Czy pies może jeść orzechy?

C

Przede wszystkim, gdy chcemy nagrodzić pupila zastanawiamy się, jaka przekąska będzie dla niego odpowiednia? Jedną z możliwości są… Orzechy! Jednak – zanim podasz je pupilowi – musisz się dowiedzieć, czy pies może jeść orzechy?

Czy aby nie istnieją odmiany, których zjedzenie może skończyć się tragicznie? Orzechy to temat bardzo ciężki do zgryzienia, ponieważ są uczulające! Warto więc podchodzić do podawania psom takich produktów bardzo, bardzo ostrożnie!

Przede wszystkim, gdy chcemy nagrodzić pupila zastanawiamy się, jaka przekąska będzie dla niego odpowiednia? Jedną z możliwości są… Orzechy! Jednak - zanim podasz je pupilowi - musisz się dowiedzieć, czy pies może jeść orzechy?

Czy pies może jeść orzechy?

Jeśli podajesz psu przekąski – on, najczęściej, próbuje. I słusznie! Kto normalny odmawia smaczków!? No, właśnie! Przekąską mogą wydawać się właśnie orzechy, jednak – czy pies faktycznie może je jeść? 

💡Ciekawostka💡

Fakt, że coś smakuje psu nie oznacza, że wpływa korzystnie na jego zdrowie.

Otóż, okazuje się, że niektóre z odmian są szkodliwe dla psiaków. I nie jest to tylko kwestia tego, czy pies lubi, czy nie lubi smaku orzechów. 

Pies ma zaufanie do opiekuna, co za tym idzie – to tylko od Ciebie zależy, jak dobierzesz smakołyki. Zwierze nie wie przecież, co jest dla niego dobre! Co więcej – jego zdrowie i szczęście zależy od Ciebie właśnie. Orzechy z kolei nie należą do tego grona, które dba o dobre samopoczucie czworonoga. 

Mimo, że orzechy są zdrowe dla człowieka – nie stanowią najlepszej alternatywy smaczków dla psa. Jeśli więc chcesz nagrodzić psa – lepiej zaproponuj mu gotowe przekąski dedykowane jego gatunkowi! A co ważniejsze – przede wszystkim te, które posiadają wartości odżywcze niezbędne dla diety podopiecznego.

Czytaj też: ZDROWIE KOTA – 10 SYGNAŁÓW, KTÓRE POWINNY WZBUDZIĆ TWOJE ZAINTERESOWANIE

Jak orzechy wpływają na psa?

To doskonałe pytanie! Układ pokarmowy psa znacznie różni się od ludzkiego. Może Cię to zdziwić, może i nie – ale traktowanie psa tak, jak siebie może odwrócić się na niekorzyść. Zarówno psią, jak i Twoją. Wszystko dlatego, że orzechy zawierają bardzo duże ilości olejów, które z kolei u psa są przyczyną rozstroju żołądka. Czasami prowadzą nawet do bardzo poważnych dolegliwości jelitowych.

Pies też człowiek – czasem wymiotuje i cierpi z powodu biegunek. A to z kolei grozi osłabieniem organizmu, a co ważniejsze – nawet odwodnieniem! 

Wracając jednak do olejów – te mogą przyczyniać się nie tylko do problemów z trawieniem, ale także do zwiększania masy ciała. Orzechy są przecież wysokokaloryczne, a co za tym idzie – w trosce o kondycję psa – zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z takich przekąsek.

💡Ciekawostka💡

Część popularnych orzechów szkodzi zwierzętom po zjedzeniu ich w nadmiarze. Inne z kolei – okazują się szkodliwe, a nawet trujące, już w niewielkiej ilości.

Czy pies może jeść orzechy? Uważaj na makadamię!

Makadamia to główny rodzaj orzecha, który powinieneś omijać szerokim łukiem jeśli chodzi o karmienie psa. Są to egzotyczne, owalne orzechy – uznawane za bardzo zdrowe uzupełnienie ludzkiej diety. W zestawieniu z psim żołądkiem są jednak niesamowicie trujące i pod żadnym pozorem nie należy ich podawać zwierzęciu.

Co prawda dotychczas nie ustalono, jaka substancja, zawarta w makadamii, wpływa toksycznie na psy, ale wiadomo jedno. Zdecydowanie im nie służy. Równocześnie nie ma konkretnej ilości orzechów, która może wywołać objawy zatrucia, ponieważ psy wykazują odmienną tolerancję na te orzechy. To z kolei oznacza, że Twój pies może zatruć się równie dobrze trzema orzechami, jak i kilogramem.

Tymczasem, jeśli chodzi o same objawy – najczęściej pojawiają się w pierwszej dobie po ich spożyciu. Podopieczny może mieć nie tylko dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ale także na przykład:

  • problemy z chodzeniem,
  • podwyższoną temperaturę ciała, 
  • drżenie kończyn.

Przeważnie takie objawy mijają samoistnie w ciągu 48 godzin. Obserwując takie symptomy warto jednak skonsultować się z weterynarzem.

Przede wszystkim, gdy chcemy nagrodzić pupila zastanawiamy się, jaka przekąska będzie dla niego odpowiednia? Jedną z możliwości są… Orzechy! Jednak - zanim podasz je pupilowi - musisz się dowiedzieć, czy pies może jeść orzechy?


Czy orzechy włoskie to lepsza alternatywa dla psa?

Okazuje się, że nie tylko orzechy egzotyczne są szkodliwe dla zwierząt. Równie popularne odmiany orzechów, które znajdują się w naszych domach, mogą szkodzić psom. Jeśli więc sam podjadasz orzechy włoskie – lepiej trzymaj je z dala od psiaka.

Orzechy włoskie – wbrew pozorom – wywołują u psa bardzo często dolegliwości trawienne. Nie są jednak trujące, a jedynie ciężkostrawne. W efekcie – po spożyciu dużej ilości orzechów możesz szukać objawów. Jeśli jednak pies pokusił się o jednego czy dwa – zwykle nie ma powodu do zmartwień.

💡Ciekawostka💡

Pamiętaj jednak, że pies wrażliwy może doznać przykrych dolegliwości po spróbowaniu kilku sztuk. Najbezpieczniej jest więc w ogóle nie częstować pupila orzechami.

A co z orzechami laskowymi?

W domu masz pewnie także orzechy laskowe! Spożywamy je, co prawda, nieco rzadziej, jednak wciąż są bardzo ciekawym urozmaiceniem jadłospisu. W efekcie – w sklepach najczęściej pojawiają się jako forma przekąski, na przykład pokryte czekoladą.

Czy pies może jeść orzechy laskowe? Otóż – jeśli pupil spróbuje kilka sztuk – podobnie, jak w przypadku orzechów włoskich – nie masz się czym martwić. Jednak jeśli to standardowa przekąska pupila – należy natychmiast zrezygnować z takiej formy nagradzania. A przede wszystkim – jeśli podajesz psu orzechy w czekoladzie, która jest dla psów nieprzyswajalna!

Czytaj też: CO ZROBIĆ Z PSEM, KTÓRY UGRYZŁ DZIECKO?

Migdały i orzechy ziemne

Wiem, że zaczynam się powtarzać, ale – migdały i orzechy ziemne także nie są jednoznacznie trujące dla psa. Zjedzone w dużej ilości, jak każde, mogą powodować poważny rozstrój żołądka. Konieczne jest też zrezygnowanie całkowicie z orzeszków solonych!

czy pies może jeść orzechy

Jakie więc są najlepsze przekąski dla psów? 

Okazuje się, że poza uszczęśliwianiem zwierząt powinniśmy przede wszystkim dbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Niby każdy z nas to wie, a jednak – chętnie futrujemy psiaki różnymi wątpliwymi przysmakami. Chcąc obdarować pupila smakołykiem będącym równocześnie nagrodą – warto sięgnąć przede wszystkim po taką realnie dedykowaną dla niego.

Odstawmy więc wszelkie orzechy, czekolady czy inne przekąski, które są dla nas, ludzi, kuszące. Zamiast nich podaj kompanowi inną formę – na przykład gryzak do żucia. 

Czytaj też: JAK WYGLĄDA ŻYCIE Z PSEM GŁUCHONIEMYM?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348