Poznaj najbardziej agresywne rasy psów – wykaz agresywnych ras w Polsce

P

Ile razy słyszałeś od przechodnia, że… “Spokojnie, on nie gryzie”? No, może i nie, ale połyka w całości. Niby śmieszne, a jednak – czasami prawdziwe. Jest przecież mnóstwo czworonogów, które wbrew temu, co deklaruje właściciel, jednak mają nieco inne zamiary. Poznaj więc najbardziej agresywne rasy psów, przed którymi strach jest uzasadniony.

Nie mogę zrozumieć, po co właściciele czworonogów mówią wszem wobec, że psiak nie gryzie? Otóż gryzie, ocenia, a na koniec połyka w całości. Nigdy nie wiadomo, co psiakowi strzeli do głowy, albo – zwyczajnie – co go zdenerwuje albo zaniepokoi.

Co więcej, istnieją takie rasy psów, o których agresji nie można powiedzieć nic więcej, poza tym, że jest wrodzona. Uspokajanie przechodnia czy gości nic nie wniesie do Waszego życia. Warto wiedzieć więc, do których psiaków podchodzić z faktyczną rezerwą i brać z dystansem słowa opiekuna.

Mówi się, że najgroźniejszy pies świata to ten… w nieodpowiednich rękach. Jednak okazuje się, że oficjalnie sklasyfikowano rasy, przed którymi strach ludzki jest jak najbardziej uzasadniony.

Czytaj też: OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIE DLA PSA

najbardziej agresywne rasy psów – wykaz agresywnych ras w Polsce

W efekcie, najgroźniejsze rasy psów to:

 1. amerykański pit bull terrier
 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
 3. buldog amerykański
 4. dog argentyński
 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)
 6. tosa inu
 7. rottweiler
 8. akbash dog
 9. anatolian karabash
 10. moskiewski stróżujący
 11. owczarek kaukaski
Najgroźniejsze rasy psów w Polsce - co na to prawo?
owczarek kaukaski

Najgroźniejsze rasy psów w Polsce – co na to prawo?

W kraju nad Wisłą obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 roku, na której podstawie wydano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28.04.2008 r. 

Co ciekawe, w efekcie tejże uznano aż 11 ras psów za te najgroźniejsze. Hodowla albo trzymanie psów ras niebezpiecznych może być potencjalnym zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Dlatego też, chęć posiadania takiego zwierzęta w domu wiąże się z kilkoma obwarowaniami. Z kolei ich spełnienie jest bezwzględnie wymagane, jeśli chodzi o realizację takiego przedsięwzięcia.

? Ciekawostka ?

Brak zezwolenia na posiadanie groźnego psa lub prowadzenie hodowli psów wyszczególnionych na liście psów agresywnych w sprzeczności do informacji zadeklarowanych we wniosku może skutkować cofnięciem zezwolenia, karą grzywny lub aresztem i w procesie sądownym sąd może orzec przepadek zwierzęcia.

Najgroźniejsze rasy psów w Polsce - co na to prawo?
dog argentyński

W efekcie, opiekun ubiegający się o takiego niebezpiecznego psa, musi w ciągu 30 dni zgłosić taki fakt w urzędzie gminy odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania.

Wniosek powinien zawierać informacje zarówno o tym, że psiak widnieje w wykazie ras psów uznawanych za agresywne, a dodatkowo… Wnosić o zezwolenie na jego utrzymanie.

Później z kolei taki gotowy formularz należy dostarczyć do wydziału gospodarki komunalnej lub umieścić na stronie internetowej placówki. 

W międzyczasie konieczna jest także opłata 82 PLN, której kwit dołącza się właśnie do powyższego formularza. 

We wniosku o zezwolenie na utrzymanie lub hodowlę groźnego psa trzeba podać:

 • rasę psa,
 • płeć psa,
 • oznakowanie psa (nr. tatuażu),
 • numer czipa,
 • numer rejestracyjny psa w Związku Kynologicznym (rodowód, metryka),
 • opis w jakich warunkach będzie żył pies.

? Ciekawostka ?

Na zezwolenie posiadania niebezpiecznej rasy psa w swoim domu czeka się do 30 dni, a samo zezwolenie wydaje organ odpowiednich władz: wójt, burmistrz, albo prezydent miasta. Z kolei od negatywnego wniosku można odwołać się w ciągu 14 dni.

Najbardziej agresywne rasy psów – wykaz niezbędnych dokumentów 

Pojawia się więc pytanie: jakie dokumenty musisz posiadać, by złożyć wniosek o zezwolenie na posiadanie lub hodowlę groźnych psów?

 • kopia metryki lub rodowodu każdego psa (oryginał do wglądu),
 • kopia dokumentu szczepienia psa lub psów przeciw wściekliźnie (oryginał do wglądu),
 • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia.

? Ciekawostka ?

W niektórych krajach wymagane są dodatkowo także testy dla opiekuna i szkolenie psa. 

Z kolei za samo posiadanie groźnego psa z listy psów agresywnych trzeba zapłacić wyższy podatek (np. w Niemczech nawet 1500 euro/rok) czy też opłacać ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez psy mierzące od 40 cm w kłębie. Co więcej, nie wolno nawet nabyć psów ras niebezpiecznych poza terenem kraju. 

Tosa inu: charakter, pielęgnacja i najczęstsze choroby tosa inu
tosa inu

? Ciekawostka ?

Podatek za groźne psy w Polsce jest obowiązkowy.

Najbardziej agresywne rasy psów budzą respekt przede wszystkim wyglądem. Wciąż jednak to od opiekuna zależy to czy silniejsze cechy osobowości w połączeniu z gabarytami psa mogą się ujawnić jako niebezpieczne dla otoczenia.

Dodatkowo, nawet najmniejsza rasa takich psów może wykazywać zachowania agresywne. Pies to przecież zwierzę, którym kierują instynkty, a ich celem jest dostosowanie się do zmian zachodzących wokół. Każdy pies zarówno rasowy, jak nierasowy niewłaściwie wychowany może stać się agresywny i niebezpieczny.

Czytaj też: WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH UPRAWNIONYCH DO PRZEPROWADZANIA DOŚWIADCZEŃ I TESTÓW NA ZWIERZĘTACH

Najgroźniejsze rasy psów – czyli jakie?

Istnieje kilka kwestii, które sprawiają, że psiaka można sklasyfikować jako groźnego. O czym mowa? Najgroźniejszy pies na świecie to taki…

 1. którego opiekun nie podjął wystarczających środków (czas, konsekwencja, własna motywacja, metody szkoleniowe, nieznajomość rasy) by psa właściwie wychować i socjalizować,
 2. który jest w rękach opiekuna niedoświadczonego lub nieodpowiedzialnego,
 3. którego potrzeby fizyczne, emocjonalne i społeczne nie zostały zabezpieczone lub zostały zaniedbane, by w wyniku frustracji, strachu, niepewności i zaniedbań pies stał się agresywny,
 4. którego masa w połączeniu z silnym instynktem obronnym czy terytorialnym jest niewłaściwie przekierowywana lub celowo podjudzana,
 5. który staje się dla człowieka przedmiotem, to pies skrzywdzony i zawiedziony przez człowieka,
 6. którego szkolenie i wychowanie prowadzone jest za pomocą siły, agresji, przymusu i kar,
 7. którego predyspozycje fizyczne i złamana psychika są wykorzystywane do niewłaściwych celów np. zarobkowych, nielegalnych walk psów.

Przyczyny agresji u psa

O tym, czy pies jest agresywny rasa decyduje akurat najmniej. Niemniej – nie można jej pomijać. Jednak jest kilka innych, możliwych przyczyn, które warto wziąć pod uwagę. 

Na przykład:

 • walka o dominację w stadzie,
 • agresja o podłożu hormonalnym,
 • agresja dotycząca odpowiedzi na zagrożenie,
 • traumatyczne przeżycia,
 • zła socjalizacja, 
 • agresja przemieszana.

Co ciekawe, każdy pies może niemalże w jednakowym stopniu przejawiać agresję w wyżej wymienionym zakresie zarówno jeśli należy do psów uznawanych za agresywne, jak i takie z rasy wyjątkowo łagodnej.

Moskiewski pies stróżujący - prezentacja rasy - Baza wiedzy Krakvet.pl
moskiewski pies stróżujący

Co zrobić, gdy masz niebezpieczną rasę?

Mimo że istnieje pewna lista ras uznawanych za agresywne – nie jest ona decydująca. Co ciekawe, do występowania zjawiska agresji u psów, bo to nie rasa jest podłożem. W gruncie rzeczy nawet mały pudelek może być agresywny. Jeśli więc jesteś w posiadaniu małego agresora – możesz dać sobie z nim radę! Musisz jednak być całkowicie konsekwentny w działaniach.

Warto umówić się z behawiorystą, bo to właśnie on pomoże ustalić przyczynę niepoprawnego zachowania u psa i pomoże wdrożyć szkolenie, które ze sporym prawdopodobieństwem wyeliminuje agresywne zachowanie. Co ciekawe, często dobrym rozwiązaniem może być sterylizacja.

Czytaj też: GDZIE ZGŁOSIĆ PRZEMOC PRZECIWKO ZWIERZĘTOM?

O autorze

Dodaj komentarz

przez Zoodoptuj

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348