Jak interpretować odgłosy kota?

J

Mruczenie i miauczenie to jest to, co kociarze kochają najbardziej. Okazuje się, że koty w swoim repertuarze mają bardzo bogatą paletę odgłosów. Potrafią je nie tylko stosować jako różne tonacje, ale także mruczą i jęczą. Jak interpretować odgłosy kota?

Czytaj też: CZY MÓJ PIES MA GORĄCZKĘ? JAK SPRAWDZIĆ PSIĄ TEMPERATURĘ?

Ogólne koty porozumiewają się za pomocą trzech sygnałów:

 • zapachowych – cechy charakterystyczne: znaczenie moczem, wydzielanie feromonów, niewyczuwalne dla ludzkiego nosa,
 • wizualnych – cechy charakterystyczne: mowa ciała, ciekawe ułożenie ogona, uszu czy wąsów,
 • dźwiękowych – cechy charakterystyczne:  miauczenie, mruczenie, jęczenie, prychanie, syczenie, warczenie.

💡Ciekawostka💡

Koty potrafią miauczeć bezgłośnie, jednocześnie otwierając pyszczek. Dzieje się to przede wszystkim wtedy, gdy kot miauczy w ultradźwiękach dla Twojego ucha. Kocie miauczenie występuje w częstotliwościach 45 HZ do 64 000 Hz. 

Faktem jest także, że koty w naturze wydają z siebie inne dźwięki niż inne udomowione zwierzęta. Kot żyjący z Tobą komunikuje się wyższą częstotliwością. Potrafi on także spostrzec, jak Ty reagujesz na te tonacje o różnych porach.

Równocześnie, trzeba zaznaczyć, że u kotów rozróżniamy rasy, które są mniej wygadane albo bardziej. Do tych komunikacyjnych należą na przykład koty bengalskie, tajskie, jawajskie czy syjamskie i reksy. 

Miauczenie to kocia mowa i sposób komunikacji między kotem dorosłym, a człowiekiem. Jedynie we wczesnym stadium życia kociaki miauczą i nawołują mamę. 

Mruczenie i miauczenie to jest to, co kociarze kochają najbardziej. Okazuje się, że koty w swoim repertuarze mają bardzo bogatą paletę odgłosów. Potrafią je nie tylko stosować jako różne tonacje, ale także mruczą i jęczą. Jak interpretować odgłosy kota?

Jak interpretować odgłosy kota – powody miauczenia 

Zapewne zauważyłeś, że Twój kot miauczy nie tylko w chwilach odprężenia, ale także domagając się uwagi. Dlatego ważne jest, byś poświęcił kotu swoją uwagę i starał się dojść do tego, co chce Ci przekazać. Przeważnie jest to właśnie kwestia chęci wzbudzenia zainteresowania. Innymi powodami jest na przykład:

 • przywitanie,
 • skarga,
 • prośba o pomoc,
 • podanie jedzenia,
 • stres,
 • ból,
 • starość,
 • utrata wzroku lub słuchu,
 • choroba,
 • ruja.

💡Ciekawostka💡

Istnieją także koty, które ogólnie bardzo mało miauczą. Wynika to przede wszystkim z ich charakteru, wieku czy natury. Są na przykład małe towarzyskie czy komunikatywne. Ich sposobem porozumiewania się z Tobą może być na przykład ocieranie się, wskakiwanie na kolana czy nieodstępowanie Cię na krok.

Dlaczego kot miauczy w nocy?

Tymczasem, jeśli Twój kot hałasuje w nocy – dzielisz los wielu właścicieli. Koty są aktywne przede wszystkim w nocy właśnie. W ciągu dnia przecież wiele śpią i odpoczywają, nabierając energii. Warto jednak znaleźć podłoże tego problemu – kot rzadko miauczy bez przyczyny. Jedynie próbuje Ci coś przekazać. W nocy może to być na przykład:

🐱nuda – pobaw się z kotem, nim położysz się spać, wypróbuj zabawki, które interesują Twojego kota, zorganizuj mu inteligentne zabawki,
🐱głód – poza porcją regularną, pozostaw niewielką ilość pożywienia w misce,
ból,
🐱samotność – zorganizuj towarzyszowi przyjaciela do zabawy! Może adopcja drugiego kota będzie odpowiednią alternatywą?
🐱strach – poświęć trochę więcej czasu kotu, nie zamykaj drzwi do sypialni, by czuł się pewniej.

Tymczasem, warto zaznaczyć, że przede wszystkim nocna cisza może sprzyjać trudnemu do zniesienia miauczeniu. Wówczas przecież nie ma innych bodźców rozpraszających uwagę. Z kolei oficjalny brak Twojej obecności przy kocie, brak zabaw i panująca ciemność mogą wywołać u mruczka niepewność i strach.

Czytaj też: POMYSŁY NA ZABAWY Z KOTEM

Jak interpretować odgłosy kota

Czy można oduczyć kota miauczenia?

Kot jest bardzo spostrzegawczy. Wie, testuje i zapamiętuje, jaka jest Twoja reakcja w poszczególnej sytuacji. Kota nie da się, co prawda, wytrenować tak, jak psa, możesz mu jednak wyznaczyć pewne granice.

Co możesz zrobić?

 • Praktykuj regularne pory karmienia.
 • Nie karć za miauczenie, to natura.
 • Zamontuj klapkę dla kota – synonim niezależności.
 • Czułość zawsze wtedy, jeśli kot się tego domaga.
 • Nagradzaj za dobre zachowanie – pogłaszcz go, rzuć smakołyk.

Jak interpretować odgłosy kota – Podsumowanie

To, jak interpretować odgłosy kota jest bardzo ważne w budowaniu relacji.

Jeśli zdecydowałeś się na mruczka – wziąłeś za niego odpowiedzialność. Jednym z wyzwań komunikacyjnych jest właśnie zrozumienie tej naturalnej czynności dla kota – mruczenia. Nie możesz, niestety, wymusić na nim zaprzestania miauczenia, ani go za to karcić. Jest to sposób porozumiewania się z Tobą, jako panem. 

Czytaj też: ZDROWIE KOTA – 10 SYGNAŁÓW, KTÓRE POWINNY WZBUDZIĆ TWOJE ZAINTERESOWANIE

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348