Jak przyzwyczaić psa do kota?

J

Pies i kot w jednym domu to dla wielu opiekunów synonim wojny domowej. Marzenie o polubownym rozwiązaniu tej relacji. Marzenie ściętej głowy. Wszak – burek i mruczek pod rękę raczej nie są spotykani. Ale to jednak bardzo mocno zakorzenione przekonanie, które… Nie zawsze się sprawdza! Istnieją domy, w których kot z psem żyją ze sobą całkiem dobrze! Jak jednak przyzwyczaić psa do kota i jak oswoić ich we wzajemnej relacji jeśli jednak z początku niespecjalnie przypadli sobie do gustu? Zobacz 10 prostych zasad kocio-psiego związku!

Czytaj też: CO ZROBIĆ Z PSEM, KTÓRY UGRYZŁ DZIECKO?

Pies i kot w jednym domu to dla wielu opiekunów synonim wojny domowej. Marzenie o polubownym rozwiązaniu tej relacji. Marzenie ściętej głowy. Wszak - burek i mruczek pod rękę raczej nie są spotykani. Ale to jednak bardzo mocno zakorzenione przekonanie, które… Nie zawsze się sprawdza! Istnieją domy, w których kot z psem żyją ze sobą całkiem dobrze! Jak jednak przyzwyczaić psa do kota i jak oswoić ich we wzajemnej relacji jeśli jednak z początku niespecjalnie przypadli sobie do gustu? Zobacz 10 prostych zasad kocio-psiego związku!

Jak przyzwyczaić psa do kota – czy to jest miłość czy to jest nienawidzenie?

Otóż, na pierwszy rzut oka kot z psem zawsze żyją źle. Jedno ucieka, drugie goni. Tak jest stworzony ten świat. Jednak, jak doskonale wiecie, żyć jak pies z kotem może spokojnie oznaczać coś innego! Kto się czubi, ten się lubi, prawda?

Okazuje się, że aby czworonożni współlokatorzy żyli zgodnie – trzeba zacząć od odpowiedniego przygotowania! Zaoszczędzi Ci to późniejszych problemów. Zdecydowanie łatwiej jest wprowadzić kota do psiego domu, niż odwrotnie. Pies – jako zwierzę stadne – z marszu akceptuje nowego mieszkańca, niż kot, który nie ma potrzeb społecznych interakcji. 

1️⃣ – zapachy i dźwięki

Pierwszy krok do zakochania psa i kota to oswojenie psa z zapachem kota i dźwiękami, jakie ten wydaje. A jest ich przecież całkiem sporo. Niech pies śpi na kocyku przesiąkniętym kocim zapachem, niech słucha odtwarzanych dźwięków miauczenia, mruczenia czy prychania. Równocześnie konfrontując psa z takimi bodźcami = pamiętaj, by podawać mu przysmaki! 

Jest to klasyczna metoda kondycjonowania, w efekcie której pupil będzie kojarzył takie bodźce z czymś pozytywnym. A co za tym idzie – lepiej podejdzie do nowego mieszkańca.

2️⃣ – rówieśnicy rozumieją się lepiej. Różnica wieku nie jest pożądana

Różnica wieku przeważnie rodzi problemy. Dokładnie tak samo dzieje się u zwierząt. Zdecydowanie lepiej komunikują się ze sobą te zwierzaki, które są w, mniej-więcej, swoim wieku. Starszy pies, który z natury chętniej śpi i potrzebuje spokoju – nie będzie najszczęśliwszy jeśli ciągle wokół niego będzie skakał młody kociak. Funkcjonuje to, oczywiście, w dwóch kierunkach. Jeśli masz więc w domu psiego dzieciaka – nie zabieraj się za adopcję dorosłego kota.

Ten związek się nie uda.

3️⃣ – czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał, czyli…

…zdecyduj się na przyzwyczajenie do siebie młodych zwierząt!

Kociak, który nie nabył jeszcze złych doświadczeń i szczeniak bez instynktu łowieckiego zdecydowanie szybciej się ze sobą zaprzyjaźnią. 

Zabawy i skłonność do psot zespalają młode czworonogi i pozwalają łatwiej znaleźć wspólny język. Niedoświadczony pies z kolei zareaguje na miauczącego współlokatora jak na każdą inną nowość.

A co za tym idzie – masz najmniejsze szanse na oswojenie zwierzaków ze sobą, gdy kot na widok psa nauczył się już ucieczki, albo pies namiętnie poluje na mruczki. Powiem Ci jedno – teraz to już bardzo, bardzo twardy orzech do zgryzienia. Czasami nawet niemożliwy.

4️⃣ – zmęcz zwierzaki przed spotkaniem

Jeśli przed Tobą jest pierwsza konfrontacja psa z kotem – warto wcześniej zadbać o sporą dawkę ruchu dla obojga. U znudzonego kota czy psa potencjał wszczęcia konfliktu albo stresu jest zdecydowanie większy niż u tych spełnionych i zadowolonych czworonogów. 

Zabierz więc psa na spacer i pobaw się z kotem, nim dojdzie do pierwszego spotkania!

5️⃣ – możliwość odwrotu

Zawsze – przede wszystkim  w początkach znajomości między psem, a kotem – nie może zabraknąć możliwości odwrotu z miejsca akcji. Warto więc przygotować kryjówki i miejsca, do których dostęp będzie miało tylko jedno z nich. Przeważnie – szybciej uda się to zorganizować w kontekście kota. Ten przecież z łatwością wdrapie się na meble, by uniknąć kontaktu z psem.

Temu drugiemu z kolei będzie trudniej schować się przed kotem, jednak dobrze jest wskazać mu jego ulubione posłanie. W bezpiecznej odległości każde z nich będzie mogło dojść do siebie, przemyśleć i przetrawić nowe doświadczenia.

6️⃣ – osobne miski

Tymczasem, warto też zaznaczyć, że bardzo ważnym aspektem poznawania może tutaj być miska! To o nią właśnie przeważnie toczą się walki. To te zasoby mogą poróżnić pupili. 

Osobne miski z kolei pozwolą nie tylko zapobiec kłótniom, ale także wykluczą nieodpowiednią dla danego gatunku dietę!

Przecież zarówno pies, jak i kot, powinni zjeść posiłek bez obawy, że zostaną go pozbawione. 

Co ciekawe, koty zwykle jedzą na raty, co oznacza, że…  pies nie będzie miał problemu, by na jeden raz pochłonąć wszystkich posiłków na raz.

7️⃣ – cierpliwość to klucz do poznania!

Okazuje się, że wszystkie triki poznawcze są niczym, jeśli nie potrafisz być cierpliwy!

To, jak przyzwyczaisz psa do kota, zależy w bardzo dużej mierze od Twojej dyscypliny i konsekwencji. Oswajanie takich zwierzaków ze sobą to długotrwały proces, a nie epizod i jeden odcinek.

W efekcie – naprawdę nie sposób zaprzyjaźnić ich w jeden dzień czy zupełnie bez przeszkód.

Nie staraj się więc niczego przyspieszać, nie wymuszaj nawiązania relacji. Zwierzęta przeważnie potrzebują bardzo dużo czasu, by wzajemnie się zaakceptować. 

8️⃣ – kocia i psia komunikacja: naucz się jej!

Jak przyzwyczaić psa do kota jeśli mają zupełnie inne podejście do komunikacji?

Mowa ciała bardzo się od siebie różni, dlatego też – by efektywnie oswoić kota z psem – powinieneś rozumieć obie strony. 

Z czasem pies nauczy się kociego języka, a kot zrozumie, co chce powiedzieć mu pies. Jednak początki znajomości będą usłane raczej nieporozumieniami. 

9️⃣ – wszystko małymi krokami

To one właśnie – małe kroki – przybliżą Cię do sukcesu! Chociaż nie możesz się pewnie doczekać doskonałej relacji i marzysz jednak o zgranej drużynie w domu – początki będą trudne. Nie ma się co łudzić, że będzie inaczej. Nie przyj do przodu, niczego nie wymuszaj.

Uzbrój się w cierpliwość, a co ważniejsze  rób wszystko, by na początku zapobiegać negatywnym doświadczeniom.

💡Ciekawostka💡

Aby wykluczyć, że pies ugryzie czy kot podrapie, umieść zwierzęta w pierwszych 2-3 dniach w osobnych pomieszczeniach, zmieniając jednak ich miejsce pobytu. 

🔟 – dbaj o bezpieczeństwo

Na koniec trzeba koniecznie zaznaczyć – pamiętaj o bezpieczeństwie zwierzaków! Możesz sięgnąć tutaj na przykład po specjalną bramkę, która w razie potrzeby odseparuje pupile od siebie. Taka bariera zapobiega przedostaniu się psa do kota i – co za tym idzie – niepożądanych działaniach.

Dla całkowitej pewności możesz psu założyć kaganiec, chwaląc psa, jeśli nie przejawia agresji. 

Czytaj też: ZDROWIE KOTA – 10 SYGNAŁÓW, KTÓRE POWINNY WZBUDZIĆ TWOJE ZAINTERESOWANIE

Jak przyzwyczaić psa do kota

podsumowanie

Jak przyzwyczaić psa do kota?

Jeśli konsekwentnie będziesz przestrzegał wymienionych reguł i – co za tym idzie – uzbroisz się w cierpliwość… Wspólna relacja kota z psem naprawdę jest możliwa!

Pamiętaj jednak, że niektóre psy antypatię do kotów mają naprawdę bardzo głęboko zakorzenioną. W efekcie – łowne psy mogą nigdy nie zaakceptować obecności kotów. A co ważniejsze – mogą przejawiać wobec nich bardzo agresywne zachowania. Co za tym idzie – czasami, niestety, lepiej całkowicie zrezygnować z adopcji kota. Albo, ewentualnie, skorzystać z pomocy psiego behawiorysty.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348