Ideały nie istnieją, prawda? Tak mówi się wszem wobec. Jednak, jaki powinien być odpowiedni właściciel psiaka? Jak powinna wyglądać idealna relacja z psem? Aż wreszcie – jak zbudować zaufanie i więź, która zadowoli zarówno nas, jak i pupila?
Wiele osób skupia się przede wszystkim na tym, jaki powinien być pies… Jak wybrać rasę pod siebie i czy pies będzie dobrym przyjacielem? Mało kto z nas jednak zastanawia się nad tym, czy sam jest odpowiedni dla czworonoga. A jak to zwykło bywać – najpierw trzeba popatrzeć na siebie… I to właśnie od siebie zacząć budować cokolwiek!
Czytaj też: POZNAJ NAJBARDZIEJ AGRESYWNE RASY PSÓW – WYKAZ AGRESYWNYCH RAS W POLSCE
Tymczasem, z roku na rok można już zaobserwować rosnący trend jeśli chodzi o kwestię relacji z pupilami. W wielu kręgach uważa się, że psy są zdecydowanie gorsze pod względem zachowania na przestrzeni lat. Z kolei sami opiekunowie borykają się z, wręcz lawinowo rosnącymi, problemami behawioralnymi. Wszystko to w efekcie rysuje nam obraz psów, które z natury są coraz mocniej problematyczne. A co za tym idzie – biedni właściciele mają ciężki orzech do zgryzienia w takim życiu. Miała być miłość i spacery w świetle księżyca, a… Jedyne co mamy to nerwy i frustracje.
Dlatego też, przyjrzyjmy się bliżej ów problemom. Jeśli to zrobimy – wnet dojdziemy do wniosku, że przyczyna leży często nie w samym psie, a – niestety – w nas samych. Właścicielach. Nie da się przecież ukryć, że żyjemy w uniwersum przyspieszenia – wszystko musi dziać się szybko, prosto i byle już. Przy psie, niestety, nie zawsze tak można, prawda?
A ponieważ na nasze wspólne życie wpływa wiele czynników – ? nie można winą obarczać tylko jednej strony.?
Stąd – dziś czas na uświadamianie się nawzajem, jaki powinien być opiekun i jak dopasować go do psa – nie odwrotnie.
Czytaj też: LODY DLA PSA: 3 PRZEPISY NA LETNI DESER
Idealna relacja z psem – czyli do zakochania 3 kroki!
1️⃣ Po pierwsze – życzliwy.
Co to w ogóle znaczy? Najkrócej mówiąc, można określić takiego człowieka jak… Zwyczajnie przyjazny. To ktoś, kto lubi innych – zarówno ludzi, jak i inne istoty w ogóle. Jest równocześnie gotów działać tak, by wszystko szło tylko dobrym torem. Jeśli w równaniu podmienimy człowieka na psa – ta-dam! Tak wygląda życzliwy opiekun!
Oczywiście, lubienie swojego psa to nie wszystko. Jednak już połowa sukcesu! Życzliwość jest jednak bardzo ważna. Relacja z psem zbudowana jest przecież na zaufaniu. Po co je burzyć już na starcie i pokazywać psu, że nie zamierzamy w żaden sposób się nim zajmować?
Nie wyjaśnisz mu swojego stresu w pracy. I nikt nie jest robotem, to prawda. Każdemu zdarzają się gorsze dni. Warto jednak w międzyczasie upewnić się, że nie wylewamy wszystkich złych emocji na psa, który tylko cieszy się, że Cię widzi…
2️⃣ Po drugie – wyrozumiałość, której brak jest chyba najczęstszym powodem problemów.
Możemy na tapet wziąć sytuację, która niejednemu się już zdarzyła. Szczeniak wypróżnił się na podłogę. Co teraz? Opcje są dwie: wyrozumiała i… Nieco bardziej nerwowa.
W pierwszej – bez wahania wstaniesz i posprzątasz, a później będziesz uczył psa, że to, co zrobił nie jest na miejscu. W drugiej z kolei – wybuchniesz szybciej, niż pies zdąży w ogóle zorientować się, co się wydarzyło.
? Wyrozumiałość to pewnego rodzaju zrozumienie powodów psich błędów. ? Zauważenie motywów niewłaściwego działania i… Skłonność do wybaczenia! To bardzo proste wyjaśnienie, a co więcej – bardzo łatwo podać jej przykłady właśnie w kontekście relacji z psem.
Wiele psich problemów to tak naprawdę nie problemy sensu stricte – a zwyczajnie nasze, ludzkie, niezrozumienie zachowań psich. Musisz wziąć pod uwagę, że ludzki świat jest dla psa zwyczajnie nielogiczny.
Równocześnie społeczeństwo wymaga od psów wiele. Musi być spokojny, grzeczny i umieć się zachować. I na nic tutaj negatywne emocje, krzyki i kary. Te donikąd nie prowadzą…
3️⃣ Po trzecie… Cierpliwy.
Tak, jak już mówiliśmy – czasy, w których żyjemy noszą znamiona wszystkiego na już. Z tego powodu triggeruje nas to, że adoptowany pies nie jest wdzięczny, bo… Sam z siebie nie przynosi nam kapci. A jeszcze do tego wszystkiego.. Bezczelnie ciągnie smycz na spacerze! Znacie to? No, właśnie…
? Budowanie jakiejkolwiek relacji to zawsze czas i cierpliwość. ? I nie zawsze od pierwszych minut zostajemy najlepszymi przyjaciółmi, prawda? Nauka spacerowania, ba – samego nowego rytmu życia – wymaga czasu. A co za tym idzie – Twojego, właścicielskiego spokoju.
Czytaj też: BEHAWIORYSTA DLA PSA – JAK GO WYBRAĆ I KTO TO W OGÓLE JEST?
Jaki więc powinien być opiekun, którego relacja z psem będzie idealna?
No, właśnie taki! A przede wszystkim – otwarty na te zmiany. Chętny do tego, by ów cechy zaadaptować do siebie i żyć wspólnie z psem, a nie obok niego.
I mimo, że niektórzy z nas z natury są niecierpliwi – warto zwracać uwagę na zachowanie w takiej relacji. Można przecież uniknąć szeregu nieporozumień i przykrych sytuacji, jeśli chociaż trochę bardziej otworzymy się na drugie stworzenie – w tym przypadku, właśnie psiaka.
Samokontrola – rzecz ważna. Co więcej – warto przy psie unikać emocjonalnych decyzji. A równocześnie mieć na uwadze, że każdy popełnia błędy, tak samo my, jak i psy.
I nie – ? nie musisz być zawsze idealny, cierpliwy i życzliwy, ? żeby móc odfajkować sobie zadanie na dziś. Aktywnie patrz jednak na swoje emocje, bo zdecydowanie łatwiej przyjdzie Ci zauważanie, że czasami nie do końca jesteś fair względem zwierzęcia.
Czytaj też: KLESZCZE U PSA – PROFILAKTYKA, OBJAWY I LECZENIE