Znaleziono psa – jak uniknąć ogłoszeń o bezdomniakach

Z

Czas na… Wiosnę! A wiosna to pies na wagarach. To właśnie czas, gdy najwięcej psów podejmuje się ucieczki. Ale jak tego unikać i w ogóle – co jest przyczynkiem takiego zachowania? Jak uniknąć lawiny ogłoszeń znaleziono psa? Zobaczcie!

Czytaj też: DLACZEGO PIES UCIEKA? 

Znaleziono psa – czyli jak znaleźć i zrozumieć charakter swojego pupila?

Okazuje się, że chęć eksplorowania i poznawania nowego terenu to dla psa potrzeba tak ważna, że nie sposób stanąć do niej plecami. Czasami jest na tyle silna, że niektóre psy się zapominają, a co za tym idzie… Oddalają od opiekunów. Wiosna to czas, w którym wreszcie można odetchnąć pełną piersią po zimie.  Nie ma więc czemu się dziwić, że pies także potrzebuje zmiany otoczenia i doznań eksploracyjnych. 

Warto też mieć na uwadze, że jeden pies będzie bardziej skłonny do ucieczek, a inny – mniej. Te bardziej nieśmiałe w kontaktach, jak się okazuje, często trzymają się swoich opiekunów, bo czuje się tak bezpieczniej.

Takie psy poznasz po tym, że nie oddalają się od właściciela na więcej niż 10 metrów. Często te same psiaki właśnie, nie do końca mają ochotę nawiązywać kontakty z innymi psami. Nie mają więc silnej potrzeby eksplorowania, zwiedzania i węszenia wszystkiego, co naokoło. 

Z kolei z drugiej strony spotkać możemy takie osobniki, jak czworonogi niezależne. To przede wszystkim odmiany psów w typie północnym, jak syberyjski czy husky, To rasy, które nie mogą żyć bez poszukiwania innych zapachów, dlatego też – w przypadku tych właśnie osobników warto zachować szczególną ostrożność.

Czytaj też: EUTANAZJA PSA – KIEDY PODJĄĆ DECYZJĘ O UŚPIENIU PUPILA?

Czas na… Wiosnę! A wiosna to pies na wagarach. To właśnie czas, gdy najwięcej psów podejmuje się ucieczki. Ale jak tego unikać i w ogóle - co jest przyczynkiem takiego zachowania? Jak uniknąć lawiny ogłoszeń znaleziono psa? Zobaczcie!

Co zrobić, by unikać psich ucieczek?

Najważniejszą zasadą, która pomoże Ci uniknąć takiego precedensu jak ucieczka psa, jest to, byś zawsze, gdy nie masz kontroli nad zachowaniem psa, uniemożliwiał mu ucieczkę. 

A więc na przykład, dopóki nie wytrenujesz psa w 100% tak, by wracał na zawołanie – powinieneś go puszczać wyłącznie na lince, albo luzem tylko w takich miejscach, gdzie nie ma możliwości ucieczki.

Jeśli z kolei spacerujesz z psem o iście szalonym instynkcie łowieckim – a istnieje niemała szansa, że w  miejscu, w którym jesteście pojawi się sarna czy inny obiekt zainteresowania psiaka… Użyj smyczy treningowej! 

Taka smycz, co bardzo ważne, da psu swobodę, a Tobie pewność, że pupil nie podejmie się ucieczki. Eksploatacja będzie w pełni możliwa, zaspokojenia naturalnych potrzeb zrealizowane, a Ty – spokojny!

💡Ciekawostka💡

O tej profilaktyce ucieczek powinniśmy pamiętać szczególnie wtedy, gdy mamy niekastrowanego samca ze skłonnością do ucieczek za suczkami (pamiętajmy, że rujki u suk mogą pojawiać się o każdej porze roku) lub suczkę w okresie rui. Jednak jeżeli nie planujemy rozmnażać naszego pupila, zalecamy jego kastrację lub sterylizację.

Motywacja psa do ucieczki – jak obniżyć ją podczas spacerów?

Skłonność do ucieczek należy systematycznie obniżać. Oczywiście, można to zrobić całkiem prosto. Przede wszystkim zapewniając wystarczającą ilość zabawy i treningu. Gdy Twój czworonóg cechuje się silną potrzebą łowiecką – zabieraj na spacer zabawkę z futerkiem  coś, co takie futerko przypomina.

Równocześnie warto rozważyć naukę komend i systematyczny trening takich poleceń. By skutecznie rozpocząć naukę – można postawić sobie za pierwszy cel komendę do mnie. Gdy tę już opanujecie spokojnie możesz rozpocząć odwołanie jej.

💡Ciekawostka💡

Nie każdy pies jest chętny do powrotów Szczególnie jeśli na horyzoncie jego widoku pojawia się ciekawszy obiekt zainteresowania. Z takimi czworonogami warto trenować komendę czekaj. Gdy nauczysz psa cierpliwości – będziesz miał zdecydowanie większą kontrolę nad jego zachowaniem! A o to przecież Ci chodzi!

Musisz też pamiętać, że podczas treningu przywołania czy cierpliwości w terenie warto pozwolić psu się wybiegać. Najlepiej – każdorazowo po wykonaniu polecenia. Najczęstszym błędem jest, bowiem, przywołanie psa i niemal natychmiastowe przypięcie mu smyczy.

Wówczas pies, mimo najlepszych nagród, kojarzy powrót z utratą wolności, a tego nie chcemy.

Znaleziono psa - czyli jak znaleźć i zrozumieć charakter swojego pupila?

znaleziono psa – Co zrobić, gdy pies już ucieknie?

Są dwa przypadki, w których może okazać się, że pies ucieka. W pierwszym z nich – wyjście pieszo z pupilem na spacer – istnieje spore prawdopodobieństwo, że pies wróci zapamiętaną trasą do domu.

Co ważniejsze – taka szansa jest jeszcze większa, jeśli spacerujesz z psem przeważnie tą samą trasą. Okazuje się, że pies ma wspaniałą orientację w terenie. W efekcie sprawnie zapamiętuje drogę i bez trudu wraca do domu.

W drugim przypadku, o którym dziś mowa – na przykład jazda autem i zatrzymanie się na łące – warto spokojnie psa nawoływać. A przede wszystkim – wrócić do miejsca, w którym stoi samochód.

W takiej sytuacji stresowej, pies w momencie, gdy się zorientuje, że jest sam, będzie – najpewniej – szukał znajomego zapachu. Czasami może też podążać za swoim własnym. Warto więc spędzać ten czas oczekiwania na psiaka właśnie w okolicy, w której się zatrzymaliśmy.

💡Ciekawostka💡

W obu przypadkach unikaj spacerowania czy biegania w panice i szukania psa. Lepiej będzie poruszać się przede wszystkim trasą, którą tego dnia już zaliczyłeś. To zdecydowanie ułatwi psu odnalezienie Cię.

GPS – ROZWIĄZANIE dla psa uciekiniera

Okazuje się, że natura zna doskonale przypadki psiej ucieczki. Stąd – doskonałym rozwiązaniem awaryjnym może być zakup nadajnika GPS. Ten przypina się psu do obroży.

Ciekawostką jest też czip, który jest identyfikatorem czworonoga w sytuacji, kiedy ten się zgubi lub padnie ofiarą kradzieży.

Pamiętaj też o adresówce dla psa. Tę także możesz przypiąć do obroży pupila.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348