Łapy psa – kim tak naprawdę są?

Ł

Łapy psa mają własną osobowość, uczucia, kształty i myśli! Są jak nasze, ludzkie, stopy. Co więcej, podobnie jak one są także ważne dla jakości codziennego życia, a… bardzo łatwo to przeoczyć. Kim więc są łapy psa? Ale – tak naprawdę!

Przemierzamy cały świat – zarówno my, jak i psy! Noga do nogi i w drogę – czy to kamienistą, czy trawiastą, śnieżną i betonową. Wszystko sprawia, że doceniamy cud łap.

W efekcie, łapy psa pełnią wiele krytycznych funkcji. Takich, które my – ludzie – przeważnie uznajemy za oczywiste. Są stworzone przede wszystkim do chodzenia, biegania, aportowania a nawet… przybijania piątki! Jednak zawiłe działanie psich łap pomaga także w kontroli temperatury, czy zapewnia stabilność podczas lizania kości i zabawki!

Dodatkowo, łapy psa są także wskaźnikiem zdrowia czworonoga.

Jeśli śmierdzą, albo paznokcie są długie – mogą to być oznaki dolegliwości stóp.

Kim są łapy psa? 5 składników boskich

Tymczasem, jeśli mowa o samej budowie – te są całkiem podobne do naszych. Mięśnie, keratyna, kolagen, tkanka tłuszczowa, więzadła, ścięgna i kości. Wszystko mieszamy na małym ogniu i… Ta-dam!

Co ciekawe, psie stopy składają się z pięciu struktur:

opuszków – cztery podkładki umieszczone na każdym palcu, używane do podtrzymywania części wagi psa i jego stawów, 

Pazurów – służą do kopania i zapewniają przyczepność. Tworzone są przede wszystkim przez keratynę tak, jak nasze paznokcie. Zawierają dodatkowo także nerwy i naczynia krwionośne, stąd ich przycinanie bywa bardzo trudne.

Wilczych pazurów – to krótkie, dodatkowe pazury. Znajdziesz je w dolnej części nogi psa. Większość czworonogów ma je na przednich łapach. A co ciekawe – w zasadzie, nie służą żadnemu celowi! Czasami mogą być używane na przykład do podtrzymania zabawki.

Opuszków nadgarstka – to małe podkładki nad wilczym pazurem, które występują tylko u zwierząt chodzących na palcach.

Opuszki śródręcza – podkładki w kształcie serca wspierają wagę psa.

Łapy są jak nasze dłonie i stopy; składają się z wielu maleńkich kości, ścięgien, mięśni i więzadeł, warstw tłuszczu zapewniających ciepło i amortyzację oraz skóry. Są to bardzo złożone struktury, które współpracują ze sobą, aby umożliwić naszym zwierzakom płynne poruszanie się.

– dr Stephanie Austin, BVMS i dyrektor medyczny Bond Vet w Nowym Jorku.

Co ciekawe, wszystkie opuszki łap składają się przede wszystkim z tkanki tłuszczowej i włókien elastycznych. Opuszki te pokryte są więc mocno napigmentowaną i całkiem grubą skórą – jest to miejsce najtrwalsze.

W efekcie, ta część ciała najbardziej chroni Twojego psa podczas biegania, skakania i innych ekscesów fizycznych. A ponieważ większość odpowiedzialności za tą aktywność spada na opuszki palców, śródręcza i śródstopia – zdaje się, że taki skład ma sens.

łapy psa

Łapy psa – skład to nie wszystko!

Wyczyny łap psa jednak na tym się nie kończą, a w zasadzie… to dopiero początek! Stopy regulują także temperaturę psa w ekstremalnie gorących lub ekstremalnie zimnych warunkach.

Te mają przecież tkankę tłuszczową, która zapobiega zamarzaniu. Niedawno jednak japońscy naukowcy odkryli, że psy mają także specjalny rodzaj układu krążenia, który zapobiega zamarzaniu łap i pomaga utrzymać ciepło całemu ciału. Ten system z kolei wykorzystuje ciepłą, natlenioną krew organizmu do podgrzania krwi, która miała kontakt z zimną powierzchnią. Takie rozwiązanie występuje dodatkowo także u pingwinów i delfinów.

Podczas, gdy zewnętrzna warstwa łapy zapobiega zamarzaniu jej w niskich temperaturach – wewnętrzna – zawiera gruczoły potowe. Te osiągają coś przeciwnego – wypychają pot do zewnętrznej warstwy skóry, chłodząc pupila w upalne dni. W efekcie – poduszki łap nie wysychają!

Psy mają także specjalny rodzaj układu krążenia, który zapobiega zamarzaniu łap i pomaga utrzymać ciepło całemu ciału.

Do trzech kształtów sztuka!

Stopy psa występują w trzech głównych kształtach – z płetwami, łapa zająca i łapa kota. 

✅ Pierwszą z nich – z płetwą – cieszą się na przykład nowofundland czy portugalski pies wodny. Mowa tutaj o dodatkowej skórze między palcami, która sprawia, że łapa zdecydowanie lepiej nadaje się do pływania. Można je spotkać także na przykład u jamnika czy psach przeznaczonych do kopania gryzoni.
Zajęcza łapa to z kolei psy przystosowane do szybkiej prędkości na krótkich dystansach, na przykład, charty czy samoyed.
Najmniejsza i najbardziej kompaktowa łapa – kocia – to najbardziej zaokrąglony kształt. Można więc tutaj przypisać doskonałą zwinność i równowagę, co widać na psach ras pracujących, takich jak akita i doberman pinczer.

Psie łapy pachną jak… chrupki kukurydziane?!

…w sensie, że.. CO!? Dokładnie to! Zapach ten jest spowodowany mikroorganizmami, które pies zbiera podczas codziennych wycieczek.

Pięta Achillesowa psiej łapy

Jednak wciąż, mimo tego, całkiem smacznego, zapachu – łapy psa muszą być odpowiednio kontrolowane! Chodzi przecież o zdrowie! Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Nadmierne lizanie lub żucie łap. Niektóre lizanie jest, co prawda,  normalne. Jednak nadmierna czynność może być oznaką alergii. Nieustanne lizanie może być także zachowaniem obsesyjnym.

Złamane albo wrastające paznokcie. Taki uraz paznokcia jest jednym z najczęstszych problemów z paznokciami. A ponieważ jest to najbardziej integralna część stopy – takie urazy mogą być nie tylko bolesne, ale i prowadzić do infekcji i innych, poważnych problemów.

Zrogowacenia, popękania, złamania na poduszkach łap. Hiperkeratoza występuje, gdy organizm psa wytwarza zbyt dużo keratyny. Wówczas może to powodować właśnie suche i chrupiące łapy, a czasem także twardy i suchy nos. Warto w takiej sytuacji nałożyć psu na łapy balsam. Z kolei, by im zapobiegać należy po spacerze umyć psu łapy i osuszyć ręcznikiem!

Pęcherze i oparzenia. Pies może poparzyć łapy na przykład na asfalcie. Dlatego też, w upalny dzień warto sprawdzić najpierw chodnik czy inną nawierzchnię własną ręką.

WAŻNE: Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, by zadbać o łapy psa, jest częste ich sprawdzanie! Wówczas uważnie przyglądaj się każdej poduszce. Sprawdź, czy nie występują pęcherze, skaleczenia, pęknięcia, pasożyty czy inne ciała obce.

Już niebawem na blogu przeczytacie zdecydowanie więcej o tym, jak dbać o psie łapy!

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348