Lody dla psa: 3 przepisy na letni deser

L

Lato pełną parą, temperatury rosną, jest pięknie. Jednak wszyscy potrzebujemy ochłody, nie tylko my, ludzie, ale także nasi pupile. A ponieważ człowiek sięga po lody w takie dni systematycznie – dlaczego nie przenieść tego nawyku także na życie czworonoga? Czy lody dla psa to dobre wyjście na takie słoneczne i upalne dni? Jak przygotować zimny deser domowej roboty, by był zdrowy i odpowiedni dla psa?

Po pierwsze warto zaznaczyć, że lody, które jemy my nie są przeznaczone dla psa. Zawarte są w nich przecież składniki, które szkodzą pupilom. Na przykład cukier, mleko czy śmietana, które prowadzą do problemów żołądkowo-jelitowych.

Co więcej, produkty mleczne zawierają laktozę – cukier mleczny. Ten z kolei nie rozkłada się w ciele psa. Dlatego pod żadnym pozorem nie dziel się z czworonożnym przyjacielem lodami w parku… Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś takie lody wykonał dla niego sam, drogi właścicielu! 

Zanim przejdziemy jednak do przepisów na lody dla psa – trzeba zorientować się także w temacie termoregulacji tych zwierząt.

Czworonogi – podobnie jak my – regulują ukrwienie skóry, a więc wydzielają ciepło z organizmu. Jeśli środowisko ma wyższą temperaturę – skóra jest lepiej ukrwiona. W efekcie, pies wydziela ciepło. Różnica polega jednak na tym, że człowiek chłodzi się przez pocenie, a pies… Przez dyszenie i język!

? CIEKAWOSTKA ?

Psy pocą się tylko kilkoma gruczołami potowymi, znajdującymi się na łapach. Nie zapewnia to wystarczającej termoregulacji. W efekcie, nawet łagodne ciepło dla nas, ludzi, może u psa wywołać poważne problemy z krążeniem.

Lody dla psa alternatywą dla dyszenia?

Lody dla psa alternatywą dla dyszenia?

Pies, by się schłodzić musi dyszeć. Ziajanie uwalnia, bowiem, ciepło i w efekcie czworonogi mogą wymienić je na chłodniejsze powietrze. Proces ten nie jest jednak zbyt wydajny. Przede wszystkim u ras o krótkim pysku, jak na przykład mopsy.

Im psu bardziej gorąco, tym bardziej intensywnie dyszy. Czasami takiemu procesowi towarzyszy także ślinienie i zaczerwienienie języka, albo dziąseł. I tu, całe na biało, wchodzą lody dla psa, które z pewnością pomogą Twojemu przyjacielowi przetrwać te upały!

Czytaj też: KLESZCZE U PSA – PROFILAKTYKA, OBJAWY I LECZENIE

Dlaczego upał zagraża psu?

Tymczasem, jak już wspomniałam – psy mają sporą trudność z regulacją temperatury ciała. Przede wszystkim przyczyną jest tutaj gęste futro czy brak gruczołów potowych na ciele. Pocą się przecież tylko przez łapy, które zwyczajnie nie są w stanie schłodzić ciała.

Co ciekawe, jeśli temperatura ciała wzrośnie do blisko 40 stopni – pies już zmaga się z problemami krążeniowymi. Od 43 stopni z kolei psu grozi niewydolność krążeniowa. Przez dysznie pies próbuje się więc ochłodzić na własną łapę. A więc w efekcie oddycha szybciej niż normalnie.

Lody dla psa – jak samemu je zrobić?

Chociaż gotowy produkt nie wygląda – wbrew pozorom, bardzo łatwo jest zrobić taki przysmak dla przyjaciela!

Możesz użyć dowolnych, ale koniecznie nieszkodliwych dla Twojego pupila, składników. Zwłaszcza takich, które sprawnie się mrożą, a Twój pies faktycznie je lubi. 

Jeśli więc sięgniesz po owoce, warzywa i zioła zrobisz dla swojego psa coś dobrego. 

? CIEKAWOSTKA ?

Aby pies nie połykał dużych kawałków lodów zbyt łapczywie – wybierz małe foremki albo psie zabawki, które nadają się do wypełnienia. Te ostatnie z kolei mają taką zaletę, że psiak wylizuje lodową masę stopniowo z zabawki.

Domowe lody dla psów najlepiej napełniać w foremki typu:

  • zabawki na jedzenie
  • foremki do lodów
  • foremki do kostek lodu
  • puste kubeczki po jogurtach
Lody dla psa - jakie składniki wybrać?

Lody dla psa – jakie składniki wybrać?

Tymczasem, by już zrobić lody dla psa sposobem domowym możesz… Użyć prawie wszystkiego, co Twój pies toleruje. Nie ma więc żadnych ograniczeń dla kreatywności.

Przede wszystkim warto wybrać owoce albo warzywa. Składniki powinny być zmielone lub przynajmniej bardzo drobno pokrojone. Z mięs z kolei idealnie nadaje się na przykład pasztet lub mięso mielone.

Z czego zrobić lody dla psa?

  • owoce, takie jak jabłka, banany, jagody, maliny.
  • warzywa, na przykład marchew, koper włoski, cukinia, szpinak.
  • zioła, na przykład pietruszka, rozmaryn,
  • produkty mleczne: twaróg, maślanka, jogurt naturalny, twaróg, serek śmietankowy,
  • mięso lub ryby: tuńczyk czy wątróbka,
  • gotowa karma.

Jeśli więc już zdecydujesz się zrobić lody dla psa sam – zwróć uwagę na dobór składników.
Pietruszka na przykład pomaga w walce z nieświeżym oddechem, ale nie może być spożywana przez ciężarne i karmiące suki. 

? CIEKAWOSTKA ?

Zbyt duża ilość zimnej masy może doprowadzić do… Wychłodzenia żołądka! To z kolei kończy się przeważnie bólem brzucha, problemami trawiennymi i biegunką.

PRZEPISY NA DOMOWE LODY DLA PSA

PRZEPISY NA DOMOWE LODY DLA PSA

Zebrałam dla Ciebie kilka przepisów na lody dla psa jako inspirację! Tak łatwiej będzie Ci spróbować podjąć się tego procesu, przede wszystkim wtedy, gdy jeszcze nigdy tego nie robiłeś. Możesz te receptury dowolnie modyfikować i dodawać wszystko to, co dobre dla Twojego psa.

Przepis 1: domowe lody z suchą karmą

Bardzo łatwe i szybkie do przygotowania! Większość składników z pewnością masz już w domu. Jeśli nie – możesz użyć na przykład bulionu, wody lub maślanki.

? WAŻNE ?

Przed procesem zamrażania dobrze rozdrobnij karmę, by pies mógł łatwiej wylizać lodową masę.

?Składniki:
150g serka wiejskiego,
20 g suchej karmy,
1 banan,
podłużny przysmak dla psów – jako patyk,
opcjonalnie – niewielka ilość miodu.

? Przygotowanie:
Karmę bardzo drobno pokrusz.
Banana rozgnieć widelcem i wymieszaj wszystkie składniki.
Przełóż do pojemników i włóż w nie podłużny przysmak.
Wstaw na 2–4 godziny do zamrażarki.

Przepis 2: lody z mokrą karmą

Z mokrej karmy możesz wyczarować istny lodowy przysmak dla czworonoga! Wystarczy, że zalejesz ją bulionem. Przedtem jednak dokładnie rozdrobnij zbyt duże kawałki mięsa w karmie. W efekcie, pupil nie będzie łapczywie pożerał zamrożonych kawałków. Do przepisu, co ciekawe, sprawdzi się także wątróbka albo pasztet.

? Składniki:
150 ml wody lub bulionu,
2 łyżki mokrej karmy wcześniej dobrze rozdrobnionej,
opcjonalnie – tarta marchew.

? Przygotowanie:
Rozdrobnij zbyt duże kawałki mięsa z mokrej karmy. Połącz ją z bulionem lub wodą. Dodaj drobno startą marchew. Przelej masę do pojemniczków i wstaw do zamrażarki na około 6 godzin.

Przepis 3: mrożony jogurt z owocami

To bomba witaminowa dla czworonoga! Lody nie będą już tylko przyjemnym orzeźwieniem, ale przede wszystkim źródłem witamin i składników naturalnych: na przykład pektyn.

? Składniki:
150g jogurty naturalnego – może być bez tłuszczu,
1 banan,
50-100g borówek albo malin.

? Przygotowanie:
Zmiksuj owoce, albo pokrój je na małe kawałki. Połącz z jogurtem i przełóż do pojemnika po nim, lub innego małego. Wstaw do zamrażarki na około 6 godzin.

_______

Tym sposobem masz aż trzy doskonałe i szybkie przepisy na lody dla psa, które pupil pokocha od jednego polizania!

Nie dość, że dasz mu namiastkę chłodu, to jeszcze… Jakiego pysznego! 

Powodzenia!

Czytaj też: PIES NIE CHCE JEŚĆ SUCHEJ KARMY – CO ROBIĆ?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
[email protected]
(+48) 736-438-348