Aktywność fizyczna psa – jak zaplanować trening z psem?

A

Trening z psem to nie wymysł opiekunów czy weterynarzy, a stała część Twojego czworonoga. Przynajmniej – powinna być stała! Aktywność fizyczna psa pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby psa. Jakie?

Przede wszystkim zapewnia mu solidną dawkę ruchu i aktywności, karmi jego mózg, a co ważniejsze – umożliwia współpracę z człowiekiem! Jak więc mądrze zaplanować trening z psem i wprowadzić je do pieskiego życia?

Czytaj też: PIES W MIESZKANIU – JAKA RASA NAJLEPIEJ NADA SIĘ DO MAŁEGO MIESZKANIA?

Trening z psem to nie wymysł opiekunów czy weterynarzy, a stała część Twojego czworonoga. Przynajmniej - powinna być stała! Aktywność fizyczna psa pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby psa. Jakie?

Trening z psem – dlaczego aktywność fizyczna psa powinna być zaplanowana?

Przygotowany plan pozwala Ci rozsądnie rozłożyć w czasie wszystkie treningi, a co najważniejsze – monitorować postępy! To właśnie ten monitoruje Cię do pracy z psem. Nie jest tutaj mowa o sztywnych ramach, a bardziej o spisaniu aktywności, które chcesz wprowadzić do waszego życia. Co ważne – plan treningowy pozwoli Ci kreatywnie podejść do całego wydarzenia. Najlepiej, zwłaszcza na początek, zrobić to w formie zabawy. W efekcie – pupil będzie odpowiednio zmotywowany i nie będzie się nudził.

Podczas planowania takich treningów przydatna będzie więc tabela, która pozwoli Ci dokładnie zaplanować aktywność z psem. Będzie to też doskonałe narzędzie do monitorowania postępów. Równocześnie – dobry plan treningowy powinien być dostosowany do Twojego psa – jego kondycji, wieku czy możliwości. 

Warto więc zacząć ułożyć plan na najbliższe cztery tygodnie za pomocą jednej tabeli. Taki siedmiodniowy cykl aktywności wystarczy, że powtórzysz cztery razy. To wystarczająca ilość czasu, na zweryfikowanie celów i ocenę tego, jak taka działalność wpływa na psa.

Czytaj też: OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA PSA W POLSCE

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA PSA - JAK ZAPLANOWAĆ TRENING Z PSEM?

W jakiej kolejności ułożyć plan treningu?

Zacznij od wpisania w tabelę stałych aktywności, a więc takich, których z pewnością nie pominiesz. Na przykład takich, jak treningi posłuszeństwa albo krótkie sportowe działalności.

Kolejnym elementem niech będzie dłuższy spacer – taki powyżej 40 minut. A więc wypad, podczas którego pies może się trochę zmęczyć, ale nie jest to nic specjalnego w kontekście jego aktywności.

Trzecim punktem niech będą dodatkowe jednostki treningowe. Na przykład takie, które mają za zadanie poprawić kondycję psa – długie spacery lub treningi ogólnorozwojowe na bazie ćwiczeń fitnessowych.

🔔Pamiętaj🔔

Między jednostkami treningowymi powinieneś robić przerwy trwające 12-24 godzin. Dłuższy spacer jest dla psa wysiłkiem, dlatego także traktuj go jako trening. Warto przed większymi aktywnościami takimi, jak na przykład trening sportowy, dać psu przerwę na regenerację.

Warto też mierzyć siły na zamiary, a więc racjonalnie podchodzić do tematu treningu z psem. Co ważne – musisz być elastyczny i dostosować plan do swojego psa. Jeśli widzisz więc, że pies jest zmęczony – zwolnij.

Czytaj też: OD CZEGO ZACZĄĆ WYCHOWANIE PSA?

Rozgrzewka przed treningiem to podstawa

Pies potrzebuje – tak, jak człowiek – rozgrzewki przed treningiem. Zabierz go na 15-20-minutowy spacer, albo inną aktywność, która przygotuje go do większego wysiłku. 

💡Ciekawostka💡

Nie funduj psu maratonu ćwiczeń! Pracuj z nim w systemie krótkich, kilkuminutowych serii przerywanych rzucaniem piłki lub wspólną zabawą.

W przypadku pracy z psem musisz być elastyczny. Tu najważniejszy jest pies i jego komfort. Jeśli więc widzisz, że pies nie wydala, albo zwyczajnie nie ma na to ochoty – nie rób tego na siłę. Trening nie ma być wyścigiem ani zawodami. Niektóre psy potrzebują zdecydowanie więcej czasu na spokojne opanowanie pewnych kwestii. Nie spiesz się i ciesz się czasem, który wspólnie spędzacie. 

🔔Pamiętaj🔔

Należy racjonalnie podchodzić do monitoringu postępów. Nie gnaj do przodu niezależnie od tego, co się dzieje i patrz na to, czego potrzebuje Twój pies. Nie samym treningiem człowiek żyje – potrzeba też chwili regeneracji! 

Każdy pies potrzebuje minimum jednego dnia na odpoczynek. Oczywiście – możesz wybrać się wtedy na spokojny, niezobowiązujący spacer, ale bez szaleństw. Organizm psa musi się podjąć regeneracji.

O autorze

Dodaj komentarz

przez Zoodoptuj

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348