Dlaczego pies ucieka? 

D

Psy najczęściej uciekają wiosną. Wynika to głównie z tego, że pies zwyczajnie ma teraz okazję do coraz dłuższych spacerów i częstszych wybryków. Ale… Dlaczego pies w ogóle ucieka? I co zrobić, gdy już taka sytuacja się wydarzy? 

Jakie są przyczyny psich ucieczek? Otóż, niektórych w ogóle byście nie przypisali jako powody do takiego występku. O czym mowa?

Czytaj też: JAK ZDOBYĆ ZAUFANIE KOTA?

Przyczyna 1. Instynkt łowcy 

Wśród psich uciekinierów mnóstwo jest tych o poważnie rozwiniętym instynkcie myśliwskim. Potrzeba eksploatacji okolicy jest tak naprawdę w każdym psiaku, nie tylko przedstawicielu rasy myśliwskiej.

Co więcej, czworonogi z silnym instynktem łowcy potrzebują więc odpowiedniej dawki ruchu. Jeśli nie będzie stymulacji zabaw – pies o takiej naturze zwyczajnie postanawia zrobić to na własną rękę. Jeśli wiesz, że nie zdążyłeś wyczerpać psiej ciekawości – nie kuś losu i… Raczej nie spuszczaj psa ze smyczy w lesie czy na łące, bo gdy pupil wyczuje zwierzynę – toś przepadł!

Przyczyna 2. Nadmiar energii i nuda

Tak – niestety, nudy bardzo często nie wiążemy z uciekaniem. No i to błąd. Okazuje się, że ucieczki w dużej mierze zdarzają się psom, których opiekunowie nie zapewniają odpowiedniej dawki ruchu.

Psiaki szaleją z nudów przede wszystkim wtedy, gdy siedzą godzinami same w domu. Jeśli więc nie zapewnisz psu atrakcji w ilości, której potrzebuje – urwie się zwyczajnie po to, by sam je znaleźć.

Przyczyna 3. Bunt

Niekoniecznie młodzieńczy, ale głównie! Pies ucieka w akcie buntu.

Przeważnie osobniki przechodzą taki etap ucieczek z natury. To jedna z głównych faz rozwoju szczeniaka, przypadająca z reguły na czas od 4-12 miesiąca życia. Opiekun, który nie zwlekał z treningiem komend – ma pierwsze sukcesy na koncie, bo pies poprawnie reaguje na podstawowe przywołania. Jeśil jednak pofolgowałeś z ćwiczeniami – możesz się zdziwić.

Większość psów w wieku 4-8 miesięcy życia przechodzi przez ów bunt, który trwa przeważnie do kilkunastu dni. W niektórych przypadkach dłużej, ale jest to całkowicie normalne. By zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, warto przypomnieć sobie jedną ważną kwestię. Pies to krewny wilka, więc ucieka. Ma w sobie rosnącą odwagę opartą właśnie o usamodzielnienie. W efekcie nadmiernie eksploruje teren. 

💡Ciekawostka💡

Pies odczuwa ten sam instynkt, co wilk, dlatego odłącza się od opiekunów. Zamiast wracać jednak – oddala się jeszcze bardziej.

Psy najczęściej uciekają wiosną. Wynika to głównie z tego, że pies zwyczajnie ma teraz okazję do coraz dłuższych spacerów i częstszych wybryków. Ale… Dlaczego pies w ogóle ucieka? I co zrobić, gdy już taka sytuacja się wydarzy? 

Przyczyna 4. Popęd

Popęd płciowy ma każdy. Pies także, zwłaszcza wiosną. To dlatego, właśnie w kwietniu i maju odnotowywane są niesamowite ilości psich ucieczek. 

Okazuje się, że nawet najbardziej ułożony pies nie może się wówczas powstrzymać, jeśli wywęszy w okolicy partnerkę do reprodukcji. Suczka w rui też ma taką potrzebę, więc… Bardzo chętnie też ucieknie! Tak działają hormony, nie udawajcie, że nie wiecie!

Jako psi właściciele jednak mamy jednak obowiązek pilnować pupili bez względu na to, czy wychowujemy psa czy suczkę. Psiaki, które czują zew natury przejawiają spory niepokój, a czasem nawet agresję. Takie zachowanie pupila powinno Cię zaniepokoić w kontekście wyczulonej uwagi na wybryki psa.

Przyczyna 5. Strach ma wielkie oczy

I jeszcze szybsze łapki! To bardzo częsta przyczyna psich ucieczek, zwłaszcza w okresie sylwestrowym. Pies odczuwający lęk, biegnie na oślep przed siebie, by uciec jak najdalej od tego, co go przeraziło. Przeważnie – jak możecie się domyślać – jest to właśnie hałas. 

Wyjątkowo przerażony pies może mieć problem nawet z odnalezieniem drogi powrotnej, ale to nie wszystko. Istnieje przecież spore prawdopodobieństwo, że… zrobi sobie krzywdę, na przykład wpadnie pod samochód.

Przyczyna 6. Gdzieś wkradł się błąd wychowawczy

Co ciekawe, pierwszoplanową przyczyną tego, że psiak nie reaguje na przywołanie i ucieka – może być błąd w wychowaniu psa. Największym nieporozumieniem jest gonienie i łapanie psa. Taka zabawa w ganianego – nie ma nic wspólnego z wychowawczym zachowaniem. Pies myśli, że się z nim bawisz.

Czytaj też: EUTANAZJA PSA – KIEDY PODJĄĆ DECYZJĘ O UŚPIENIU PUPILA?

Dlaczego pies ucieka i jak temu zapobiegać?

To, dlaczego pies ucieka już – mniej więcej – wiesz. Jednak jakie działania podjąć, aby zminimalizować takie ryzyko? Okazuje się, że ów ryzyko zmniejsza się, gdy zwierzak jest wykastrowany albo wysterylizowany. Wówczas nie odczuwa popędu płciowego, który jest częstą przyczyną takiego zachowania. Zew natury jest silniejszy niż przywiązanie do właściciela. 

Co ciekawe, niesamowicie istotny jest trening posłuszeństwa. I to – od pierwszych wspólnych chwil! Jednym z elementów jest przede wszystkim trening przywoływania. Jest to główna komenda, która powinna brzmieć albo do mnie albo noga. Ważne, by zwierzak wiedział, czego od niego oczekujesz. Podczas nauki warto też zmieniać sposób nagradzania. Niech raz to będzie psie ciasteczko, raz pasztet, albo pochwała czy pieszczota.

By psu nie rodziły się w głowie samotne wycieczki – warto mu też umożliwić spożytkowanie energii na przykład na wspólnych spacerach czy zabawach.

pies ucieka

Czego potrzebujesz do walki z psimi ucieczkami?

Jeśli Twój pies ma predyspozycje do uciekania, albo zwyczajnie się tego boisz – sprawdź kilka przydatnych gadżetów! Pewnych sytuacji, co prawda, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak spokojnie możemy zabezpieczyć psa na wszelki wypadek. Czym?

📟Czip – najpewniej czipowanie psiaków już niebawem będzie pranie regulowanym obowiązków właścicielom. W Ministerstwie Rolnictwa trwają prace nad dotyczącą tego ustawą. Czip jednak to narzędzie, które wprowadza się pod skórę za pomocą strzykawki. W żaden sposób nie wpływa on na samopoczucie psa, w niczym nie przeszkadza, a co ważniejsze – nie wywołuje reakcji alergicznych.

🏷️Adresówka – każdemu psiakowi, nawet temu, który raczej nie ucieka, warto przyczepić do szelek czy nogi adresówkę. Może to być tradycyjna zawieszka grawerowana, ale też na przykład nowoczesny designerski brelok z nośnikiem danych USB.

🐕‍🦺Odpowiednia smycz – psów, które mają skłonności do ucieczki nie można spuszczać ze smyczy! Znaczy – można, ale czy warto? No, właśnie. Nawet, gdy jesteś poza miastem niestety to wciąż nie jest idealna okazja do spuszczania psa ze smyczy. Lepiej jednak zaopatrzyć się w smycz, która daje psu dużą swobodę ruchów, a jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo podczas spaceru na nieogrodzonym terenie. 

🦮Szelki – rozważ je jeśli Twój pies nie ma problemów ze zdejmowaniem obroży. Dotyczy to przede wszystkim tych, których szyja ma obwód zbliżony do obwodu głowy. 

📱GPS – do obroży czy szelek Twojego pupila możesz też przymocować lokalizator GPS. Taki nadajnik może okazać się wybawieniem dla właścicieli psów, które… Często uciekają! Jest to też gadżet doskonały w kontekście psów myśliwskich.

Mój pies ucieka - co robić?

Mój pies uciekŁ – co robić?

No właśnie, tutaj zaczynają się schody! Przede wszystkim…

✅Krok 1 – nie panikuj! Wróć tam, gdzie ostatnio widziałeś psa i wołaj go po imieniu. Jeśli nigdzie go nie widać – przejdź się spokojnie tam, gdzie spacerowaliście wspólnie. Podczas poszukiwań nie zmieniaj trasy, bo może to psa zmylić!

✅Krok 2 – jeśli nie znajdziesz psa, zamieść na profilu społecznościowym post z informacją o zaginięciu psa. Dodaj więc jego realne zdjęcie i wskaż miejsce, z którego uciekł. Poproś znajomych o udostępnienie posta. 

✅Krok 3 – poinformuj Straż Miejską swojego miasta i przedstaw sytuację. Opisz też pipila z  uwzględnieniem szczególnych znaków i podaj swoje dane.

✅Krok 4 – zadzwoń do schroniska i zapytaj, czy nikt nie przyprowadził tam Twojego psa. 

Możesz też dorzucić zdjęcie, by nie mieć wątpliwości w razie, gdyby ktoś zgłosił samotnie błąkającego się psa.

✅Krok 5 – jeśli przez dwa dni takich poszukiwań nic się nie wydarzy, a pies się nie odnajdzie – wydrukuj ogłoszenia ze zdjęciem i opisem zagubionego psiaka. Dorzuć własne dane kontaktowe. Warto też wspomnieć o wszelkich ewentualnych lekach, chorobach czy innych poważnych kwestiach.

I… Nie trać nadziei! Zdarza się, że psiaki powracają do domów albo są odnajdywane nawet po kilku miesiącach! Bądź dobrej myśli!

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348