Szkolenie psa w pigułce

S

Kiedy rozpocząć szkolenie psa? Czy w ogóle warto? Nie wiesz, jak powinno wyglądać i od czego zacząć? To normalne! A my w przedświątecznym ferworze przybywamy z pomocą! Szkolenie czworonoga wymaga przygotowania właściciela, dlatego przeczytaj, o czym pamiętać, by móc od Nowego Roku rozpocząć pełnoprawne szkolenie psa! Usiądź wygodnie! 

Szkolenie psa ma sens, gdy używasz pozytywnych metod

Szkolenie psa ma sens, gdy używasz pozytywnych metod

Na początku musisz usłyszeć jedno – szkolenie psa ma sens, jeśli wzmacniasz pupila pozytywnie. Oznacza to, że powinieneś nagradzać psa za pożądane przez Ciebie zachowanie i motywujesz dodatkowo do wykonania polecenia w konkretny sposób. Pod żadnym pozorem nie popieramy karania psiaków za pomocą technik, które generują w nich stres czy strach, na przykład kary cielesne, krzyk czy obroża elektryczna.

Równocześnie jednak podczas szkolenia psa nie wyklucza się takiej metody, jak karanie ujemne. To z kolei – w odróżnieniu od negatywnego – polega na odebraniu psy przyjemności z odczuwanej dotychczas czynności. Inną metodą karania może być na przykład ignorowanie. Na przykład podczas drapania przez niego drzwi, gdy ma ochotę na spacer.

Czytaj też: SEN PSA – ILE POWINIEN SPAĆ TWÓJ PUPIL?

5 przykazań behawiorysty, czyli jak powinno wyglądać szkolenie psa

Jest szereg przykazań, których warto przestrzegać dla powodzenia misji pt. szkolenie psa. Dziś jednak podejmiemy się najważniejszych, które pomogą Ci w ogóle rozpocząć przygodę z tresurą.

Szkolenie rozpocznij od szczeniaka!

Oto odpowiedź na pytanie kiedy rozpocząć trening z psem. Im wcześniej – tym lepiej. Szkolenie psa najlepiej rozpocząć około 8 tygodnia życia psa, a więc wtedy, gdy – najczęściej – pupil trafi w ręce nowych opiekunów. Badania wykazują, że pies, który skończył 7 tygodni jest w stanie uczyć się tak skutecznie, jak dorosły osobnik. Szczeniaki, które rzucane się na treningi w pierwszych tygodniach życia wykazują zdecydowanie mniej problemów niż psiaki, które pierwszy raz poddają się szkoleniu w późniejszym okresie życia. Uczenie szczeniaka prawidłowych nawyków sprawia, że ten jednocześnie nie utrwala niepożądanych zachowań. Dlatego właśnie to praca z młodym psem przynosi lepsze efekty.

💡Ciekawostka💡

Tradycyjne metody zakładały niegdyś szkolenie oparte o techniki awersyjne, które polegały na odczuwaniu bodźca negatywnego przez psa, na przykład szarpnięcie smyczy. Psiak, by uniknąć takiego bodźca, wykonywał polecenie człowieka. Uważano, że skoro podstawą takiego treningu jest strach – nie powinno się go stosować poniżej 6 miesiąca życia psa, gdy przechodzi przez różne fazy lęku.

Pamiętaj o nagradzaniu!

Każdy lubi nagrody i małe smaczki, prawda? Na samym początku warto ustalić, co najbardziej cieszy Twojego psa. Dla jednego będzie to przysmak treningowy, dla innego – gryzak lub zabawka do lizania, a jeszcze inny ucieszy się z przytulania. Warto więc dowiedzieć się, co preferuje Twój pupil i zaopatrzyć się w gadżety odpowiednie do treningu. 

Czytaj też: PRZEWÓD POKARMOWY PSA – KIEDY ZACZYNAJĄ SIĘ PROBLEMY?

Kiedy rozpocząć szkolenie psa? Czy w ogóle warto? Nie wiesz, jak powinno wyglądać i od czego zacząć? To normalne! A my w przedświątecznym ferworze przybywamy z pomocą! Szkolenie czworonoga wymaga przygotowania właściciela, dlatego przeczytaj, o czym pamiętać, by móc od Nowego Roku rozpocząć pełnoprawne szkolenie psa! Usiądź wygodnie! 

Motywacja to klucz do sukcesu

Podczas treningu musisz pamiętać o motywacji do wykonywanych zadań. W przeciwnym razie – ćwiczenia nie przyniosą pożądanego efektu. Co możesz zrobić? Jeśli pies ma stały dostęp do miski – zabierz mu ją, wówczas będzie bardziej cieszył się ze smaczka, który wędruje do niego po wykonaniu zadania. Z kolei, gdy pies nie chce bawić się zabawkami – wybierz taką, która jest dla niego przeważnie niedostępna i daj mu ją na krótki czas. 

Rozpraszaj, ale… Stopniowo!

Kolejnym istotnym krokiem w treningu psiaka jest odpowiednie miejsce pierwszych ćwiczeń. Najlepiej, by było to miejsce, w którym nie ma zbyt wiele rozpraszaczy. Na przykład puste mieszkanie czy znany psu teren. Z czasem jednak nieco utrudniaj treningi i podczas tych samych poleceń zmieniaj otoczenie dorzucając rozpraszacze! Na przykład na parking pod blokiem czy trawnik.

Rozpocznij od prostych ćwiczeń

Łatwe i intuicyjne rodzaje ćwiczeń, których podejmujesz się z psem to najlepsza droga na początek. Pamiętaj, by nie zniechęcić pupila od pierwszych aktywności. Mogą to być takie proste zadania, jak reagowanie na imię, przywołanie czy skupianie uwagi. 

Zastosowanie powyższych zasad podczas szkolenia czworonoga pozwoli Ci szybciej zyskać oczekiwane efekty! A o to przecież Ci chodzi, prawda? Nowy Rok, Nowy Psiak! Grzeczniejszy, bardziej wychowany i… Pełen radości!i Dbaj o motywację, odpowiednio dobrane ćwiczenia i sposób nagradzania psa. Dzięki temu wspólne treningi i aktywności staną się dla Was zabawą i wzmocnieniem więzi. Powodzenia!

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348