Komunikacja u psów: jak ze sobą rozmawiają?

K

Jak wygląda komunikacja u psów? Ludzie przecież przekazują sobie informacje w efekcie słów, a także przez mowę ciała. W efekcie nie potrzebują do tego dużych przestrzeni, wystarczą dwa krzesła czy kawałek chodnika. Jak jednak robią to psy? 

Komunikacja u psów - jak rozmawiają?

Komunikacja u psów – jak rozmawiają?

Psy rozmawiają ze sobą głównie mową ciała. A co za tym idzie – potrzebują do tego sporo przestrzeni. Muszą mieć przecież na przykład możliwość oddalenia się, podejścia łukiem, podbiegnięcia do najbliższego drzewka, by odwrócić swoją uwagę. Gdy więc spacerujesz z pupilem wąskim chodnikiem i mijacie drugiego psa – komunikacja jest bardzo utrudniona. 

Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę charakter takiego psa. Są przecież zwierzęta, które dobrze sobie radzą w sytuacjach ciasnych przestrzeni, ale i takie dla których są one nie do przyjęcia.

Czytaj też: NOWOTWÓR U KOTA: JAK GO LECZYĆ?

Jak sprawdzić, jaki jest Twój pies?

Przede wszystkim musisz znać grupy i typy, które reagują w konkretny sposób. Pupil w zależności od tego, jaki ma charakter i jak go socjalizowano – może różnie się zachowywać podczas witania się czy mijania z innym psem. Są, co prawda, wyjątki od reguły, ale zazwyczaj sprawdza się poniższa lista.

? Pies strachliwy – to pies, który w szczenięctwie miał częsty kontakt z grupką psów, aż pojawił się ktoś, kto ją pogonił. Wówczas nasz pies strachliwy stał się nieco bardziej płochliwy, a kilka takich sytuacji sprawiło, że zdecydowanie mniej chętnie podchodzi do innych osobników. Niestety, nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować spotkań z innymi psami. Droga do parku prowadzi przecież różnymi wąskimi miejscami. W efekcie, Twój strachliwy pies może bardzo stresować się samym mijaniem innych psów.

Jak wygląda komunikacja u psów? Ludzie przecież przekazują sobie informacje w efekcie słów, a także przez mowę ciała. W efekcie nie potrzebują do tego dużych przestrzeni, wystarczą dwa krzesła czy kawałek chodnika. Jak jednak robią to psy? 

? Zabawny pies – to pies mega uspołeczniony! Doskonale czuje się w kontakcie z innymi psami, bardzo chętnie podbiega do nich i najczęściej – zachęca innych do zabawy. To prawdziwa dusza towarzystwa!

Co ciekawe, taki pies spuszczony ze smyczy jest bardzo podekscytowany i aż emanuje radością. W efekcie nawet spacerując chodnikiem, na widok innego zwierzaka próbuje ciągnąć swojego opiekuna w jego kierunku.

komunikacja u psów

? Sfrustrowany pies – bardzo podobny do zabawnego. Jednak zdecydowanie trudniej jest poradzić mu sobie z ograniczeniami. Lubi się więc kontaktować z innymi psami, ale gdy nie może się zbliżyć – bardzo go to frustruje. Po chwili jednak przeradza się to w złość i… Szczekanie! Opiekunowie próbują więc uspokoić psa, a co za tym idzie – odciągają go, co często działa na psiaka jeszcze gorzej!

Czytaj też: 5 SPOSOBÓW NA… PSA TERRORYSTĘ. CZYLI JAK ODUCZYĆ WYMUSZANIA

A Twój pies odpowiada któremuś z wymienionych typów? A może jest zupełnie inny? Najważniejsze, żebyś starał się zrozumieć swojego pupila i obrał taką drogę i technikę, która… Będzie pasowała do jego charakteru.

Czytaj też: KASTRACJA PSA – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348