Istnieją osoby, które myślą, że zdecydowanie łatwiej jest dogadać się z psem niż z człowiekiem. Relacja z psem jednak nie zawsze jest taka łatwa, na jaką wygląda. Międzyludzkie związki przypominają czasem labirynt, w którym wszędzie może czaić się coś nieprzyjemnego – rozczarowanie czy odrzucenie. Z kolei od psa można się bardzo wiele nauczyć!
Czytaj też: FIZJOTERAPEUTA DLA PSA: DLACZEGO TWÓJ PUPIL GO POTRZEBUJE?
Relacja z psem – jak ją budować? 7 lekcji budowania wspólnego życia
Obecność takiego czworonoga w życiu to cenna lekcja, która naprawdę warto sobie przyswoić, by dbać o relacje także z innymi ludźmi. Naliczyliśmy aż 7 lekcji budowania wspólnego życia z psem, które podziałają na Was jak najlepsza terapia!
Zasada 1. Relacja z psem uczy jasno – czerp radość z małych rzeczy!
Co pies robi, gdy dostaje nową piłkę, albo gdy jego pan wrócił wcześniej z pracy? Szaleje z radości! Oto marzenie psa, które jest bardzo realne, a które – tak małe – sprawia, że w zasadzie ciągle pies jest zadowolony z życia! Zawsze dzieje się coś, co warto uczcić i z czego, co ważniejsze, warto się cieszyć! Można to okazać uśmiechem, wesołym szczekiem, czy merdnięciem! Niemożność pomachania ogonem jednak w żadnym razie nie zwalnia Cię z radości z małych rzeczy!
Ciebie może radować dosłownie wszystko – zapach kawy, słońce, rozmowa czy obiad! Podpatruj psią radość i zarażaj się nią! Niech najmniejsze rzeczy dodają Ci skrzydeł! W efekcie – przyciągniesz do siebie takich ludzi – otwartych i życzliwych! A tego chce każdy z nas, prawda?
Zasada 2. Pierwsze wrażenie często bywa mylące
Twojego psa nie obchodzi, co dziś założyłeś i czy masz dwie te same skarpety. Nie musisz być chodzącym ideałem, żywą reklamą Twoich ciuchów, czy kanonem piękna z okładki! Liczy się to, że jesteś. Twój czas i obecność to to, co pies docenia najbardziej. Ba, powiem więcej! Nie musisz nawet umyć włosów, a i tak będziesz super! Wydaje się więc, że świat byłby zdecydowanie lepszy, gdybyśmy wszyscy patrzyli na siebie oczami psów.
Pies mówi jasno – nie ufaj pierwszemu wrażeniu. Nie ma to sensu, bo o trwałości relacji decydują bliskość, szczerość czy wspólne pasje, a co ważniejsze – bycie obok w każdej sytuacji! Pies zawsze doceni to, że traktujesz go dobrze. A co za tym idzie – liczą się emocje i czyny, a nie to, jak wyglądasz.
Zasada 3. Pokazuj, że kochasz!
…lubisz albo szanujesz! To komunikaty, które wyczytujemy codziennie z psich oczu, towarzystwa czy codziennych powitań w progu! Droga, jaka wiedzie do psiego serca jest prosta i niemal całkowicie pozbawiona ślepych uliczek. Pies po prostu kocha człowieka miłością absolutną i chce, by jego właściciel o tym pamiętał.
Okej, to mamy ustalone, ale jak Ty powinieneś okazać mu uczucie?
Otóż – prawda jest taka, że nie każdy z nas lubi być wylewny. Warto jednak czasem charakter położyć na szali i pokazać psu (czy ważnym dla nas osobom), że jednak jest dla nas istotny! Psia głowa na kolanach zawsze sprawia, że robi się Ci cieplej na sercu, prawda? Psu też!
Czytaj też: PO CZYM POZNAĆ, ŻE PIES CIĘ KOCHA?
Zasada 4. Polub siebie! To klucz do sukcesu, a relacja z psem będzie pełniejsza
Czy pies wstydzi się swoich fałdek, marzy o byciu Jennifer Lopez, albo jakimś innym Johhnym Deepem? Otóż – nie! Dla niego wygląd (jego i cudzy) jest absolutnie nieważny, jeśli jest towarzystwo i dobra zabawa! Pies się nie wstydzi i nikomu nie zazdrości. Polub siebie i zrozum, że pies jest – mimo Twoich i moich fałdek – zapatrzony w Ciebie jak w obraz! I to się nie zmieni, nawet jeśli przybierzesz w pasie!
Przekuj więc pozorne słabości w zalety, a co ważniejsze – pozwól odkryć to, jaki faktycznie jesteś!
Zasada 5. Relacja z psem wymaga fundamentów – czas na odpowiedzialność
Odpowiedzialny w kontekście relacji z psem stajesz się, gdy cztery łapki przekraczają próg Twojego domu. Pies to członek rodziny, który będzie Ci towarzyszył przez najbliższe lata, a co za tym idzie – nie zawsze będzie idealnie. Czasem przyjdzie choroba, rozrabianie czy szereg innych kłopotów, które już czają się za rogiem!
Bez względu na wszystko pozostajecie więc kompanami, którzy zawsze mogą liczyć na siebie! Relacja z psem (ale z człowiekiem także!) powinna mieć w sobie przestrzeń na wzajemną troskę o zdrowie, wsłuchanie się w potrzeby i poświęcenie czasu drugiej stronie! Odpowiedzialność to bycie obok, gotowość do znajdowania rozwiązań z trudnych sytuacji i bezgraniczna miłość przez lata. Psom nie trzeba tego przypominać, ludziom – niestety, czasem tak.
Zasada 6. Czas to najwyższa waluta!
Rachunki i inne terminy – wśród zmartwień dnia codziennego rzadko znajdujemy czas na wolną głowę. Życie pędzi, a dni, w których możemy sobie pozwolić na spędzanie momentów wartościowo – umykają. Jak jednak wygrzebać się z takiego stanu rzeczy? Pies nie boi się spotkań z szefem, ale ma swoje priorytety deadline’owe. A właściwie priorytety – Ciebie!
Gdy pan jest w zasięgu wzroku – wszystko jest lepiej! Życie jest szczęśliwsze, bezpieczniejsze i każdy smutek można podzielić na dwoje! Obecność jest ważna, przede wszystkim, gdy czujemy się niepewnie. Każdemu czasem przyda się ustawienie priorytetów na wzór psich – najpierw bliscy, potem terminarz!
Czytaj też: DLACZEGO PIES UCIEKA?
Zasada 7. Przytulanie wyzwala szczęście!
Zdecydowanie! Znajdą się, co prawda, psiaki, które nie do końca lubią pieszczoty i przytulasy, ale… Większość czworonogów je uwielbia. W tym, jak się okazuje, nie różnimy się od psów zbyt mocno.
Człowiek i pies i ich relacja to komunikacja przez dotyk. Dzielimy się emocjami, zwracamy na siebie uwagę i zapraszamy do zabawy. To wszystko przecież wpływa na budowanie silnej więzi i złożonej relacji.
Dotyk ważny jest zawsze, stąd sporo gestów, którymi posługujemy się, gdy chcemy coś przekazać w kontekście komunikacji niewerbalnej. I co więcej – to przeważnie dużo lepszy sposób na miłosny komunikat! Głaskaj psa za uchem i bądź blisko!
Okazuje się, że relacja z psem ma także wpływ na… Relacje międzyludzkie! I, co ciekawe, wpływ ten jest szalenie duży! Zmienia nas, pomaga rozwijać pozytywne cechy charakteru i, co najważniejsze, zapewnia doświadczenia, których nie zdobylibyśmy bez psiaków.
Równocześnie – dają nam lekcji, których nie da się zapisać, ale na które zawsze jest miejsce w głowie i sercu. I to każdego z nas, nie tylko właścicieli psów. Słuchajcie swoich psich przyjaciół! Mają rację!