatni potrafi poradzić sobie nawet w ciemności. 

Dodatkowo, kot na zawołanie zamiera w bezruchu w totalnej ciszy, czekając na dogodny moment do ataku. Podczas planowania seansów zabawy trzeba wziąć to pod uwagę.

Kociak mieszkający w domu nie musi przecież eksplorować otoczenia w poszukiwaniach jedzenia. Ma je w misce. Aktywność więc – jak widać, drastycznie się obniża. Nie znika jednak potrzeba zaspokojenia instynktu polowania, a brak zaspokojenia tej potrzeby może powodować naprawdę wiele problemów. Na przykład czajenie się na człowieka, atakowanie rąk i stóp, wokalizowanie czy kradzież jedzenia.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że sama piłeczka czy myszka niekoniecznie zaspokoi wszystkie potrzeby.

Co jednak zrobić, by mieć pewność, że zabawy z kotem są odpowiedni i dają mu to, czego oczekuje? Przestrzegaj kilku punktów!

💚To kot ma się dobrze bawić! Poświęć czas na rzucanie kotu myszki, ale weź pod uwagę, że jeśli akurat chce się bawić wędką to nie będzie jedyne rozwiązanie. Zabawa ma być dla kota!

💚Istnieją koty, dla których obserwacja poruszającego się obiektu to już zabawa. Musisz wziąć to pod uwagę jednak tak naprawdę – takich kociaków jest mniejszość. 

💚Zabawka musi się ruszać. Dlaczego? Ano dlatego, że ofiara ucieka i w tym cała przyjemność, by ją gonić!

💚Zabawy z kotem są bardzo intensywne ale raczej krótkie. W efekcie wystarczy, że poświęcisz 5-10 minut dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Wówczas kot jest najbardziej aktywny.

💚Daj kotu wygrać! Niech to on właśnie szaleje z zabawką, którą upolował. Miej też na uwadze, że kot poluje po to, by zjeść.. Po zabawie należy mu dać jedzenie. 

Czytaj też: PIERWSZA WIZYTA Z PSEM U GROOMERA

brown tabby cat on white textile

Zabawy z kotem – czym się bawić?

Wybieraj zawsze to, czym kot się chce bawić. Musisz jednak koniecznie wybierać te, które są odpowiednie w kontekście bezpieczeństwa – nie używaj gumek do włosów, nitek. 

Co ciekawe, jeśli kot lubi chwytać obiekt i kopać go tylnymi łapkami – zabawka musi być odpowiednio duża. 

💡Ciekawostka💡

Wędki to zabawki dystansowe, a więc przedmioty lubiane przez większość kotów. Kot skupia się na zabawce, ma w międzyczasie zdecydowanie satysfakcjonującą przestrzeń do gonienia i szaleństw. W międzyczasie Ty z kolei nie martwisz się, że może Cię przypadkowo skaleczyć. 

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348