Dogging, czyli ćwiczenia dla starszych psów

D

Zmęczony pies to szczęśliwy pies! A przynajmniej pies, o którego względy nie trzeba zabiegać. A na pewno pies zadbany! Jakie ćwiczenia dla starszych psów wybrać?

Ćwiczenia, nie tylko dla starszych psów, są podstawowym elementem opieki nad psem. Bez względu na to, czy jest to senior, czy szczeniak. Tak, jak w przypadku ludzi – każdy ruch pomaga budować i utrzymywać zdrowie fizyczne i psychiczne. 

Jeśli jednak jesteś właścicielem psa starszego, który zaczyna nieco zwalniać tempo – warto zastanowić się nad tym, czy dawka ruchu, którą mu fundujesz aby na pewno jest odpowiednia.

Czytaj też: GDZIE ZGŁOSIĆ PRZEMOC PRZECIWKO ZWIERZĘTOM?

Jak wykonywać ćwiczenia dla starszych psów dobrze?

Dogging, czyli jogging dla czworonogów. Ćwiczenia dla starszych psów

Pojawia się pewnie w Twojej głowie teraz szereg pytań: ile ćwiczeń wystarczy seniorowi? Jaki rodzaj aktywności jest najbezpieczniejszy? Co zrobić, gdy senior zwalnia tempo? Jak zachęcić psa do treningu?

Co prawda, mówi się, że psy starzeją się o 7 lat na każdy rok ich życia (w porównaniu z ludzkim liczeniem lat). Ostatnie badania pokazują jednak, że ta koncepcja psich lat wcale nie jest do końca zgodna z klasyczną matematyką. W efekcie to, jak pies się starzeje i kiedy uważany jest już za seniora zależy od jego wielkości, rasy i innych czynników.

W badaniu przyjrzano się zmianom chemicznym w psim DNA i stwierdzono, że psy starzeją się znacznie szybciej niż my w młodszych latach, a następnie ich zegar zwalnia, gdy są starsze. Tak więc roczny pies jest podobny do 30-letniego człowieka. 

Ogólne zasady liczenia wieku psa rysuje się tak:  

 • Rasy olbrzymie są uważane za seniorów w wieku około 6-7 lat,
 • Duże rasy są uważane za seniorów w wieku około 7-8 lat,
 • Rasy średnie są uważane za seniorów w wieku około 8-10 lat,
 • Małe rasy są uważane za seniorów w wieku około 11-12 lat.

Dlatego też, bardzo łatwo stwierdzić, że pies już jest seniorem. Zmylić mogą nas na przykład częstsze drzemki, spokojniejsze tempo chodzenia, wolniejsze wstawanie czy apatia. Sam wiek jednak nigdy nie jest powodem do tego, by przestać ćwiczyć!

? CIEKAWOSTKA ?

Zgodnie z wytycznymi American Animal Hospital Association (AAHA) dotyczącymi etapów życia, „starszy” etap życia to okres od dojrzałości do oczekiwanej długości życia (około ostatnie 25% oczekiwanej długości życia). Pies jest uważany za seniora, jeśli osiągnął lub przekroczył oczekiwaną długość życia. Tak więc, jeśli przewiduje się, że rasa twojego psa dożyje do 12-14 lat… Można określić go jako seniora w wieku około dziewięciu do dziesięciu i pół roku. 

Jak liczyć psie lata?

W wieku siedmiu lat starzenie się psa spowalnia. Badanie wykazało, że przynajmniej w badanej rasie, czyli labradorach, oczekiwana długość życia ludzi i psów jest taka sama, odpowiednio w wieku 70 i 12 lat. 

Co więcej, te codzienne ćwiczenia są tak samo ważne dla starszych psów, jak i tych w swoich najlepszych latach. Seniorzy z wiekiem tracą masę mięśniową, siłę i poczucie równowagi. W efekcie dotyka ich zdecydowanie większe ryzyko przybierania na wadze i otyłości, czy nawet zapadania na raka, zapalenie stawów czy innych problemów zwyrodnień neurologicznych – na przykład demencję.

Dlatego też, eksperci – oczywiście amerykańscy – zalecają dorosłym psom co najmniej 30-60 minut ćwiczeń dziennie. A przecież zdecydowanie więcej psów radzi sobie doskonale z jeszcze dłuższym okresem ruchu.

Czytaj też: PIES NA ŁAŃCUCHU U SĄSIADA – CO ZROBIĆ?

Jak wykonywać ćwiczenia dla starszych psów dobrze?


Jak wykonywać ćwiczenia dla starszych psów dobrze?

No, przede wszystkim warto trzymać się regularnego harmonogramu aktywności fizycznej – w tym co najmniej półgodzinnych codziennych spacerów. Całkowity czas ćwiczeń będzie jednak zależał od rasy Twojego psa oraz tego, czy z założenia jest aktywny czy nie. Im bardziej aktywny był Twój pies za młodu – tym więcej aktywności potrzebuje na starość.

Przygotuj się, nim wyjdziesz na spacer

Tymczasem, zanim wybierzecie się na spacer powinniście sprawdzić się u weterynarza. Dowiesz się wtedy, czy aby ćwiczenia dla starszych psów, które masz na myśli nie zaszkodzą Twojemu pupilowi, na przykład na stawy. Można tutaj rozważyć spacery przede wszystkim po miękkich powierzchniach – na przykład trawie.

Trzeba równocześnie zwrócić uwagę na samą temperaturę  – unikaj wyprowadzania psa w zbyt zimne, lub zbyt gorące dni. 

Chroń stawy w domu

Jeśli wrócimy do problemu stawów – seniorzy niemal każdego gatunku istniejącego na świecie mają z nimi wtedy problem. Psiaki też.
W efekcie konieczne jest, nawet u zdrowych psów, unikanie skakania z łóżek czy innych podwyższonych powierzchni. 

Zachęcamy do krótszych, ale częstszych ćwiczeń przez dłuższy czas – na przykład 10-15-minutowy spacer rano, 10-minutowy spacer w po południu i 20-30 minutowy spacer wieczorem. Celem ćwiczenia starszego psa jest utrzymanie go w ruchu i mobilności, a nie samo zmęczenie. 

? CIEKAWOSTKA ?

Obserwuj psie ruchy. Jeśli wydają się sztywne, oddech jest utrudniony lub wykazuje jakiekolwiek inne oznaki trudności w poruszaniu się… Zwolnij lub zatrzymaj się i pozwól psu odpocząć. 

Ćwiczenia dla starszych psów – alternatywa dla prostego spaceru

? Karmienie rozproszone: Jeśli masz dostęp do obszaru miękkiego – ogrodu, łąki, podwórka – rozrzuć zdrowe, niskokaloryczne smakołyki na trawę i pozwól psu wąchać i poszukiwać. To ćwiczenie o bardzo niskim wpływie nie tylko zachęca psa do używania nosa, ale… Przede wszystkim do poruszania się w poszukiwaniu jedzenia, używania mięśni rdzenia i poruszania stawami. Warto zacząć od małego obszaru, aby pies odniósł większy sukces, a następnie powoli rozszerzać zasięg.

? Spacer ósemkowy: Potrzebujesz dwóch pachołków (lub cokolwiek, co masz pod ręką, co może zastąpić pachołki). Pies powinien spacerować po nich w ósemce. Zacznij od dość szeroko rozstawionych znaczników i przesuń je bliżej. To proste ćwiczenie pozwala psu wykonać kilka kroków i wspiera ogólną elastyczność zwierzęcia.

? Chodzenie w wodzie: To jest ćwiczenie podobne do zwykłego chodzenia, ale wyporność odciąży i ułatwi chodzenie na stawach. W międzyczasie opór wody zachęca mięśnie do nieco cięższej pracy. Tę technikę warto wypróbować w wolno płynącym zbiorniku wodnym, takim jak mały strumień lub staw, i upewnij się, że wysokość wody spada gdzieś pomiędzy nadgarstkiem a łokciem. UWAGA! Sprawdź temperaturę i prąd, a co najważniejsze, pamiętaj, że chodzenie w wodzie jest bardziej męczące niż chodzenie po lądzie. 

? Psie „pompki ”: Jeśli pies zna podstawowe komendy, takie jak „siad” i „waruj”, możesz ich użyć do prostej gry, która ćwiczy ciało i umysł. W efekcie – zaczynając od powierzchni antypoślizgowej, pozwól psu przejść od pozycji stojącej do siadania, a następnie z powrotem do siedzenia. Powtórz. Co ciekawe, aby uzyskać nieco trudniejszą odmianę, pozwól psu przejść od pozycji stojącej do leżącej. A później z kolei – z powrotem do pozycji stojącej. 

Ćwiczenia dla starszych psów z problemami stawów

Tymczasem – pojawia się w Was pewnie pytanie: co zrobić, gdy pies ma problemy ze stawami? Już spieszymy z wyjaśnieniem! Nie jest to żaden powód, dla którego trzeba by zaniechać ćwiczeń! Trzeba je tylko nieco zmodyfikować! Jak?

W efekcie, zamiast intensywnych gier polegających na przykład na aportowaniu, bieganiu i innych trudniejszych wersjach, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • zwiększaj stopniowo czas spędzany na ćwiczeniach umysłowych. Co ciekawe, taki trening mózgu może być tak samo wyczerpujący jak aktywność fizyczna. Może to być choćby praca nosa, czy nauka korzystania z puzzli.
 • skoncentruj się na… nowych umiejętnościach! Te w międzyczasie pobudzą psa psychicznie, a nawet zmęczą.
 • spróbuj masażu, który może poprawić krążenie, zmniejszyć stan zapalny i pomóc w radzeniu sobie z bólem stawów. 

? CIEKAWOSTKA ?
Najlepiej sprawdza się zwiększanie ilości ćwiczeń o 10% co tydzień. O ile pies nie wydaje się nadmiernie dyszeć, sztywnieć lub, w skrajnych przypadkach, nawet piszczeć z bólu i zmęczenia. 

Co zrobić, gdy pies nie zwalania tempa na starość?

Co zrobić, gdy pies nie zwalania tempa na starość?

Otóż – większość psiaków zwalnia. Jednak jeśli starzejący się przyjaciel nie planuje tego robić, albo zdaje się ignorować ból, czy bawi się zamiast odpoczywać… Może to w efekcie prowadzić do trwałych obrażeń, takich właśnie jak nieodwracalne uszkodzenie stawów. Ważne jest, by mieć oko na to, co dzieje się z psem i w jakim okresie jego życia powinny następować zmiany.

Z kolei jeśli Twój senior ma szczególny problem ze spowolnieniem… Dostępnych jest wiele ćwiczeń o niskim wpływie, które zapewnią mu to, czego potrzebuje. Na przykład:

 • pływanie
 • bieżnia Aqua (to maszyny specjalistyczne, więc koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, jak i gdzie to zrobić)
 • powolne spacery na luźnej smyczy z dużą ilością przystanków wąchania ( stymulują umysł w taki sam sposób, w jaki książki i filmy stymulują ludzi)
 • stymulacja umysłowa (gry logiczne, praca nosa itp.)

Kilka zmian, a gwarantujemy Ci, że psiak będzie sprawny dłużej! A co więcej  – dłużej będziecie się cieszyć wspólnym, aktywnym czasem! Ćwiczenia mogą poprawić jakość życia starego przyjaciela, a nawet go przedłużyć!

Czytaj też: WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH UPRAWNIONYCH DO PRZEPROWADZANIA DOŚWIADCZEŃ I TESTÓW NA ZWIERZĘTACH

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348