Pies w mieszkaniu – jaka rasa najlepiej nada się do małego mieszkania?

P

Marzysz o psie, ale… mieszkasz w małym mieszkaniu? Nie martw się! Istnieje sporo ras, które do szczęścia potrzebują tylko człowieka, a miejsce nie ma znaczenia! Sprawdź, jaki pies w mieszkaniu nada się dla Ciebie i Twojej rodziny?

Istnieją takie rasy, które nie potrzebują mieszkania z ogrodem, a blokowisko zapewni wystarczającą przestrzeń. Mowa więc o psiaku, który dobrze czuje się w mniejszych miejscach. Co ciekawe – wbrew pozorom taka rasa wcale nie musi być mała! Ważne jednak, by miała kilka cech, które znacznie ułatwią mu życie w bloku! Co to za cechy?

Czytaj też: OD CZEGO ZACZĄĆ WYCHOWANIE PSA?

Marzysz o psie, ale… mieszkasz w małym mieszkaniu? Nie martw się! Istnieje sporo ras, które do szczęścia potrzebują tylko człowieka, a miejsce nie ma znaczenia! Sprawdź, jaki pies w mieszkaniu nada się dla Ciebie i Twojej rodziny?

Przede wszystkim mowa o:

💚ograniczonej potrzebie ruchu! Pies, który ma mieszkać w mieszkaniu nie może być wulkanem energii. W efekcie takiego życia nie będzie przecież mógł swobodnie wybiegać na dwór. Ty z kolei nie zawsze będziesz dysponował czasem na takie dłuższe wyjścia. W mniejszych metrażach idealnie odnajdzie się pies takich ras, które nie potrzebują zbyt dużo ruchu. Na przykład mopsy, maltańczyki, buldogi angielskie. Istnieje dodatkowo też sporo ras, które sprawnie łączą miłość do aktywności z nieco spokojniejszym życiem. To na przykład charty, które jeśli tylko mają zapewnioną możliwość wybiegania się. Resztę czasu z kolei spędza śpiąc i odpoczywając w mieszkaniu.

💚nastawienie do ludzi i innych zwierząt. Musisz mieć świadomość, że pupil będzie w bloku niemal zawsze narażony na kontakty z sąsiadami czy innymi zwierzętami. Dobrze byłoby więc, gdyby psiak był do nich przyjaźnie nastawiony. Wiele w tym kontekście zależy od odpowiedniej socjalizacji czworonoga i jego poczucia bezpieczeństwa. Istnieją jednak rasy, które nie czują się komfortowo w zatłoczonych miejscach. Najlepiej więc, nim weźmiesz pod opiekę psa – sprawdź, czy nadaje się do życia w mieście.

💚mała szczekliwość. Ujadanie i szczekanie wynika przeważnie z problemów behawioralnych. Niektóre rasy jednak wykazują większą tendencję do nadmiernej szczekliwości niż inne. Co ciekawe, bardzo pomocne mogą być opisy ras, które znajdziesz w internecie. Kluczowe jest jednak dodatkowo też przygotowanie psa, zanim zostawisz go samego na dłuższy czas. 

Pies w mieszkaniu - jakie są potrzeby i jak je zaspokoić?

Pies w mieszkaniu – jakie są potrzeby i jak je zaspokoić?

By pies doskonale czuł się w nawet małym mieszkaniu – ważne jest, żeby zadbać o jego potrzeby. Kiedy je zaspokoisz – a co ważniejsze, przyzwyczaisz pupila do nieobecności – powinien sprawnie odnaleźć się w takiej chwilowej samotności.

Pamiętaj o ruchu! Spacery to podstawa

Tymczasem, jeśli chodzi o psa w mieszkaniu – przeważnie nie ma on możliwości opuścić pomieszczenia wtedy, gdy tego chce. nie ma przecież gdzie się pobawić – balkon to, niestety, za mało. W związku z tym konieczne jest zapewnienie mu takiej ilości ruchu, na jaką tylko możesz sobie pozwolić! 

Więc jeśli dużo pracujesz i często nie ma Cię w domu – znajdź czas przynajmniej na jeden długi spacer dziennie, podczas którego pupil będzie mógł się wybiegać. Oprócz tego jest jeszcze niezbędna lista krótkich spacerów. Te  z kolei przede wszystkim w celu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych.

Stwórz kąt dla psa i uporządkuj zabawki

By psiak czuł się bezpiecznie i komfortowo – musi mieć zapewnioną przestrzeń tylko dla siebie. W zależności od wielkości psa – może to być wszystko. Na przykład kawałek pokoju, a nawet legowisko czy koszyk. Ważne jest, by pupil miał też poczucie, że jest to jego miejsce, w którym może się schronić i odpocząć.

Warto też mieć na uwadze porządek w kontekście zabawek. Nawet jeśli jest ich sporo – piesek bawi się jednocześnie kilkoma zabawkami. A to oznacza, że pozostałe mogą czekać na swoją kolej nieco dalej, najlepiej – uporządkowane. Co za tym idzie – umieść pudełko na przykład w pobliżu psiego azylu i pozwól, by pies sam wybierał to, czym chce się bawić. 

Ucz czystości

W efekcie mieszkania w bloku może okazać się, że… Pies nie ma jeszcze wyrobionego nawyku załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. W takim przypadku musisz pamiętać o częstych spacerach i treningu, który zwyczajnie uświadomi mu, że domem jest całe mieszkanie, a nie ten jeden kąt. 

Pamiętaj też, że mała przestrzeń to przede wszystkim większe prawdopodobieństwo problemów z utrzymaniem czystości. By więc skutecznie ich uniknąć – naucz pupila podstawowych zasad zachowania porządku. Po co? No to – przede wszystkim – pomoże w tym określenie miejsca, w którym psiak będzie jadł. Tam właśnie powinny znaleźć się miseczki. Pilnuj więc, by przyjaciel nie wynosił jedzenia poza określony obszar.

Czytaj też: RELACJA Z PSEM – JAK JĄ BUDOWAĆ? 7 LEKCJI BUDOWANIA WSPÓLNEGO ŻYCIA

Pies w mieszkaniu - jak nauczyć psa, by nie szczekał w domu, gdy nikogo nie ma?

Pies w mieszkaniu – jak nauczyć psa, by nie szczekał w domu, gdy nikogo nie ma?

To jest kwestia, która działa jak płachta na byka na sąsiadów. Jest źródłem niepokoju właściciela. Psy pozostawione w domu bez opieki mogą się tym faktem bardzo stresować. Prowadzi to do paniki, a w efekcie – do poważnego ujadania. To – chociaż na moment – pozwala czworonogowi na chwilę poczuć się lej.

Tymczasem, takie zachowanie może bardzo szybko stać się nawykiem, więc zamiast reagować po fakcie warto od samego początku uczyć psa samodzielności i samotności. By pokazać mu, że zostawanie w domu nie jest straszne – należy przede wszystkim opanować pieski lęk separacyjny.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348